Koronavirüs COVID-19 Aşısı Güvenli mi?

Koronavirüs COVID-19 Aşısı Güvenli mi?, Güvenli, etkili COVID-19 aşılarının gelmesi, koronavirüs pandemisinde önemli bir gelişmedir. Etkili bir COVID-19 aşısı, virüsle temas eden kişilerin hastalanmasını önlemeye yardımcı olacaktır. Daha fazla insan aşılandıkça, aileler ve topluluklar yavaş yavaş daha normal bir rutine geri dönebilecekler.

Bazı insanlar COVID-19 aşılarının güvenli olup olmadığını soruyor. Lisa Maragakis, MD, MPH , enfeksiyon önleme kıdemli müdürü ve Johns Hopkins Kritik Olaylara Hazırlık ve Yanıt Ofisi direktörü Dr. Gabor Kelen, COVID-19 aşılarının güvenliği hakkındaki soruları yanıtlıyor.

Koronavirüs Aşısı: Güvenli mi?

Evet, bugüne kadar yapılan araştırmalar COVID-19 aşılarının çok iyi bir güvenlik profiline sahip olduğunu gösteriyor. ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), iki COVID-19 aşısı için acil kullanım izni (EUA) verdi. Her ikisi de büyük klinik çalışmalarda test edilmiştir. Üreticilerin verileri, koronavirüs hastalığı 2019 (COVID 19) ile enfekte olmanın bilinen ve potansiyel zararlarının, aşıların potansiyel güvenlik risklerinden daha ağır bastığını gösteriyor.

Koronavirüs aşıları geçmişte diğer aşılara göre daha hızlı geliştirilse de dikkatlice test edilmiş ve izlenmeye devam etmektedir. ABD aşı güvenlik sistemi, tüm aşıların olabildiğince güvenli olmasını sağlamak için çalışır. Federal kurumlar bir COVID-19 aşısı geliştirmek ve yetkilendirmek için aşı üreticileriyle birlikte çalıştığından güvenlik en önemli öncelik olmuştur. COVID-19 aşısı geliştirme, inceleme ve yetkilendirmenin bazı önemli alanları şunlardır:

Dikkatli testler . Tüm aşılar, güvenlik ve etkinliği test etmek için klinik denemelerden geçer. COVID-19 aşısı için Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) , aşı geliştiricilerinin karşılaması için sıkı standartlar belirledi . Ulusal Sağlık Enstitüleri’nden alınan bu infografik, bir aşının halka açıklanmadan önce geçmesi gereken dört aşamayı gösteriyor .

Acil kullanım için yetkilendirme . FDA güvenlik ve etkililik standartlarını karşılayan aşılar, Amerika Birleşik Devletleri’nde onay veya acil durum kullanım yetkisi (EUA) ile sağlanabilir. Bir EUA, koronavirüs salgını gibi acil durumlarda bir aşı veya ilaca geçici olarak izin verir.

Sorunlar ve yan etkiler için sürekli izleme . Bir aşının kullanımına izin verildiğinde, klinik deneyler sırasında tespit edilmeyen problemleri veya yan etkileri takip etmek için sistemler mevcut olacak şekilde izleme devam eder. COVID-19 aşısı için, FDA ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) aşı izleme faaliyetlerini genişletiyor. Aşı ile ilgili sorunlar varsa, bunlar büyük olasılıkla tespit edilip ele alınabilecekleri test sürecinin başlarında ortaya çıkarlar.