Yüksek Kan Basıncını Düşüren En Etkili Yiyecek

Yüksek Kan Basıncını Düşüren birçok sağlıklı yiyecek varken, karpuz en iyilerinden biridir. Doğal olarak karpuz gibi yiyecekler yiyerek yüksek tansiyonla mücadele etmek, sağlığı desteklemenin basit bir yoludur.

Diyetisyenlere en çok sorulan sorulardan biri şudur: Kan basıncımı düşürmek için ne yemeliyim? Amerikan Kalp Derneği’ne göre 100 milyondan fazla Amerikalı yüksek tansiyona sahip olduğundan, doğal bir çare bulmanın popüler bir istek olması şaşırtıcı değil . Kan basıncını yönetenler için iyi bir seçim olduğu bilinen pek çok yiyecek varken, tansiyonu düşürmek için en sık tavsiye ettiğim yiyecekler harika, uygun fiyatlı ve kolayca erişilebilir bir yaz meyvesi olan karpuzdur.

Kan basıncı yönetimi söz konusu olduğunda karpuz akla ilk gelen olmasa da, çok sayıda gerekli sistemi kontrol eden bir besindir. Evet, bir ısırık aldığınızda (veya bir yudum aldığınızda) kolunuza damlayan o sulu ve tatlı muamele, kan basıncını yönetmeye yardımcı olmak için etkili bir çare olabilir. İşte nedeni:

ÖNERİLEN: Hindistan Cevizi Yağının Saçlara Faydaları

Neden Kan Basıncı İçin En İyi Besin Karpuz?

Pek çok kişi tarafından sevilen kırmızı ve ferahlatıcı meyve sadece tatlı ve doyurucu olmakla kalmaz, aynı zamanda tansiyon söz konusu olduğunda bazı ciddi sağlık yararları sağlayabilir. Spesifik olarak, karpuz sağlıklı bir tansiyonu desteklemeye yardımcı olacak en iyi gıdalardan biridir çünkü ilave şeker içermeyen doğal olarak tatlı bir besindir ve kan basıncını destekleyen üç besin maddesi bakımından zengindir: L-sitrülin, likopen ve potasyum.

Kalbiniz vücudunuza kan pompaladığında, kuvvet kan damarlarınıza baskı uygular. Sağlıklı bir tansiyona sahip olmak, kanınızın kan damarlarınızın duvarlarını itme kuvvetinin çok güçlü veya “yüksek” olmadığı anlamına gelir. Bununla birlikte, kuvvet çok yüksekse ve zamanla çok fazla basınca neden olursa, size yüksek tansiyon teşhisi konabilir. Amaç, daha fazla komplikasyonu önlemek için yüksek tansiyonu sağlıklı bir düzeye düşürmek için adımlar atmak olmalıdır.

Kan basıncını doğal olarak düşürmek için, genellikle sodyum, ilave şeker ve doymuş yağlar bakımından daha düşük bir diyet uygulanması önerilir. Ek olarak, meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar ve sert kabuklu yemişler gibi yiyeceklere, belirli durumlarda kan basıncını düşürdüğü gösterilen yiyeceklere odaklanılması önerilir. İyi haber şu ki , kan basıncını düşürmeye yardımcı olan birçok yiyecek var , bu nedenle yıl boyunca tadını çıkarabileceğiniz pek çok seçenek var.

Karpuz, Sağlıklı Kan Basıncını Destekleyebilecek Bir Amino Asit Açısından Zengindir

Karpuz sadece tatlı bir tada sahip güzel bir yiyecek değildir. Bu meyve, sağlıklı kan akışını sürdürmeye yardımcı olabilecek bir amino asit olan en iyi L-sitrülin kaynaklarından biridir . Aslında, American Journal of Hypertension’da yayınlanan bir çalışma , karpuzun , kısmen L-sitrülinin etkilerine bağlı olarak, hem istirahatte hem de stres altındayken aşırı kilolu bireylerde kan basıncını önemli ölçüde azaltabildiğini buldu.

L-sitrülin, özellikle kan damarlarını gevşeten ve arterlerdeki esnekliği destekleyen bir gaz olan nitrik oksit üreterek sağlıklı bir kan basıncını teşvik etmeye yardımcı olur. Bu etkiler, yüksek tansiyonu düşürebilen kan akışına yardımcı olur. Karpuz tüketimi özellikle hem sistolik hem de diyastolik kan basıncında bir düşüşle ilişkilendirilmiştir . Bir bardak Karpuz Spa Smoothie’si alın ve bu harika yemeğin kalp sağlığına yararlı faydalarının tadını çıkarın.

Karpuz Kan Basıncını Düşüren Antioksidan Likopen İçerir

Doğal olarak kırmızı veya pembe renkli yiyeceklerin tadını çıkarmak (domates, guava ve tabii ki karpuz gibi) vücudunuza yüksek tansiyon ve diğer kardiyovasküler bozukluklar üzerinde olumlu etkilere neden olan bir antioksidan olan likopen takviyesi verecektir . Aslında, yüksek kan likopen seviyeleri, aşırı kilolu ve obez kişilerde daha düşük hipertansiyon seviyeleri ile ilişkilendirilmiştir.

Karpuz Kan Basıncını Dengeleyici Potasyum İçerir

Potasyum, karpuz dahil birçok gıdada bulunan bir besindir. Yana Amerikan Kalp Derneği bazı keyfi, yüksek tansiyonu olan erişkinlerde potasyum alımının artırılması önerir karpuz salsa veya domates, karpuz ve avokado salatası bir tatmin şekilde o gün için potasyum kota karşılamaya yardımcı olabilir.

Eklenen şekerler genellikle içecekler ve tatlılar gibi öğelerde ve birçok işlenmiş ve paketlenmiş gıdada bulunur. Pek çok insan tatlı bir dişi tatmin etmek için ilave şeker kullansa da, araştırmalar , özellikle yaşlı kadınlarda ilave şeker tüketmek ile kan basıncının artması arasında bir bağlantı olduğunu göstermektedir . İyi haber şu ki, karpuzda doğal olarak bulunan şekerler gibi aynı olumsuz etkinin doğal şeker alımında bildirilmemesi. Bu nedenle, tatlı bir istek duyanlar için bir dilim kek yerine bir dilim karpuza uzanmak iyi bir çözüm olabilir.

Daha Fazla Karpuz Yemenin Basit Yolları

Açıkçası, bir karpuzun tadını çıkarmanın en basit yolu, onu dilimleyip kendi başına yemektir. Ancak, tüm yıl boyunca karpuz yemenin başka pek çok yolu var. Basit bir Karpuz Gazpacho’yu çırpmaktan buzlu bir muamele olarak tadını çıkarmak için taze parçaları dondurmaya kadar, olasılıklar sonsuzdur. Ve hiçbir şey en güçlü susuzluğu bile gidermek için taze bir Karpuz Agua Fresca’nın yerini tutamaz . Diyetinize karpuz eklemek vücudunuza herhangi bir şeker eklenmeden L-sitrülin ve likopen desteği sağlayabilir. Öyleyse, bir dahaki sefere o can sıkıcı kırmızı kavunun sulu bir ısırığını aldığınızda, sadece doğal olarak lezzetli bir yiyecek ısırmakla kalmayıp, aynı zamanda vücudunuzu besleyici maddelerle de beslediğinizi bilin.