Barrett özofagusu nedir?

Barrett özofagusu nedir? Barrett özofagusu belirtileri,Barrett özofagusu, ağzı mideye (yemek borusu) bağlayan yutma borusunun düz pembe astarının asit reflü tarafından hasar görmesi ve bu da astarın kalınlaşmasına ve kırmızı olmasına neden olan bir durumdur.

Yemek borusu ile mide arasında kritik öneme sahip bir kapakçık, alt yemek borusu sfinkteri (LES) bulunur. Zamanla, LES başarısız olmaya başlayabilir ve bu da gastroözofageal reflü hastalığı (GERD) adı verilen bir durum olan yemek borusunda asit ve kimyasal hasara yol açabilir. GERD’ye genellikle mide ekşimesi veya kusma gibi semptomlar eşlik eder. Bazı insanlarda, bu GERD , alt yemek borusunu kaplayan hücrelerde Barrett özofagusuna neden olan bir değişikliği tetikleyebilir.

Barrett özofagusu, yemek borusu kanseri gelişme riskinin artmasıyla ilişkilidir. Özofagus kanseri gelişme riski küçük olsa da, prekanseröz hücreleri (displazi) kontrol etmek için dikkatli görüntüleme ve yemek borusunun kapsamlı biyopsileriyle düzenli kontroller yapmak önemlidir. Kanser öncesi hücreler keşfedilirse, özofagus kanserini önlemek için tedavi edilebilirler.

ÖNERİLEN: Gebelikte Koronavirüs tedavisi

Barrett özofagusu belirtileri

Sık sık mide ekşimesi ve yetersizliği

Yiyecekleri yutmada güçlük

Daha az yaygın olarak göğüs ağrısı

İlginç bir şekilde, Barrett özofagusu teşhisi konan kişilerin yaklaşık yarısı, herhangi bir asit reflü semptomu varsa, çok az rapor etmektedir. Bu nedenle, Barrett özofagusu olasılığı konusunda sindirim sağlığınızı doktorunuzla konuşmalısınız.

Barrett özofagusu belirtileri

Barrett özofagusu nedenleri

Barrett özofagusunun kesin nedeni bilinmemektedir. Barrett özofagusu olan birçok kişide uzun süredir devam eden GERD varken , çoğunda reflü semptomları yoktur, bu durum genellikle “sessiz reflü” olarak adlandırılır.

Bu asit reflüsü GERD semptomlarına eşlik etsin ya da etmesin , mide asidi ve kimyasallar yemek borusuna geri akar, yemek borusu dokusuna zarar verir ve yutma tüpünün iç yüzeyindeki değişiklikleri tetikleyerek Barrett özofagusuna neden olur.

ÖNERİLEN: Bakteriyel vajinozis belirtileri

Risk faktörleri

Barrett özofagusu riskinizi artıran faktörler şunları içerir:

Aile geçmişi. Ailenizde Barrett özofagus veya yemek borusu kanseri geçmişi varsa, Barrett özofagusuna sahip olma olasılığınız artar.

Erkek olmak. Erkeklerin Barrett özofagusu geliştirme olasılığı çok daha yüksektir.

Yaş. Barrett özofagusu her yaşta ortaya çıkabilir ancak 50 yaşın üzerindeki yetişkinlerde daha yaygındır.

Kronik mide ekşimesi ve asit reflü. Having GERD’i proton pompası inhibitörleri veya sahip olarak bilinen ilaçlar çekerken daha iyi olmaz GÖRH Barrett yemek borusu riskini artırabilir düzenli ilaç gerektirir.

Güncel veya geçmişte sigara içilmesi.

Aşırı kilolu olmak. Karnınızdaki vücut yağı, riskinizi daha da artırır.

Komplikasyonlar

Yemek borusu kanseri

Barrett özofagusu olan kişilerde yemek borusu kanseri riski artmıştır. Yemek borusu hücrelerinde kanser öncesi değişiklikler olan kişilerde bile risk azdır. Neyse ki, Barrett özofagusu olan çoğu insan asla özofagus kanseri geliştirmeyecektir.

Referanslar

Qumseya B, vd. Barrett özofagusunun taranması ve sürveyansına ilişkin ASGE kılavuzu. Gastrointestinal Endoskopi. 2019; doi: 10.1016 / j.gie.2019.05.012.

Barrett’s yemek borusu. Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü. https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/barretts-esophagus/all-content. 3 Nisan 2020’de erişildi.

Iyer PG, vd. Mayo Clinic Proceedings. 2019; doi: 10.1016 / j.mayocp.2019.01.032.

Yetişkinlerde asit reflü (GER ve GERD). Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü. https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/acid-reflux-ger-gerd-adults/all-content#section2x. 3 Nisan 2020’de erişildi.