En Sağlıklı Ekmek Çeşitleri Nelerdir?

En Sağlıklı Ekmek Çeşitleri: Ekmeğin zayıflamakla veya genel olarak sağlıklı olmakla tam olarak bir ünü yoktur. Düşük karbonhidratlı ve glütensiz diyetlerin popülaritesi göz önüne alındığında, ekmeği sağlık açısından olumlu bir ışık altında düşünmek zor olabilir.

Ancak şişmanlatıcı veya karbonhidratın çok yüksek olduğu yönündeki eleştirilere rağmen, doğru tür ekmek aslında son derece sağlıklı bir yiyecek olabilir. Sonuçta, birçok ekmek, tam tahıllarla başlayan basit bir içerik listesine sahiptir ve daha fazla tam tahıl yemek, daha düşük kilo ve herhangi bir nedenle kalp hastalığı, kanser ve ölüm riskinin azalmasıyla ilişkilidir .

Ekmeği sağlıklı bir diyette tutmak, en iyi beslenmeye sahip çeşitleri seçmeye bağlıdır (çünkü tüm ekmekler kesinlikle eşit yaratılmamıştır).

Hangisinin en sağlıklı olduğuna dair rekoru kırmak için, lif, protein, mikro besin ve toplam kalori miktarlarına ve bunların sağlık yararları hakkında yapılan araştırmaların söylediklerine göre çeşitli türleri değerlendirdik.

En Sağlıklı Ekmek Çeşitleri 1. Sırada % 100 Tam Buğday Ekmeği

% 100 tam buğday ekmeğinin bol miktarda lif ve besin içermesi şaşırtıcı değil – ve en sağlıklı çeşitler için seçtiklerimizden biri.

Tam buğday unundan yapılan ortalama bir dilim ekmek 80 kalori, 5 gr protein, 0 gr yağ, 20 gr karbonhidrat ve 3 gr lif sağlar.

Yüzde yüz tam buğday ekmeği ayrıca selenyum , manganez , kalsiyum , tiamin ve fosfor gibi çeşitli miktarlarda temel mineraller içerir .

ÖNERİLEN: Fıstık Ezmesi ile Kilo Verme

Besin ihtiyaçlarınızı karşılamak çok iyi ve iyidir, ancak iyi beslenmenin nihai amacı elbette gerçek sağlık sonuçlarıdır. Tam buğday ekmeği kesinlikle bu bölümde sunar.

Kepekli tahılların artmasının (% 100 tam buğday ekmeğindekiler gibi), tip 2 diyabet, kanser ve kalp hastalığı dahil olmak üzere birçok kronik hastalık riskini azalttığı gösterilmiştir .

Ayrıca, birkaç çalışma, tam tahılların kilo kontrolü üzerindeki olumlu etkilerini göstermiştir. 2018 yılında yapılan bir  araştırma , yetişkinlerin diyetlerinde rafine buğdayı tam buğdayla değiştirdiklerinde, önemli bir viseral yağ kaybı yaşadıklarını buldu.

En Sağlıklı Ekmek Çeşitleri İçin Etiketlere Dikkat Edin

Kendilerini tam buğday olarak tanıtan birçok ekmeğin% 100 tam, rafine edilmemiş tahıl içermeyebileceğini unutmayın.

Mağazadan satın alınan bir ekmeğin yalnızca tam buğday unuyla yapılıp yapılmadığını belirlemek için özenli etiket okuması yapın. % 100 tam buğday ekmeği ya bu şekilde etiketlenecek ya da ilk malzemesi olarak tam buğday unu içerecektir (ve “buğday unu” veya “zenginleştirilmiş ağartılmış un ” gibi diğer unları listelemeyecektir ).

Çok tahıllı ekmek

Buğday, sağlık yararları açısından görkemli payını hak eden tek tahıl değildir. Yulaf, amarant , karabuğday , arpa ve darı gibi diğer tam tahıllar, eklenmiş lif, protein ve mikro besinler için çok tahıllı ekmeklere girebilirler.

Bununla birlikte, sağlıklı bir çok tahıllı ekmeğe giden yolda gezinmek biraz zor olabilir. Ekmekler çok tahıllı olarak etiketlendiğinde, içlerine giren tahılların gerçekten tam mı yoksa rafine edilmiş mi olduğunu söylemek zor olabilir. “% 100 tam tahıllı” etiketli çok tahıllı bir ekmek arayın.

ÖNERİLEN: Kilo Vermeye Yardımcı En İyi 5 Meyve

Filizlenmiş tahıl ekmeği

Tam tahıllar başlangıçta sağlıklıdır, ancak onları çimlenme noktasında hasat etmek – filizlenirken olduğu gibi – besin içeriğini daha da yükseltir.

Bu arada, karbonhidratı minimumda tutmaya çalışıyorsanız, filizlenmiş tahıllar yardımcı olabilir. Çimlenme süreci nişastayı parçaladığından karbonhidratlarda daha düşük olma eğilimindedirler.

Yüksek protein ve lifleri ile filizlenmiş tahıl ekmekleri de nispeten düşük bir glisemik indekse sahiptir. (Örneğin, Food for Life’ın Ezekiel 4: 9 filizlenmiş tahıl ekmeğinin glisemik indeksi 36’dır .) Bu, kan şekerinizi glisemik indeksi olan beyaz ekmek gibi diğer ekmekler kadar hızlı yükseltmeyecekleri anlamına gelir. 75.

Filizlenmiş tahıl ekmeklerini besin açısından zengin, sağlıklı bir sandviç seçeneği olarak düşünün veya daha fazla lif için filizlenmiş tahılları mercimek, fasulye veya bezelye gibi baklagillerle birleştiren markaları seçin.

Yulaf ekmeği

Yulaf sadece yulaf ezmesi için değildir! Bu kepekli tahıllar, sağlıklı bir mağazadan satın alınmış ve ev yapımı ekmeklerde tam buğdayı destekleyebilir. Yulaf, kötü kolesterolü düşürmek, kan şekerini sabitlemek ve kan basıncını düşürmek gibi faydalara sahip olan beta glukan adı verilen özel bir lif türü içerir . Ayrıca özellikle çözünür lif bakımından zengindirler ve bu da kabızlığı azaltmaya yardımcı olabilir.

ÖNERİLEN: Çok Düşük Kalorili Diyet Nedir?

Keten Tohumlu Ekmek

Keten tohumu tahıl değildir, ancak bu besinlerle dolu olmadığı anlamına gelmez. Bu küçük tohumlar, lif ve sağlıklı çoklu doymamış yağlar bakımından yüksektir.

Ayrıca, tohumlar doğal olarak glütensizdir, bu nedenle onlarla yapılan ekmekler (buğday yerine) çölyak hastalığı veya glüten duyarlılığı olanlar için iyi bir seçim olabilir .

Keten tohumlarını öğütmek, onları lezzetli ve sağlıklı bir ekmeğin temeli olarak hizmet edebilecek bir öğün haline getirir. Ticari olarak hazırlanmış bazı ekmekler, buğdayla birlikte keten kullanır, ancak tamamen keten tohumundan yapılmış (ve buğdaysız) bir somun için kendiniz yapmanız gerekebilir.

Neyse ki, pek çok keten tohumu ekmeği tarifleri püre edilmemiştir, yani uzun kabartma ve pişirme süreleri gerektirmezler.