Eliminasyon Diyeti Nedir?

Bu sağlıklı eliminasyon diyeti, sindirim sorunlarını veya diğer yaygın semptomları hafifletmek için gıda intoleranslarını ve hassasiyetlerini belirlemeye yardımcı olur.

İnsanlar birkaç nedenden ötürü bir eliminasyon diyetine başlayabilir; temel nedenlerden biri, gaz, şişkinlik veya mide ağrısı gibi sindirim sorunlarına neden olan gıda intoleranslarını ve hassasiyetlerini tespit etmeye çalışmaktır. Bir gıda tahammülsüzlüğü, vücudunuzun belirli bir yiyeceği (veya yiyecekleri) diğerlerinden farklı bir şekilde işlemesi ve bu mide-bağırsak rahatsızlığına veya diğer semptomlara neden olabilmesidir. Gıda intoleransları, çok tehlikeli olabilen bir bağışıklık tepkisi içeren bir gıda alerjisinden farklıdır. Gerçek bir gıda alerjisinden şüpheleniyorsanız, bunu doktorunuz veya alerji uzmanınızla görüşmenizi öneririz.

Bu eliminasyon diyeti planında, lezzetli tatlar ve kolay tarifler içeren bir haftalık yemek ve atıştırmalıkların haritasını çıkarıyoruz. Neleri dahil etmedik? Gıda intoleransları, hassasiyetleri ve gıda alerjileriyle en sık ilişkilendirilen ilk 8 gıda – süt, yumurta, ağaç yemişleri, yer fıstığı, buğday, soya, balık ve kabuklu deniz ürünleri. Bu planı günde 1.500 kalori olarak belirledik, ancak ihtiyaçlarınıza bağlı olarak 1.200 kalori veya 2.000 kalori olacak şekilde değişiklikler yapabilirsiniz.

Eliminasyon Diyeti Tam Olarak Nedir?

Bir gıda eliminasyon diyeti, gıda hassasiyetlerini belirlemek için kullanılan sistematik bir yaklaşımdır. Yiyecek eliminasyonu diyetleri bir dizi farklı formda olabilir. Bu planda, en yaygın 8 alerjeni içeren yiyecekleri hariç tuttuk, ancak örneğin süt ürünlerinin suçlu olduğundan kesinlikle şüpheleniyorsanız ve süt ürünlerini yalnızca süt ürünleri olmayan alternatiflerle değiştirmeyi seçerseniz, bu planı gerektiği gibi değiştirebilirsiniz.

Ayrıca , genellikle irritabl bağırsak sendromu teşhisi konan kişilere yardımcı olmak için kullanılan , düşük FODMAP diyeti adı verilen bir şey de vardır . Düşük FODMAP diyeti, IBS’li kişilerde gastrointestinal rahatsızlığa neden olabilecek belirli karbonhidrat türlerini sınırlar.

Eliminasyon Diyeti Nasıl Yapılır

Eliminasyon Diyeti Nasıl Yapılır?

Bir eliminasyon diyetine nasıl başlayacağınızı merak ediyorsanız , öncelikle bu süreç boyunca size güvenli bir şekilde rehberlik edebilecek kayıtlı bir diyetisyenle görüşmenizi tavsiye ederiz. Mevcut diyetinizi ve semptomlarınızı tartışacaklar ve olası yiyecek tetikleyicilerinizin neler olabileceğini düşünmenize yardımcı olacaklar. Daha sonra, muhtemelen bu tetikleyici gıdalardan en az iki hafta boyunca tamamen kaçınmanızı tavsiye edeceklerdir, bu da bu yemek planının işe yarayabileceği yerdir. Bu planı ne yiyeceğiniz (veya yemeyeceğiniz) konusunda bir rehber ve şablon olarak kullanabilir ve kişisel ihtiyaçlarınıza göre ayarlayabilirsiniz.

Bir Haftalık Eliminasyon Diyet Listesi

Belirlenen eliminasyon aşamasından sonra, bir sonraki aşama, her seferinde diyetinize olası bir gıda tetikleyicisini eklediğiniz yeniden giriştir. Bu yeniden girişleri en az üç gün aralıklarla bırakmalısınız, böylece hangi yiyeceklerin hangi semptomlara neden olduğunu belirlemek daha kolay olur. Bu süre zarfında bir yiyecek semptomları günlüğü tutmak çok yardımcı olabilir. Bu, ne yediğinizi ve hangi semptomları ne zaman yaşadığınızı takip edeceğiniz anlamına gelir.