Koronavirüs belirtileri nelerdir?

Koronavirüs belirtileri nelerdir

Koronavirüs belirtileri nelerdir?

Koronavirüs belirtileri nelerdir? COVID-19’un semptomlarını biliyor musunuz? Uyarı işaretlerini bilmek, siz veya sevdikleriniz hastalanırsa doğru adımları atmanıza yardımcı olabilir.

En yaygın belirtiler:

Öksürük

Ateş ve titreme

Nefes darlığı veya nefes almada güçlük

Kas veya vücut ağrıları

Boğaz ağrısı

Yeni tat veya koku kaybı

İshal

Baş ağrısı

Yorgunluk

Mide bulantısı ya da kusma

Tıkanıklık veya burun akıntısı

Bu semptomlardan bazıları çok yaygındır ve SARS CoV-2 koronavirüsün neden olduğu COVID-19 dışındaki birçok durumda ortaya çıkabilir. Bunlardan herhangi birine sahipseniz, riskinizi değerlendirebilmeleri ve sonraki adımları belirlemenize yardımcı olmaları için bir doktora veya sağlık uzmanına başvurun.

Şiddetli COVID-19’un Acil Uyarı İşaretleri:

Siz veya ailenizden biri bu semptomlardan herhangi birini yaşıyorsa, hemen 112’yi veya yerel acil servisinizi arayın.

Nefes almada güçlük

Göğüste kalıcı ağrı veya basınç

Uyanamama veya uyanık kalamama

Mavimsi dudaklar veya yüz

COVID-19’un başka olası semptomları da vardır: Şiddetli veya sizi ilgilendiren semptomlar için doktorunuzu veya sağlık merkezinizi arayın.

Belirtilerim hakkında ne zaman bir doktora başvurmalıyım?

Kendinizi hasta hissederseniz, doktorunuzun ofisini veya sağlık merkezini arayın ve belirtilerinizi telefonda açıklayın. COVID-19’unuz olduğu ortaya çıkarsa, hafif vakalar evde dinlenerek ve kendi kendine izolasyonla yönetilebilir. Ciddi bir şekilde hastalanırsanız, hastanede bakıma ihtiyacınız olabilir.

Koronavirüsün ilk belirtileri nelerdir?

Bazı kişiler tarafından bildirilen erken belirtiler arasında yorgunluk, baş ağrısı, boğaz ağrısı veya ateş yer alır. Diğerleri koku veya tat kaybı yaşarlar. COVID-19, ilk başta hafif, ancak daha sonra kötüleşen öksürük ve nefes darlığı ile beş ila yedi gün içinde daha yoğun hale gelen semptomlara neden olabilir. Bazı insanlar zatürreye yakalanır COVID-19 ile .

İlk semptomların türü ve şiddeti kişiden kişiye büyük ölçüde değişebilir ve bu nedenle semptomlarınız varsa, hatta hafif olanlar varsa doktorunuzu aramanız çok önemlidir.

COVID semptomları gelip geçebilir mi?

Evet. İyileşme süreci sırasında, COVID-19’lu kişiler daha iyi hissetme dönemleri ile değişen tekrarlayan semptomlar yaşayabilir. Günlerce ve hatta haftalarca aralıklı olarak değişen derecelerde ateş, yorgunluk ve nefes alma sorunları ortaya çıkabilir.