Sindirim sistemindeki gaz şunlardan oluşur:

  • Havayı yutmak
  • Kolonda bulunan bakteriler tarafından belirli yiyeceklerin parçalanması

Herkesin gazı vardır. Rahatsız edici ve utanç verici olabilir, ancak yaşamı tehdit edici değildir. Gaz, geğirilerek veya rektumdan geçirilerek elimine edilir. Çoğu insan günde yaklaşık 1 ila 4 litre gaz üretir ve günde yaklaşık 14 kez gaz geçirir.

Gazın çoğu kokusuz buharlardan oluşur – karbondioksit, oksijen, nitrojen, hidrojen ve bazen metan. Kalın bağırsaktaki bakteriler kükürt içeren gazları salgılar ve hoş olmayan bir gaz kokusu üretir.

Sindirim sisteminde gaza ne sebep olur?

Sindirim sistemindeki gaz iki kaynaktan gelir:

Aerophagia (hava yutma). Bunun nedeni genellikle hızlı yemek veya içmek, sakız çiğnemek, sigara içmek veya gevşek takma dişler kullanmaktır.

Geğirme, en çok yutulan havanın mideden ayrılma şeklidir. Kalan gaz kısmen ince bağırsakta emilir ve küçük bir kısmı kalın bağırsağa girerek rektumdan salınır.

Bazı sindirilmemiş gıdaların kalın bağırsakta (kolon) doğal olarak bulunan zararsız bakteriler tarafından

parçalanması Bazı karbonhidratlar (şeker, nişastalar ve lif), belirli enzimlerin eksikliği veya yokluğu nedeniyle ince bağırsakta sindirilmez veya emilmez. Sindirilmemiş veya emilmemiş yiyecek daha sonra, zararsız ve normal bakterilerin yiyeceği parçaladığı kalın bağırsağa geçer. Bu işlem hidrojen, karbondioksit ve tüm insanların yaklaşık üçte birinde rektumdan salınan metan gazları üretir.

ÖNERİLEN : Metabolik sendromun belirtileri nelerdir?

Yaygın olarak gaza neden olan yiyecekler

Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü’ne göre, karbonhidrat içeren çoğu gıda gaza neden olabilir, ancak yağlar ve proteinler çok az gaza neden olur. Gaza neden olan yiyecekler şunları içerir:

  • Raffinose. Fasulye, lahana, Brüksel lahanası, brokoli, kuşkonmaz, diğer sebzeler ve tam tahıllarda bulunan karmaşık bir şeker.
  • Laktoz. Peynir, dondurma gibi süt ve süt ürünlerinde ve ekmek, mısır gevreği ve salata sosu gibi işlenmiş gıdalarda bulunan doğal bir şeker. Bu yiyecekleri yedikten sonra gaz, laktoz intoleransınız olduğu anlamına gelebilir .
  • Fruktoz. Soğan, enginar, armut ve buğdayda bulunan bir şeker. Fruktoz ayrıca bazı alkolsüz içeceklerde ve meyveli içeceklerde tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır.
  • Sorbitol. Elma, armut, şeftali ve kuru erik gibi meyvelerde doğal olarak bulunan bir şeker. Sorbitol ayrıca birçok diyet gıdasında ve şekersiz şeker ve sakızlarda yapay tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır.
  • Nişastalar. Patates, mısır, erişte ve buğday gibi çoğu nişasta kalın bağırsakta parçalandıkça gaz üretir. (Pirinç, gaza neden olmayan tek nişastadır.)
  • Çözünür lif. Suda kolayca eriyen ve bağırsaklarda yumuşak, jel benzeri bir doku alan lif; yulaf kepeği, fasulye, bezelye ve çoğu meyvede bulunur.
  • Çözünmeyen lif . Lif, örneğin buğday kepeğinde ve bazı sebzelerde bulunan, esasen değişmeden bağırsaklardan geçen ve çok az gaz üreten lif.