Eliminasyon Diyetinin Zararları

Eliminasyon diyetleri hangi yiyeceklerin size sorun yarattığını keşfetmenin harika bir yolu olsa da, birkaç risk de beraberinde getirir.

Yeni başlayanlar için, eliminasyon diyeti yalnızca kısa bir süre veya dört ila sekiz hafta arasında takip edilmelidir.

Eliminasyon Diyetinin Faydaları

Eliminasyon Diyetinin Zararları

Bir eliminasyon diyetini daha uzun süre uygulamak, belirli gıda gruplarının ortadan kaldırılması sonucu besin eksikliklerine neden olabileceğinden tavsiye edilmez .

Ek olarak, alerjisi olduğu bilinen veya şüphelenilen çocuklar ve kişiler, yalnızca bir doktor gözetiminde bir eliminasyon diyeti yapmalıdır.

Eliminasyon diyetleri kısıtlayıcı olduğu için, belirli yiyecek gruplarını kısa bir süre için bile almak çocuğun büyümesini engelleyebilir .

Çocuklar ayrıca, bir gıda grubunu yeniden tanıtırken anafilaksi gibi ciddi reaksiyonlara daha yatkındır. Bunun nedeni, vücutlarının onlardan uzak durduktan sonra yiyeceklere karşı ekstra duyarlı hale gelebilmeleridir.

Eliminasyon Diyetinin Zararları

ÖZET:

Eliminasyon diyetleri, çok uzun süre takip edilirse önemli besinlerin alımını azaltabilir. Alerjisi olduğu bilinen veya şüphelenilen çocuklar ve kişiler, doktorları tarafından denetlenmedikçe bir eliminasyon diyetine uymamalıdır.

Eliminasyon Diyeti Nedir? Eliminasyon Diyeti Nasıl Yapılır?

Not:

Eliminasyon diyetleri, vücudunuzun hangi yiyecekleri iyi tolere edemeyeceğini belirlemenize yardımcı olabilir.

Diyetinizle ilgili olabileceğini düşündüğünüz semptomlar yaşıyorsanız, o zaman bir eliminasyon diyeti hangi yiyeceklerin bunlara neden olduğunu keşfetmenize yardımcı olabilir.

Ancak eliminasyon diyetleri herkes için değildir. Çocuklar, bir doktor veya diyetisyen gözetiminde olmadıkça bir eliminasyon diyetini denememelidir.

Benzer şekilde, alerjisi olduğu bilinen veya şüphelenilen kişiler, sadece bir doktor gözetiminde bir eliminasyon diyetini denemelidir.

Son olarak, uzun vadeli kısıtlamalar beslenme eksikliklerine neden olabileceğinden, eliminasyon diyetlerinin yalnızca kısa vadeli yapılması gerektiğini unutmamak önemlidir.