Hangi yiyecekler probiyotik içerir ?

Probiyotiklerin faydalarının keşfi ekşi sütle başladı. Bugün yiyeceklerimizden çeşitli bakterileri almak için birçok seçeneğimiz var, ancak bu onları yiyeceğe eklemek kadar basit değil. Sağlığa faydaları olması için mikroorganizmanın gastrointestinal sistemden geçerken hayatta kalması, gıda üretim sürecinde hayatta kalması ve olgunlaşma veya saklama döneminde büyüyüp hayatta kalması gerekir. Ayrıca, bakteri ürün kalitesini olumsuz etkilememeli ve Genel Olarak Güvenli Olarak Tanınan (GRAS) listesine dahil edilmelidir.

Çoğu bakteri fermantasyon sürecine dahil edilir. Fermantasyon, çabuk bozulan gıdaların raf ömrünü uzatmaya yardımcı olur. Karbonhidratları alkollere veya organik asitlere dönüştüren mikroorganizmalar veya enzimler tarafından indüklenen organik maddelerin yavaş ayrışma sürecidir. Laktik asit, daha sonra gıdaya sağlık yararları ekleyen bakterileri sağlar. Fermente edilmiş yiyecekleri satın alabilir veya kendiniz fermente edebilirsiniz.

Kefir: Bu, en ideal probiyotik süt ürünü olabilir çünkü çok sayıda sağlık yararı sağlamak için birlikte çalışan hem bakteri hem de maya içerir. Yakın zamanda yapılan sekiz haftalık bir çalışmada, diyabetli kişilere geleneksel fermente süte kıyasla Lactobacillus casei , Lactobacillus acidophilus ve bifidobacteria içeren kefir sütü verildi . Hemoglobin A1c düzeyleri anlamlı kefir tüketen grupta daha düşük bulundu.

Kimchi: Bu fermente sebze, Çin lahanası (beachu), turp, yeşil soğan, kırmızı biber tozu, sarımsak, zencefil ve fermente deniz ürünlerinden (jeotgal) yapılır. Birçok bakterinin mevcut olduğu bulunmuştur ve aşağıdakilerden herhangi birini içerebilir: Leuconostoc mesenteroides ve Lactobacillus plantarum , L. mesenteroides , L. citreum , L. gasicomitatum , L. brevis , L. curvatus , L. plantarum , L. sakei , L. lactis , Pediococcus pentosaceus , Weissella confusa ve W. koreensis. Yakın zamanda yapılan bir inceleme, kimchinin sağlığa faydalarını antikanser, antiobezite, antikonstipasyon, kolon sağlığının geliştirilmesi, kolesterolün azaltılması, antioksidatif ve yaşlanma önleyici özellikler, beyin sağlığının geliştirilmesi, bağışıklığın teşvik edilmesi ve cilt sağlığının teşviki ile ilişkilendirdi.

Yoğurt: Streptococcus thermophilus , Lactobacillus bulgaricus içerebilir , L. acidophilus ve Bifidobacterium bifidum . Araştırmalar, bağırsak mikrobiyotası üzerinde olumlu etkilere sahip olan yoğurt ile bağlantıların olduğunu göstermiştir ve gastrointestinal hastalık riskinde azalma ve laktoz intoleransı (özellikle çocuklar arasında), tip 2 diyabet , kardiyovasküler hastalık , alerji ve solunum yolu hastalıklarında iyileşme ile ilişkilidir . gelişmiş diş ve kemik sağlığı.

Tatlı asidofilus sütü: Bu sütü yapmak için L. acidophilus ve L. acidophilus artı bifidobakteriler eklenir.

Önemli araştırmalara sahip olmayan diğer yiyecekler: miso (fermente soya fasulyesi ezmesi); tempeh; lâhana turşusu; yaşlı yumuşak peynir; ekşi mayalı ekmek; ekşi turşu; gundruk (tuzsuz, fermente edilmiş ve asidik bitkisel ürün); sinki (yerli fermente turp fıskiye kökü yemi); khalpi (fermente salatalık); inziangsang (hardal yapraklarından hazırlanan geleneksel fermente yapraklı sebze ürünü); soidonis (olgun bambu filizlerinin ucundan hazırlanan yaygın fermente ürün)

Probiyotiklerin sağlığa faydaları nelerdir ?
Probiyotik nedir ?
Prebiyotikler ve sinbiyotikler nelerdir ?