Bakteriyel vajinozis belirtileri

Bakteriyel vajinozis nedir? Bakteriyel vajinoz, vajinada doğal olarak bulunan bakterilerin aşırı çoğalmasının neden olduğu ve doğal dengeyi bozan bir tür vajinal iltihaplanmadır.

Üreme çağındaki kadınların bakteriyel vajinoza yakalanma olasılığı daha yüksektir, ancak bu her yaştan kadını etkileyebilir. Nedeni tam olarak anlaşılamamıştır, ancak korunmasız seks veya sık sık duş alma gibi belirli faaliyetler riskinizi artırır.

Bakteriyel vajinoz belirti ve semptomları şunları içerebilir:

Bakteriyel vajinozis belirtileri

İnce, gri, beyaz veya yeşil vajinal akıntı

Kötü kokulu “balıksı” vajinal koku

Vajinal kaşıntı

İdrar yaparken yanma

ÖNERİLEN: İngiltere mutasyonu belirtileri Yeni varyantlar hakkında

Ne zaman bir doktora görünmeli

Aşağıdaki durumlarda doktorunuzu görmek için randevu alın:

Yeni ve koku veya ateşle ilişkili vajinal akıntınız var. Doktorunuz nedeni belirlemeye ve belirti ve semptomları tanımlamaya yardımcı olabilir.

Daha önce vajinal enfeksiyon geçirdiniz, ancak bu sefer akıntınızın rengi ve kıvamı farklı görünüyor.

Reçetesiz bir tedavi ile maya enfeksiyonu için kendi kendine tedaviyi deniyorsunuz ve semptomlarınız devam ediyor.

Bakteriyel vajinozis nedenleri

Bakteriyel vajinozis nedenleri

Bakteriyel vajinoz, vajinanızda doğal olarak bulunan birkaç bakteriden birinin aşırı büyümesinden kaynaklanır. Genellikle, “iyi” bakteriler (laktobasil), “kötü” bakterilerden (anaeroblar) sayıca üstündür. Ancak çok fazla anaerobik bakteri varsa vajinanızdaki mikroorganizmaların doğal dengesini bozar ve bakteriyel vajinoza neden olurlar.

Doktorlar cinsel aktivite ile bakteriyel vajinoz arasındaki bağlantıyı tam olarak anlamıyorlar, ancak durum daha çok birden fazla seks partneri veya yeni bir seks partneri olan kadınlarda ortaya çıkıyor. Bakteriyel vajinoz ayrıca kadınlarla seks yapan kadınlarda daha sık görülür.

Douching. Vajinanızı suyla veya bir temizlik maddesiyle (duş) durulama uygulaması vajinanızın doğal dengesini bozar. Bu, anaerobik bakterilerin aşırı çoğalmasına ve bakteriyel vajinoza neden olabilir. Vajina kendi kendini temizlediği için duşa gerek yoktur.

Doğal laktobasil bakteri eksikliği. Doğal vajinal ortamınız yeterince iyi laktobasil bakteri üretmiyorsa, bakteriyel vajinoz geliştirme olasılığınız daha yüksektir.

ÖNERİLEN: Gebelikte Koronavirüs tedavisi

Komplikasyonlar

Bakteriyel vajinoz genellikle komplikasyonlara neden olmaz. Bazen bakteriyel vajinoza sahip olmak şunlara yol açabilir:

Erken doğum. Hamile kadınlarda bakteriyel vajinoz erken doğumlar ve düşük doğum ağırlıklı bebeklerle bağlantılıdır.

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar. Bakteriyel vajinoza sahip olmak, kadınları HIV, herpes simpleks virüsü, klamidya veya bel soğukluğu gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı daha duyarlı hale getirir. HIV’iniz varsa, bakteriyel vajinoz, virüsü eşinize geçirme olasılığınızı artırır.

Jinekolojik cerrahi sonrası enfeksiyon riski. Bakteriyel vajinoza sahip olmak, histerektomi veya dilatasyon ve küretaj (D&C) gibi prosedürlerden sonra ameliyat sonrası enfeksiyon gelişme riskini artırabilir.

Pelvik inflamatuar hastalık (PID). Bakteriyel vajinoz bazen kısırlık riskini artırabilen rahim ve fallop tüplerinin enfeksiyonu olan PID’ye neden olabilir.