Eliminasyon Diyeti Nasıl Yapılır

Gıda intoleransları ve hassasiyetleri son derece yaygındır. Aslında, dünya çapındaki insanların% 2-20’sinin gıda intoleransından muzdarip olabileceği tahmin edilmektedir.

Eliminasyon diyetleri, diyet yoluyla gıda intoleranslarını, hassasiyetlerini ve alerjileri belirlemede altın standarttır.

Rahatsız edici semptomlara neden olduğu bilinen bazı yiyecekleri çıkarırlar ve semptomları test ederken daha sonra bunları yeniden başlatırlar.

Alerji uzmanları ve kayıtlı diyetisyenler, insanların iyi tolere edilmeyen yiyecekleri dışlamalarına yardımcı olmak için on yıllardır eliminasyon diyetlerini kullanıyorlar.

Eliminasyon Diyeti Nedir?

Bir eliminasyon diyeti, vücudunuzun iyi tolere edemeyeceğinden şüphelendiğiniz yiyecekleri diyetinizden çıkarmayı içerir. Siz reaksiyon gösteren semptomları ararken, yiyecekler daha sonra teker teker yeniden verilir.

Yalnızca 5-6 hafta sürer ve hassas bağırsağı, gıda intoleransı veya gıda alerjisi olanların semptomlarına hangi yiyeceklerin katkıda bulunduğunu belirlemelerine yardımcı olmak için kullanılır.

Bu şekilde, bir eliminasyon diyeti şişkinlik, gaz, ishal, kabızlık ve mide bulantısı gibi semptomları hafifletebilir.

Vücudunuzun iyi tolere edemeyeceği bir yiyeceği başarıyla belirledikten sonra, gelecekte rahatsız edici semptomları önlemek için onu diyetinizden çıkarabilirsiniz.

Eliminasyon Diyetinin Faydaları

Her biri belirli türden yiyecekleri yemeyi veya çıkarmayı içeren birçok tür eliminasyon diyeti vardır.

Bununla birlikte, bilinen veya şüphelenilen bir gıda alerjiniz varsa, o zaman sadece bir tıp uzmanının gözetiminde bir eliminasyon diyetini denemelisiniz. Bir gıda alerjenini yeniden başlatmak, anafilaksi adı verilen tehlikeli bir durumu tetikleyebilir.

Eliminasyon Diyeti Nasıl Yapılır 3

Bir gıda alerjiniz olduğundan şüpheleniyorsanız, bir eliminasyon diyetine başlamadan önce doktorunuza danışın. Alerjinin semptomları arasında döküntüler, kurdeşen, şişme ve nefes almada güçlük bulunur.

Bir Haftalık Eliminasyon Diyet Listesi

ÖZET:

Eliminasyon diyeti, vücudunuzun iyi tolere edemediği yiyecekleri belirlemenize yardımcı olan ve onları diyetinizden çıkaran kısa süreli bir diyettir.

Eliminasyon Diyeti Nasıl Yapılır

Bir eliminasyon diyeti iki aşamaya ayrılır: eliminasyon ve yeniden giriş.

Eliminasyon Aşaması

Eliminasyon aşaması, semptomlarınızı tetiklediğinden şüphelendiğiniz yiyecekleri, tipik olarak 2-3 hafta gibi kısa bir süre için çıkarmayı içerir.

Vücudunuzun tahammül edemeyeceğini düşündüğünüz yiyecekleri ve rahatsız edici semptomlara neden olmasıyla ünlü yiyecekleri ortadan kaldırın.

Bu gıdalardan bazıları fındık, mısır, soya, süt ürünleri, turunçgiller, patlıcangiller, buğday, glüten içeren yiyecekler, domuz eti, yumurta ve deniz ürünlerini içerir.

Bu aşamada, belirtilerinizin yiyeceklerden mi yoksa başka bir şeyden mi kaynaklandığını belirleyebilirsiniz. Gıdaları 2-3 hafta çıkardıktan sonra belirtileriniz hala devam ediyorsa, en iyisi doktorunuza bildirmenizdir.

Eliminasyon Diyetinin Zararları

Yeniden Giriş Aşaması

Bir sonraki aşama, ortadan kaldırılmış yiyecekleri yavaşça diyetinize geri getirdiğiniz yeniden giriş aşamasıdır.

Semptomlar aranırken her gıda grubu 2-3 gün içinde ayrı ayrı verilmelidir. İzlenecek bazı belirtiler şunlardır:

Döküntüler ve cilt değişiklikleri

Eklem ağrısı

Baş ağrısı veya migren

Yorgunluk

Uyumakta zorluk

Nefes almada değişiklikler

Şişkinlik

Mide ağrısı veya krampları

Bağırsak alışkanlıklarında değişiklikler

Bir gıda grubunu yeniden tanıttığınız dönemde hiçbir belirti yaşamazsanız, yemek yemenin ve bir sonraki yiyecek grubuna geçmenin iyi olduğunu varsayabilirsiniz.

Bununla birlikte, yukarıda belirtilenler gibi olumsuz belirtiler yaşarsanız, başarılı bir şekilde tetikleyici bir yiyecek belirlediniz ve onu diyetinizden çıkarmalısınız.

Eliminasyon dahil tüm süreç yaklaşık 5-6 hafta sürer.

Birçok besin grubunu ortadan kaldırmayı planlıyorsanız, doktorunuzdan veya bir diyetisyenden tavsiye alın. Çok fazla besin grubunu ortadan kaldırmak beslenme yetersizliğine neden olabilir.

ÖZET:

Bir eliminasyon diyeti, rahatsızlığa neden olduğunu düşündüğünüz yiyecekleri çıkararak çalışır. Daha sonra semptomları kontrol etmek için onları ayrı ayrı yeniden tanıtır.