Probiyotiklerin yan etkileri ve zararları nelerdir ?

Probiyotiklerin yan etkileri: Takviyeler önemli bir rol oynar. Diyetihtiyaçlarımızı karşılamak için yeterli değildir. Probiyotikler söz konusu olduğunda, kişinin diyeti probiyotikler için ideal bir kaynaktır. Bunlar canlı bakterilerdir ve birinin onları alacağı sağlık yararları için dikkatle izlenmesi, depolanması ve birleştirilmesi gerekir. Şu anda, probiyotik takviyeleri ABD’de gıda veya ilaç gibi izlenmemektedir. 1994 Beslenme Takviyesi Sağlık ve Eğitim Yasası (DSHEA) kapsamına girerler. Bu, bir diyet takviyesinin veya içeriğinin pazarlanmadan önce güvenli olmasını sağlamaktan diyet takviyesi veya diyet içeriği üreticisinin sorumlu olmasını gerektirir. ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) dahil olabileceği tek zaman, ekin pazarlanmasının ardından bir üreticiye karşı önlem alınması ve ardından güvensiz bulunmasıdır.Bu, probiyotikler hakkında bildiğimiz kadarıyla, kullanabileceğimiz takviyelerin içeriğinden veya güvenliğinden emin olamayacağımız anlamına gelir.

Bir ek üreticinin değerlendirilmeyi seçebileceği bir Gönüllü Sertifikasyon Programı vardır. ConsumerLab.com (CL), tüketicilerin ve sağlık uzmanlarının en kaliteli sağlık ve beslenme ürünlerini belirlemelerine yardımcı olmak için bağımsız test sonuçları ve bilgilerinin önde gelen sağlayıcısıdır . Kimlik, güç, saflık ve parçalanma testlerini geçen ürünler, ürünlerine CL Onay Mührü basabilir. Bu, üretici tarafından vaat edilen probiyotik miktarını ve türünü aldığından emin olmanın bir adımıdır.

Bu takviyeleri almayı seçen herkes tarafından dikkatli olunması gerekir, ancak bu özellikle çocuklar, hamile kadınlar, yaşlılar ve bağışıklık sistemi zayıflamış kişiler için geçerlidir . Hastalık veya bir hastalığın tedavisi ( kanser kemoterapisi gibi ) nedeniyle bağışıklık sistemi zayıflamış kişiler için, probiyotik almak aslında kişinin hastalanma şansını artırabilir. İmmün sistemi baskılanmış hastalar veya sızdıran bir bağırsağı olan hastalar için çeşitli probiyotiklerin kullanımının enfeksiyonlara ve sepsise (kan dolaşımı enfeksiyonu) neden olduğu gösterilmiştir. Aktif şiddetli iltihaplı bağırsak hastalığı olan biri yakın zamanda bir bakteremi vakası (kan dolaşımındaki bakteri) bulundu.mukozal bozulma ile Lactobacillus GG verildi . Bu koşullar altında herhangi bir takviye almadan önce daima bir doktorla konuşun.

İnsanlar probiyotikleri nasıl almalı?

Bir mikropun probiyotik olarak kabul edilebilmesi için gereken şartlar, mikrobun uygulandığında canlı olması, sağlık açısından bir yararı olduğu belgelenmesi ve sağlık yararı sağlayacak seviyelerde uygulanması gerektiğidir. Günlük olarak en az bir milyar koloni oluşturan birim (CFU) almak sık sık değinilen temel bir kuraldır.

Bunlar, hayatta kalmazlarsa vaat edilen faydaları sağlamayacak canlı mikroorganizmalardır. Üretici ve tüketici, belirli mikroorganizmanın hayatta kalacağı saklama koşullarına ve raf ömürlerinin sonuna çok dikkat etmelidir. Etki, doz başına canlı bakteri sayısını gösterecektir ve saflık, kirletici veya etkisiz bakterilerin varlığıyla ilgilidir.

Hatırlanması gereken diğer bir şey de, bu mikroorganizmaların hepsinin eşit şekilde yaratılmadığıdır. Aslında, çalışmada bulunan sonuçların, onu alırken elde etmeyi umduğu sonuçlar olması için cins, tür ve türlerin hepsinin aynı olması gerekir. Örneğin, Lactobacillus rhamnosus GG suşuyla , cins Lactobacillus’tur , tür rhamnosus’tur ve suş GG’dir. Bunlardan herhangi biri ekinizde farklıysa, aynı sonuçları alamayabilirsiniz.

Probiyotiklerin sağlığa faydaları nelerdir ?

Probiyotiklerin artan popülaritesi ile, aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli takviyeler vardır. En önemli şey, durumunuz için ne tür probiyotik mikroorganizmaya ihtiyacınız olduğunu belirlemektir. Sadece en çok organizma türünü sağlayan takviyeleri almayın. Araştırmanızı yapmanız ve aldığınız şeyi destekleyecek bilimsel çalışmaların olduğundan emin olmanız gerekir. Yeni araştırmalar ortaya çıkıyor, bu yüzden şu anda ihtiyacınız olanı bulamazsanız, aramaya devam edin. Bir doktor, probiyotik denemenin sizin için yararlı olup olmayacağına karar vermesine yardımcı olabilir ve sizin durumunuza uygun olabilecek probiyotik miktarı ve türü hakkında size tavsiyede bulunabilir.