Metabolik sendromun belirtileri nelerdir?

Yüksek tansiyon, yüksek trigliserid ve aşırı kilolu veya obez olmak metabolik sendromun belirtileri olabilir. İnsülin direnci olan kişilerde akantozis zencileri olabilir. Bu, boynun arkasındaki, koltuk altlarındaki ve göğüslerin altındaki koyulaşmış cilt bölgeleridir. Genelde insanların semptomları yoktur.

Metabolik sendromun semptomları diğer sağlık koşullarına benzeyebilir. Teşhis için sağlık uzmanınızla görüşün.

Metabolik sendrom nasıl teşhis edilir?

Uzman kuruluşlar, metabolik sendromu teşhis etmek için kriterler geliştirdiler. Kriterler şunları içerir:

 • Abdominal obezite
 • 25’in üzerinde BMI
 • Yüksek trigliserid
 • Düşük HDL kolesterol
 • Yüksek tansiyon veya tansiyonu düşürmek için ilaç kullanmak
 • Yüksek açlık kan şekeri

Artan kan pıhtılaşması. Bu, kanın pıhtılaşmasına neden olan daha fazla plazma plazminojen aktivatörüne ve fibrinojene sahip olduğunuz anlamına gelir.

İnsülin direnci. Bu, tip 2 diyabetiniz, bozulmuş açlık glikozu veya bozulmuş glikoz toleransınız olduğu anlamına gelir. Bozulmuş glukoz tolerans testi, vücudun şekere tepkisini ölçer.

Her kuruluşun, metabolik sendromu teşhis etmek için yukarıdaki kriterleri kullanmak için kendi kuralları vardır.

Metabolik sendrom nasıl tedavi edilir?

Sağlık uzmanınız aşağıdakilere dayanarak sizin için en iyi tedaviyi belirleyecektir:

 • Kaç yaşındasın
 • Genel sağlığınız ve geçmiş sağlığınız
 • Ne kadar hastasın
 • Belirli ilaçları, prosedürleri ve tedavileri ne kadar iyi idare edebilirsiniz?
 • Durumun ne kadar sürmesi bekleniyor?
 • Fikriniz veya tercihiniz

Metabolik sendrom, daha ciddi uzun vadeli (kronik) durumlar geliştirme riskini artırdığından, tedavi almak önemlidir. Tedavi olmaksızın kardiyovasküler hastalık ve tip 2 diyabet geliştirebilirsiniz. Metabolik sendromun bir sonucu olarak gelişebilecek diğer durumlar şunları içerir:

 • Polikistik yumurtalık sendromu (PCOS)
 • Yağlı karaciğer
 • Kolesterol safra taşları
 • Astım
 • Uyku problemleri
 • Bazı kanser türleri
 • İşte metabolik sendrom için önerilebilecek tedavi türleri.
 • Yaşam tarzı yönetimi

Tedavi genellikle yaşam tarzı değişikliklerini içerir. Bu, kilo vermek, diyetinizi değiştirmek için bir diyetisyenle çalışmak ve daha fazla egzersiz yapmak anlamına gelir. Kilo vermek HDL (“iyi”) kolesterolü artırır ve LDL (“kötü”) kolesterolü ve trigliseridleri düşürür. Kilo vermek ayrıca tip 2 diyabet riskini de azaltabilir.

Az miktarda kilo vermek bile kan basıncını düşürebilir ve insüline duyarlılığı artırabilir. Ayrıca orta bölgenizdeki yağ miktarını da azaltabilir. Diyet, davranışsal danışmanlık ve daha düşük risk faktörlerini tek başına diyetten daha fazla egzersiz.

Diğer yaşam tarzı değişiklikleri, sigarayı bırakmak ve içtiğiniz alkol miktarını azaltmaktır.

Diyet

Diyetteki değişiklikler, metabolik sendromun tedavisinde önemlidir. AHA’ya göre, insülin direncini tedavi etmek, diğer risk faktörlerini değiştirmenin anahtarıdır. Genel olarak, insülin direncini tedavi etmenin en iyi yolu kilo vermek ve daha fazla fiziksel aktivite yapmaktır. Bunu aşağıdakileri yaparak yapabilirsiniz:

Diyetinize çeşitli yiyecekler ekleyin.

Sağlıklı yağlar kullanın. Çoklu doymamış ve tekli doymamış yağlar kalbinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir. Bu sağlıklı yağlar fındık, tohum ve zeytin, aspir ve kanola gibi bazı yağ türlerinde bulunur.

Beyaz pirinç ve beyaz ekmek yerine esmer pirinç ve tam buğday ekmeği gibi tam tahılları tercih edin. Tam tahıllı gıdalar, işlenmiş gıdalara kıyasla besin açısından zengindir. Kepekli tahıllar lif bakımından daha yüksektir, bu nedenle vücut onları daha yavaş emer. Açlık ve istek tetikleyebilecek hızlı bir insülin artışına neden olmazlar. USDA’nın 2015-2020 Beslenme Yönergeleri, tahıllarınızın en az yarısının tam tahıl olmasını önermektedir.

daha fazla meyve ve sebze yiyin. 2015-2020 Beslenme Kılavuzuna göre, günde 2.000 kalorilik diyet uygulayan bir kişi günde 2,5 bardak sebze ve 2 bardak meyve yemelidir. Bu miktar, ihtiyacınız olan kaloriye bağlı olarak değişecektir. Çeşitli meyve ve sebzeleri seçtiğinizden emin olun. Farklı meyve ve sebzeler farklı miktarlarda ve türde besinlere sahiptir.

Dışarıda yemek yerken, evinizdeki restoran yemeğinizin bir parçası olun. Dışarıda yemek yerken veya paket yemek siparişi verirken, bir eve götürme kutusu isteyin veya sipariş verirken süper boyut seçimlerinden kaçının. Birçok restoran bölümü bir kişi için çok büyüktür, bu nedenle bir ana yemeği paylaşmayı düşünün. Veya ana yemek menüsünden ana yemek yerine meze sipariş edin.

Yiyecek etiketlerini dikkatlice okuyun. Üründeki porsiyon sayısına ve porsiyon boyutuna çok dikkat edin. Etiket bir porsiyonun 150 kalori olduğunu söylüyor ancak kap başına porsiyon sayısı 3 ise ve kabın tamamını yerseniz, 450 kalori alıyorsunuz demektir. İlave şeker oranı düşük yiyecekleri seçin.

ÖNERİLEN: Ketozis nedir? İnsanlar İçin Ketozis Klavuzu

Egzersiz yapmak

Egzersiz, yağ kaybederken yağsız vücut kütlesini veya kas dokusunu korumaya ve eklemeye yardımcı olarak aşırı kilolu veya obez insanlara yardımcı olur. Aynı zamanda sağlıklı bir diyet izlemekten daha hızlı kilo vermenize yardımcı olur çünkü kas dokusu kaloriyi daha hızlı yakar.

Yürümek, hemen hemen herkes için harika bir egzersizdir. Haftada birkaç gün, günde 30 dakika yürüyerek yavaşça başlayın. Yavaş yavaş daha fazla zaman ekleyin, böylece haftanın çoğu günü daha uzun süre yürüyebilirsiniz.

Egzersiz kan basıncını düşürür ve tip 2 diyabetin önlenmesine yardımcı olabilir. Egzersiz ayrıca duygusal olarak daha iyi hissetmenize yardımcı olur, iştahı azaltır, uykuyu iyileştirir, esnekliği artırır ve LDL kolesterolü düşürür.

Herhangi bir egzersiz programına başlamadan önce sağlık uzmanınızla konuşun.

İlaç

Metabolik sendromu olan veya risk altında olan kişilerin tedavi olarak ilaç almaları gerekebilir. Bu, özellikle diyet ve diğer yaşam tarzı değişiklikleri bir fark yaratmadıysa geçerlidir. Doktorunuz kan basıncını düşürmeye, insülin metabolizmasını iyileştirmeye, LDL kolesterolü düşürmeye ve HDL kolesterolü yükseltmeye, kilo kaybını artırmaya veya bunların bazı kombinasyonlarına yardımcı olmak için ilaç yazabilir.