Prebiyotikler ve sinbiyotikler nelerdir ?

Prebiyotik önce gelir ve probiyotiğe yardımcı olur ve ardından ikisi birleşerek sinbiyotik olarak bilinen sinerjik bir etkiye sahip olabilir. Prebiyotik, aslında bağırsağınızdaki probiyotikler ve bakteriler için besin görevi gören sindirilemeyen bir karbonhidrattır. Prebiyotiklerin etkisinin tanımı, konakçıya sağlık yararları sağlayan bağırsak mikrobiyotasındaki bir veya sınırlı sayıda mikrobiyal cins (çağ) / türün büyümesinin ve / veya aktivitesinin (ler) seçici olarak uyarılmasıdır. Sağlık yararlarının, enterit , kabızlık ve irritabl bağırsak hastalığı gibi gastrointestinal (GI) komplikasyonlara bir çare olarak davranmayı ; çeşitli kanserlerin önlenmesi ve tedavisi ; azalanalerjik iltihaplanma; alkolsüz yağlı karaciğer hastalığının (NAFLD) tedavisi ve bağışıklık yetersizliği hastalıklarıyla mücadele. Prebiyotik etkiye sahip belirli gıda ürünlerinin diyetle alımının, özellikle ergenlerde, ancak menopoz sonrası kadınlarda da geçici olarak kalsiyum emiliminin yanı sıra kemik kalsiyum birikimini ve kemik mineral yoğunluğunu arttırdığını gösteren araştırmalar da yapılmıştır . Obezite ve tip 2 diyabetin faydaları , hem deneysel modellerden hem de insan çalışmalarından elde edilen son veriler, prebiyotikli belirli gıda ürünlerinin enerji homeostazı, tokluk düzenlemesi ve vücut ağırlığı artışı üzerinde etkileri olduğunu gösterdikçe artmaktadır .

Tanımlanan prebiyotiklerin çoğu oligosakkaritlerdir. Diğer tüm karbonhidratlar üzerinde çalışan insan sindirim enzimlerine dirençlidirler . Bu, sindirilmeden üst GI sisteminden geçtikleri anlamına gelir. Daha sonra alt kolonda fermente olurlar ve daha sonra orada yaşayan yararlı mikrobiyotayı besleyen kısa zincirli yağ asitleri üretirler. Oligosakkaritler sentezlenebilir veya doğal kaynaklardan elde edilebilir. Bu kaynaklar arasında kuşkonmaz, enginar, bambu filizi, muz, arpa, hindiba, pırasa, sarımsak , bal, mercimek, süt, hardal, soğan, çavdar, soya fasulyesi, şeker pancarı, şeker kamışı suyu, domates, buğday ve yacón bulunur. Bu oligosakkaritlerin sağlığa faydaları, devam eden bir araştırma konusudur.

Mikropların sağlığımıza etkileri nelerdir?

Mikroplar küçük organizmalardır (bakteriler, virüsler , parazitler veya mantarlar) – milyonlarca insan bir iğnenin gözüne sığabilecek kadar küçüktür – o kadar güçlüdür ki, vücuttaki dengesizlik birçok hastalıkla ilişkilidir. Bu mikroorganizmalar ciltte, burunda ve bağırsakta yaşayan insan vücudunun hemen hemen her yerinde bulunabilir . Vücudumuzda bu mikroorganizmalardan trilyonlarca var. Sayıları insan hücrelerinden 10’a bir oranında fazladır, ancak küçük boyutları nedeniyle, vücudun toplam kütlesinin yalnızca% 1 -% 3’ünü oluştururlar.

Ulusal Sağlık Enstitüsü (NIH), vücudumuzda ve üzerinde yaşayan mikrobiyal toplulukların ve bunların insan sağlığı ve hastalıkta oynadıkları rollerin incelenmesini sağlamak için araştırma kaynakları geliştiren İnsan Mikrobiyom Projesi’ne (HMP) sponsorluk yapmaktadır. NIH, Crohn hastalığı, ülseratif kolit ve yemek borusu kanserinde bağırsak mikrobiyomunun rolü ; sedef hastalığı , atopik dermatit ve immün yetmezlikte deri mikrobiyomu ; üreme, cinsel tarih ve sünnette ürogenital mikrobiyom ; ve pediatrik karın ağrısı da dahil olmak üzere bir dizi çocukluk çağı bozukluklarıBağırsak iltihabı ve nekrotizan enterokolit, prematüre bebeklerde oksijen eksikliğinden dolayı bağırsak dokusunun öldüğü ciddi bir durumdur.

Probiyotik nedir ?