Koronavirüs COVID-19 Sonrası Kalp Sorunları

Koronavirüs COVID-19 Sonrası Kalp Sorunları, COVID-19’u olan kişiler için, devam eden COVID-19 kalp sorunları iyileşmelerini zorlaştırabilir.

Çarpıntı, baş dönmesi, göğüs ağrısı ve nefes darlığı gibi koronavirüs yaygın görülen semptomlardan bazıları kalp problemlerinden veya sadece COVID-19 hastalığından kaynaklanıyor olabilir. Belirtilerinizin kalp ile ilgili olup olmadığını nasıl anlarsınız ve eğer öyleyse ne bekleyebilirsiniz?

Kardiyolog Wendy Post, MD , hangi koronavirüs sonrası semptomların bir kalp sorununa işaret edebileceğini, doktorunuzu ne zaman aramanız gerektiğini ve tüm uzun vadeli COVID-19 mağdurlarının bilmesi gereken diğer gerçekleri açıklığa kavuşturuyor.

COVID-19’dan sonra olası kalp sorunları nelerdir?

SARS-CoV-2 koronavirüsünün neden olduğu hastalık olan COVID-19, kalp kasına zarar verebilir ve kalp fonksiyonunu etkileyebilir.

Bunun birkaç nedeni var. Kalpteki hücreler, koronavirüsün hücrelere girmeden önce bağlandığı anjiyotensin dönüştürücü enzim-2 (ACE-2) reseptörlerine sahiptir. Kalp hasarı, vücutta dolaşan yüksek düzeyde iltihaplanmaya da bağlı olabilir. Vücudun bağışıklık sistemi virüsle savaşırken, iltihaplanma süreci kalp dahil bazı sağlıklı dokulara zarar verebilir.

Koronavirüs enfeksiyonu ayrıca damarların ve arterlerin iç yüzeylerini de etkiler, bu da kan damarı iltihabına, çok küçük damarlarda hasara ve kan pıhtılarına neden olabilir ve bunların tümü kalbe veya vücudun diğer kısımlarına kan akışını tehlikeye atabilir. Post, “Şiddetli COVID-19, kan damarlarının astarını oluşturan endotel hücrelerini etkileyen bir hastalıktır” diyor.

Nabız ve COVID-19

COVID-19’u geçirdikten sonra, hızlı bir kalp atışı veya çarpıntı yaşıyorsanız, doktorunuza başvurmalısınız. Kalp atış hızındaki geçici bir artış, dehidratasyon dahil birçok farklı şeyden kaynaklanabilir. Yeterince sıvı içtiğinizden emin olun, özellikle ateşiniz varsa. Hızlı veya düzensiz kalp ritminin belirtileri şunları içerebilir:

Kalbinizin göğsünüzde hızlı veya düzensiz attığını hissetmek ( çarpıntı )

Özellikle ayakta dururken baş dönmesi veya baş dönmesi hissi

Göğüs rahatsızlığı

COVID-19’dan sonra kalp problemi geliştirmiş olabileceğimin işaretleri nelerdir?

Post, “COVID sonrası dönemde bildirilen birçok semptom var ve bu semptomların birden fazla olası nedeni var” diyor.

“Koronavirüs enfeksiyonundan sonra, herhangi bir ciddi hastalıktan sonra olduğu gibi şiddetli yorgunluk yaygındır. Çoğu insan nefes darlığı, göğüs ağrısı veya çarpıntı yaşar. Bu sorunlardan herhangi biri kalp ile ilgili olabilir, ancak aynı zamanda çok hasta olma, uzun süreli hareketsizlik ve yatakta nekahet ederek haftalar geçirme gibi başka faktörlerden de kaynaklanıyor olabilir ”diyor.