Probiyotik nedir ?

Probiyotik: Probiyotikler, bazı hastalıkları önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olabilecek canlı mikroorganizmalardır.

Bakterilerin faydalı olduğu fikrini anlamak zor olabilir. Zararlı bakteriyel enfeksiyonları öldürmek için antibiyotik kullanıyoruz ve antibakteriyel sabun ve losyonları her zamankinden daha fazla kullanıyoruz. Yanlış yerdeki yanlış bakteriler sorunlara neden olabilir, ancak doğru yerdeki doğru bakterilerin faydaları olabilir. Burası probiyotiklerin devreye girdiği yerdir. Sağlıklı bir sindirim sistemini ve sağlıklı bir bağışıklık sistemini teşvik etmek, şu anda en çok incelenen faydalarıdır. Bunlar aynı zamanda genellikle dost canlısı, iyi veya sağlıklı bakteriler olarak bilinir. Probiyotikler yiyecekler, içecekler ve diyet takviyeleri yoluyla sağlanabilir .

Probiyotik kelimesinin kökü Yunancada “teşvik” anlamına gelen pro ve “yaşam” anlamına gelen biyotik kelimesinden gelir. Probiyotiklerin keşfi, 20. yüzyılın başlarında, “probiyotiklerin babası” olarak bilinen Elie Metchnikoff’un, Bulgaristan’da kırsalda yaşayanların aşırı yoksulluğa ve sert iklime rağmen çok eski çağlara kadar yaşadıklarını gözlemlemesiyle ortaya çıktı. Ekşi sütte bulunan konakçı dostu bakterilerle bağırsak mikrobiyomunu manipüle ederek sağlığın iyileştirilebileceğini ve yaşlılığın geciktirilebileceğini teorileştirdi . O zamandan beri araştırmalar, bulgularını desteklemeye ve daha fazla fayda önermeye devam etti.

İLGİLİ: En Sağlıklı Ekmek Çeşitleri Nelerdir? 6 Farklı Seçenek

Ekim 2013’te Uluslararası Probiyotikler ve Prebiyotikler Derneği (ISAPP) klinik ve bilimsel uzmanların bir toplantısını düzenledi. gıda bilimi) probiyotik kavramını yeniden incelemek için. Probiyotikleri, “yeterli miktarlarda uygulandıklarında konakçıya sağlık açısından fayda sağlayan canlı mikroorganizmalar” olarak tanımlarlar. Ayrıca probiyotik içeren ürünler ile canlı veya aktif kültürler içeren ürünler arasında ayrım yaptılar ve aşağıdaki kriterleri belirlediler:

Canlı veya aktif kültür kriterleri:

Fermantasyon mikropları içeren herhangi bir yiyecek

Fermente gıdalarda görülen tipik seviyeleri yansıtan minimum seviyede canlılığın kanıtı, porsiyon başına 1 × 10 9 CFU olması önerilir

Bu iddiayı yapmak için özel bir araştırma veya kanıta gerek yoktur.

Sağlık iddiasında bulunmayan ürünler için probiyotik kriterleri:

İnsanlarda genel bir yararlı etkinin yeterli kanıtıyla veya bir özelliği (örneğin, bir yapı, aktivite veya son ürün) olan güvenli bir mikrop (mikroplar) ile desteklenen güvenli bir türün üyesi / üyeleri insanlarda genel bir faydalı etki için yeterli kanıt

İnsan çalışmalarını desteklemek için kullanılan uygun düzeyde yaşayabilirlik kanıtı

ÖNERİLEN: Fıstık Ezmesi ile Kilo Verme

Sağlık iddiasında bulunan ürünler için probiyotik kriterleri:

Tanımlanmış probiyotik suş (lar)

Raf ömrünün sonunda etkili dozda geçerli suş (lar) ın teslim edildiğinin kanıtı

Belirtilen sağlık endikasyonundaki spesifik suş (lar) veya suş kombinasyonu için gerekli ikna edici kanıtlar

Vücudumuz normalde iyi ya da yardımcı bakteri ve kötü ya da zararlı bakteri dediğimiz şeye sahiptir. Bu bakteriler arasında doğru dengeyi korumak, optimal sağlık için gereklidir. Yaş, genetik ve diyet vücuttaki bakterilerin (mikrobiyota) bileşimini etkileyebilir. Bir dengesizliğe dysbiosis denir ve bu, ülseratif kolit , irritabl bağırsak sendromu , çölyak hastalığı ve Crohn hastalığı gibi bağırsak yolu hastalıklarının yanı sıra obezite ve tip 1 ve tip 2 diyabet gibi daha sistemik hastalıklarla olası bağlantılara sahiptir .