Eliminasyon Diyetinin Zararları ve Faydaları

Eliminasyon diyetleri, belirli gıda intoleranslarını, hassasiyetlerini veya alerjileri tespit etmeye yardımcı olan yararlı bir araçtır. Bununla birlikte, bir eliminasyon diyetine başlamadan önce, gıda duyarlılığının tam olarak ne olduğunu (çoğu eliminasyon diyetinin arkasındaki sebep) anlamak ve sorunlarınızın ne zaman başka bir durumun sonucu olabileceğini nasıl belirleyebileceğinizi bilmek önemlidir.

Eliminasyon Diyetinin Zararları ve Faydaları

Diyete başlamadan önce, güvenli bir plan bulmak ve tıbbi tavsiye almak için kayıtlı bir diyetisyen veya alerji uzmanıyla görüşmeniz şiddetle tavsiye edilir. Tepkilerinizin suçunu bildiğinize inanıyor olsanız bile, bu uzmanlar, eliminasyon diyetinizden en iyi sonuçları aldığınızdan emin olmak için ortadan kaldırmanız gereken diğer olası rahatsız edici yiyecekleri belirlemenize yardımcı olabilir.

Bir yemek günlüğü, özellikle gıda hassasiyetlerinin izlenmesi söz konusu olduğunda son derece yararlı bir araçtır. Birkaç hafta boyunca bir günlük tutun, yediğiniz her şeyi, ne zaman yediğinizi ve meydana gelen reaksiyonları not edin. Bunlara birkaç hafta boyunca dikkat etmek, size (ve diyetisyeninize ve / veya doktorunuza) kalıpları belirlemenize ve semptomlarınıza neyin neden olabileceğini anlamanıza yardımcı olacaktır.

Bir Haftalık Eliminasyon Diyet Listesi

Ayrıca değiştirilmiş bir eliminasyon diyetini deneyebilirsiniz; biraz daha az yoğun. Tüm olası besin tetikleyicilerini ortadan kaldırmak yerine, iki haftalık süre boyunca turunçgiller veya baklagiller gibi ilk olarak bir grup yiyeceği ortadan kaldırabilirsiniz. Semptomlar düzelmezse, başka bir potansiyel tetikleyici gıda grubunu ortadan kaldırırsınız (yine de ilk gıda grubunu tüketmezken) ve bu, semptomları en sonunda hafifleten bir gıda grubunu silene kadar devam eder. yakın zamanda diyetten çıkarıldı. Daha sonra, diğer besin gruplarını teker teker beslenmenize yeniden dahil edebilir, oluşabilecek herhangi bir reaksiyona karşı dikkatli olabilirsiniz.

-Yiyecek tetikleyicilerinin zamanla değişmesi mümkündür. Bir zamanlar sorunlara neden olan yiyeceklere artık duyarlı olup olmadığınızı görmek için eliminasyon diyetlerini birkaç yılda bir tekrarlamak isteyebilirsiniz.

-İronik görünmekle birlikte, arzu ettiğiniz ve yemekten zevk aldığınız yiyeceklere karşı bir gıda hassasiyeti olması mümkündür.

-Bir eliminasyon diyetinin ilk birkaç gününde, semptomlar iyileşmeden önce daha da kötüleşebilir. Bununla birlikte, önemli ölçüde kötüleşirlerse veya semptomlar bir günden fazla sürerse, doktorunuza ulaşın.

-Yeniden verdiğiniz bir gıda, ani, şiddetli bir alerjik reaksiyona (örneğin, büyük bir kızarıklık veya boğaz şişmesi) neden oluyorsa, derhal tıbbi yardım alın ve bir doktor olmadan gelecekteki eliminasyon diyetlerinden kaçının.

-Tüm etiketleri okuduğunuzdan ve belirli bir bileşenin adlandırılabileceği tüm farklı kelimeleri bildiğinizden emin olun. Eliminasyon diyetindeyken kafein, alkol, aspartam, MSG, nitratlar ve sülfitlerden de kaçınmak isteyebilirsiniz, çünkü bu bileşenler bazen hassasiyete benzer semptomlara neden olabilir. Yemeğinizde tam olarak ne olduğundan emin olmak daha zor olduğundan, dışarıda yemek yerken de dikkatli olun. Bekleme personeline hangi alerjenlerden kaçındığınızı belirttiğinizden emin olun.

Eliminasyon Diyeti Nedir? Eliminasyon Diyeti Nasıl Yapılır?

-En yaygın sekiz gıda alerjeni, ortadan kaldırabileceğiniz tek olası gıda değildir. Bazı insanlar yapay tatlandırıcılar, alkol, maya, narenciye, kahve, mısır, siyah çay, şeker ve çikolatadan GI sorunları ve alerji benzeri reaksiyonlar yaşarlar.

Eliminasyon diyetleri diğer sağlık sorunları için de yararlı olabilir. Sedef hastalığı ve artrit gibi iltihaplı durumlar, yiyecekler tarafından tetiklenebilir. İrritabl bağırsak sendromu (IBS), yediğiniz yiyecekler tarafından daha da kötüleştirilebilir. Bir eliminasyon diyeti, tetikleyicileri belirlemenize, onlardan kaçınmanıza ve semptomları hafifletmenize yardımcı olabilir.

Eliminasyon diyetleri mükemmel değildir ve hangi yiyeceklerin semptomlara neden olabileceğine dair her zaman doğrudan kanıt sunmazlar. Stres veya hormonlar gibi diğer faktörler de diyet sonuçlarına müdahale edebilir. Sorunlu yiyecek (ler) i bulana kadar birkaç farklı elemeyi denemeniz gerekebilir.