Probiyotiklerin sağlığa faydaları nelerdir ?

Probiyotikler tam olarak ne yapar? Bizi iki şekilde koruduklarına inanılıyor. Birincisi, sindirimimizde oynadıkları roldür . Sindirim sistemimizin iyi ve kötü bağırsak bakterileri arasında sağlıklı bir dengeye ihtiyacı olduğunu biliyoruz, peki bunun önüne ne çıkıyor? Görünüşe göre yaşam tarzımız hem sorun hem de çözüm. Kötü yiyecek seçimleri, duygusal stres , uykusuzluk , aşırı antibiyotik kullanımı, diğer ilaçlar ve çevresel etkiler, dengeyi kötü bakteriler lehine değiştirebilir.

Sindirim sistemi sağlıklı olduğunda, zararlı bakteriler, toksinler, kimyasallar ve diğer atık ürünler gibi kendisine zarar verebilecek şeyleri filtreler ve ortadan kaldırır. Sağlıklı bakteri dengesi, gastrointestinal hareketliliğin düzenlenmesine ve bağırsak bariyer fonksiyonunun korunmasına yardımcı olur. Araştırmalar, enfeksiyöz ishal , antibiyotikle ilişkili ishal , bağırsak geçişi, IBS , karın ağrısı ve şişkinlik , ülseratif kolit , Helicobacter pylori enfeksiyonu, alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD) ve nekrotizan enterokolit için probiyotik kullanımının bazı faydalarını göstermiştir .

Probiyotiklerin yardımcı olmasının diğer yolu, bağışıklık sistemimiz üzerindeki etkisidir. Bazıları bu rolün en önemli olduğuna inanıyor. Bağışıklık sistemimiz mikroplara karşı korumamızdır. Düzgün çalışmadığında, alerjik reaksiyonlardan, otoimmün bozukluklardan (örneğin ülseratif kolit , Crohn hastalığı ve romatoid artrit ) ve enfeksiyonlardan (örneğin bulaşıcı ishal , H. pylori , deri enfeksiyonları ve vajinal enfeksiyonlar) muzdarip olabiliriz. enfeksiyonlar). Doğumdan itibaren doğru dengeyi koruyarak, umut bu rahatsızlıkları önlemek olacaktır. Bağışıklık sistemimiz, denge sağlandığı her an fayda sağlayabilir, bu yüzden asla çok geç değildir.

Probiyotiklerin faydalarına yönelik araştırmalar genişliyor ve yeni alanlar ortaya çıkıyor. Ön araştırma, onları üreme sistemi, ağız boşluğu , akciğerler , deri ve bağırsak-beyin ekseninin sağlığını desteklemeye ve obezite ile tip 1 ve tip 2 diyabetin önlenmesi ve tedavisine bağladı .

Farklı probiyotik türleri nelerdir?

Probiyotik takviyeler , yiyecekler ve içecekler bakteri ve / veya maya içerir. 1960’lara kadar, tanımlayabildikleri tek bağırsak mikroflorası clostridia, lactobacilli, enterococci ve E. coli idi . O zamandan beri, yenilikçi teknikler çok daha fazla bakteri keşfetti.

Birkaç farklı probiyotik türü vardır ve sağlık yararları, bağırsaklarda yaptıkları işe göre belirlenir. Cinslerine, türlerine ve probiyotik suş seviyelerine göre tanımlanmaları gerekir. İşte probiyotiklerin ve olası sağlık yararlarının bir listesi.

1. Lactobacillus

50’den fazla lactobacilli türü vardır. Doğal olarak sindirim, idrar ve genital sistemlerde bulunurlar. Yoğurt gibi fermente edilen yiyecekler ve diyet takviyeleri de bu bakterileri içerir. Lactobacillus , çok çeşitli hastalıkları ve durumları tedavi etmek ve önlemek için kullanılmıştır.

Gıdalarda ve takviyelerde bulunan bazı laktobasiller Lactobacillus acidophilus , L. acidophilus DDS-1, Lactobacillus bulgaricus , Lactobacillus rhamnosus GG, Lactobacillus plantarium , Lactobacillus reuteri , Lactobacillus salivarius , Lactobacillus casei , Lactobacillus ve Lactobacillus’dur .

Çalışmalar, Lactobacillus ile bağlantılı ve maya enfeksiyonları, bakteriyel vajinoz , idrar yolu enfeksiyonu , irritabl bağırsak sendromu , antibiyotikle ilişkili ishal, gezgin ishali , Clostridium difficile’den kaynaklanan ishal , laktoz intoleransının tedavisi , cilt bozuklukları ( ateş kabarcıklar , egzama , akne ve pamukçuklar ) ve solunum yolu enfeksiyonlarının önlenmesi.

Probiyotik nedir ?
Prebiyotikler ve sinbiyotikler nelerdir ?