Koronavirüsün Yeni Varyantları

Koronavirüsün Yeni Varyantları,Aralık 2020’de haber medyası, COVID-19’a neden olan yeni bir koronavirüs varyantını bildirdi ve o zamandan beri diğer varyantlar tespit edildi ve araştırılıyor. Yeni varyantlar soruları gündeme getiriyor: İnsanların hastalanma riski daha mı fazla? COVID-19 aşıları hala işe yarayacak mı? Ailenizi güvende tutmak için şimdi yapmanız gereken yeni veya farklı şeyler var mı?

Veri bütünlüğü ve analizi tıp başkan yardımcısı Dr. Stuart Ray ve bulaşıcı hastalıklar profesörü Robert Bollinger, COVID-19 hakkında açıklamalarda bulundu.

ÖNERİLEN: İngiltere mutasyonu belirtileri Yeni varyantlar hakkında

Koronavirüs neden değişiyor?

Virüs varyantları, virüsün genlerinde bir değişiklik veya mutasyon olduğunda ortaya çıkar. Ray, yavaş yavaş gelişip değişmenin koronavirüs gibi RNA virüslerinin doğası olduğunu söylüyor. “Coğrafi ayrım, genetik olarak farklı varyantlarla sonuçlanma eğilimindedir,” diyor.

Virüslerdeki mutasyonlar – COVID-19 pandemisine neden olan koronavirüs dahil – ne yeni ne de beklenmedik. Bollinger şöyle açıklıyor: “Tüm RNA virüsleri zamanla, bazıları diğerlerinden daha fazla mutasyona uğrar. Örneğin grip virüsleri sık sık değişir, bu yüzden doktorlar her yıl yeni bir grip aşısı yaptırmanızı tavsiye ediyor. ”

ÖNERİLEN: Yeni Mutasyonlu Virüsün Belirtileri

Yeni bir koronavirüs mutasyonu var mı?

Ray, “SARS-CoV-2 koronavirüsünün Çin’de ilk tespit edilen versiyondan farklı birçok varyantını görüyoruz” dedi.

Eylül 2020’de güneydoğu İngiltere’de koronavirüsün mutasyona uğramış bir versiyonunun tespit edildiğini belirtti. Şu anda B.1.1.7 olarak bilinen bu varyant, hızla Birleşik Krallık’ta koronavirüsün en yaygın versiyonu haline geldi ve yaklaşık% 60’ını oluşturuyor. Aralık ayında yeni COVID-19 vakaları. Artık bazı ülkelerde koronavirüsün baskın şeklidir.

Brezilya, Kaliforniya ve diğer bölgelerde farklı varyantlar ortaya çıktı. İlk olarak Güney Afrika’da ortaya çıkan B.1.351 adlı bir varyant, koronavirüsün önceki versiyonlarından iyileşen insanları yeniden enfekte etme yeteneğine sahip olabilir. Ayrıca geliştirilmekte olan bazı koronavirüs aşılarına da bir şekilde dirençli olabilir. Yine de, halihazırda test edilmekte olan diğer aşıların, B.1.351 ile enfekte kişilerde ciddi hastalıklardan koruma sağladığı görülmektedir.

Yeni bir koronavirüs mutasyonu var mı

B.1.351: Bir Koronavirüs Varyantı mı?

Koronavirüs varyantlarıyla ilgili ana endişelerden biri, mutasyonların tedaviyi ve önlemeyi etkileyip etkilemeyeceğidir.

Güney Afrika’da tespit edilen B.1.351 olarak bilinen varyant, ilk verileri Oxford-AstraZeneca’dan COVID-19 aşısının koronavirüsün bu versiyonundan “minimum” koruma sağladığını gösteren araştırmacılardan daha yakından bakıyor. Oxford-AstraZeneca aşısını aldıktan sonra B.1.351 koronavirüs varyantından hastalanan kişiler, hafif veya orta derecede hastalık yaşadı.

B.1.351 varyantının önceki versiyonlara göre daha ciddi hastalığa neden olduğu gösterilmemiştir. Ancak orijinal koronavirüsten kurtulan kişilere bir tur hafif veya orta düzeyde COVID-19 verme şansı var.

Novavax’ın Güney Afrika COVID-19 aşısı denemesinde plasebo (aşı olmayan) alıcılarını inceleyen araştırmacılar, önceki COVID-19’u gösteren antikorlara sahip olan veya olmayan katılımcıların alt gruplarını karşılaştırdı. Antikorlara sahip olanlar büyük olasılıkla daha eski SARS-CoV-2 varyantlarıyla enfekte olmuşlardır. COVID-19’dan iyileşmiş olmanın, B.1.351 varyantının oraya yayıldığı bir zamanda tekrar hastalanmaya karşı koruma sağlamadığını buldular.