-Balık Yağı

-Hodan, çuha çiçeği ve frenk üzümü tohumu veya yağı

-Zerdeçal ve zencefil

-Oruç tutmak

-Eliminasyon diyetleri

-Vejetaryen veya vegan diyet

-Akdeniz diyeti

-Yeşil çay

-Resveratrol

-Diğerleri

-Akupunktur

-Mıknatıslar

-Hidroterapi

-Homeopati

-Tai Chi ve Yoga

Romatoid artrit (RA), eklemler de dahil olmak üzere vücudun birçok yerinde otoimmün iltihaplanma ile karakterize kronik sistemik bir hastalıktır. Ağrıya ve sakatlığa neden olur ve tedavi tipik olarak ömür boyu devam eder, ancak kontrolü tahmin etmenin güvenilir bir yolu yoktur.

Ağrı ve fonksiyonel sonuçların yanı sıra RA genellikle kardiyovasküler hastalık, depresyon, kas kaybı ve görme bozukluğu ile bağlantılıdır. Sonuç olarak, sihirli tılsımlardan az bilinen antik Çin bitkilerine kadar, alternatif tedavilerle bir tedavi iddiası on yıllar boyunca bol miktarda artmıştır.

Balık Yağı

Balık yağı, RA için en sık alınan takviyedir ve kesinlikle Batı diyetinde yeterli seviyelerde bulunmayan omega-3 yağ asitlerini sağlar. Bunlar etkileri bakımından antiinflamatuardır. Balık yağı, özellikle eklem hassasiyeti, sabah sertliği ve steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlara (NSAID’ler) olan azalmış ihtiyaç ile ilgili olarak RA semptomlarını ve ilerlemesini olumlu yönde etkileyebilir. Sorun, balık yağının gerçek etkisini plasebodan ayırmaktır.

Çok yüksek seviyelerde balık yağı, bazı hastalarda, özellikle kan incelmesine neden olan başka ilaçlar kullanıyorlarsa veya ameliyat gerekiyorsa, pıhtılaşma eğiliminin azalmasına neden olabilir. İkinci olarak, çoğu bitkisel takviyede olduğu gibi, balık yağı da düzensizdir ve bu nedenle kalite tamamen üretim standartlarına bağlıdır. Cıva kontaminasyonu ek bir endişedir, ancak bu özellikle küçük çocuklar ve hamile anneler için geçerlidir.

Hodan, çuha çiçeği ve frenk üzümü tohumu veya yağı

Bu bitkilerin tohumları, bir omega-6 yağ asidi olan gama-linolenik asit (GLA) içerir. Bu kategorideki diğer yağların aksine, bunun belirgin bir anti-enflamatuar etkiye sahip olduğu görülmektedir. Cochrane incelemeleri, RA’da bunun için bir rol önermektedir. Hodan yağında pirozolidon alkaloidlerin varlığı, yüksek riskli hastalarda karaciğer hasarına neden olabilir. Kanama riskleri, balık yağı takviyeleri ile benzerdir. Çuha çiçeği yağı, fenotiyazinler gibi psikiyatrik ilaçlarla etkileşime girebilir.

Zerdeçal ve zencefil

Zerdeçal, turuncu-sarı renkte parlak ve güçlü bir kokuya sahip bir mutfak baharatıdır. Anti-enflamatuar bileşik kurkumin içerir ve RA’da iyileştirilmiş yürüme, azaltılmış şişme ve sabah sertliği ile olumlu bir etkiye dair bazı zayıf kanıtlar vardır. Zencefil, hoş, keskin bir koku ve tada sahip ilgili bir kök baharattır ve kullanımı RA hastalarında ağrıda bir azalma ile ilişkilendirilmiştir.

Oruç tutmak

Nedeni net olmasa da oruç tutmak bazı RA semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bunun nedeni, bazı muhtemelen alerjenik yiyeceklerin bu şekilde diyetten çıkarılması olabilir. Bununla birlikte, bu yiyeceklere devam etmek semptomları geri getirebilir. Örneğin tansiyonu düşük olan veya kan şekeri seviyelerinde dalgalanan birkaç kişi oruç tutmaya kötü tepki verebilir. Bu nedenle, böyle bir uygulamaya başlamadan önce tıbbi gözetim zorunludur.

Eliminasyon diyetleri

Bir anti-enflamatuar ilacı yeniden kullanmak, sistemik sklerozlu hastalarda akciğer hastalığını önleyebilir.

Eliminasyon diyetleri, bu gıdalardan herhangi birine duyarlılığı tespit etmek için bir gıda türünün birbiri ardına çıkarıldığı kısıtlayıcı diyetlerdir. RA hastası böyle bir hassasiyete sahipse, eliminasyon hastalık semptomları üzerinde iyi bir etkiye sahip olabilir. RA’nın kendisinin gıda alerjileri veya diğer aşırı duyarlılıklardan kaynaklandığı veya hatta buna yatkın olduğu kanıtlanmayı beklemektedir.

Vejetaryen veya vegan diyet

Birçok Avrupalı ​​araştırmacı, vegan veya vejetaryen diyetlerin oruçlu veya oruçsuz RA üzerindeki etkisine baktı. Tüm insanlar bunu eşit derecede iyi tolere etmese de, bu, çoğu kişinin okulu bıraktığı anlamına gelir, ısrar edenler genellikle daha düşük seviyelerde iltihaplanma, azalmış hastalık aktivitesi ve azalmış semptomlar bildirir.

Akdeniz diyeti

Bu sağlıklı beslenme düzeninin tek bir randomize çalışması, RA hastalarında daha iyi klinik ve zihinsel sağlık gösterdi, ancak daha fazla kanıta ihtiyaç var.

Yeşil çay

Yeşil çayın elde edildiği bitki olan Camellia sinensis , anti-enflamatuar bir kokteyldir ve artrit tedavisinde faydalı olabilir. Yeşil çaydaki epigallocatechin-3-gallate (EGCG) gibi bileşikler bu aktiviteden sorumludur.

Resveratrol

Bu polifenol en çok kırmızı üzümde ve kırmızı şarabın hem sistemik hem de iltihaplı eklemlerde iltihaplanma üzerinde düzenleyici etkilere sahip olduğu bilinmektedir.

Diğerleri

Boswellia serrata , Harpagophytum procumbens , Rosa canina , Uncaria tomentosa ve Urtica dioica gibi diğer bitki ürünleri de RA tedavisinde yararlı olabilecek anti-enflamatuar bileşik içerikleri açısından test edilmiştir.

Akupunktur

Akupunktur uzun süredir var olmasına rağmen , RA’daki yararlı etkisine dair titizlikle test edilmiş kanıtlar, plasebo etkisinin ötesinde hala eksiktir. Sonuç olarak, uygulama karar vermek için hala hastaya bırakılmıştır.

Mıknatıslar

RA semptomlarını hafifletmek için diğer ilaçları tamamlamak için manyetoterapi kullanılmıştır. Bazı kanıtlar, belirli ağrı türlerinin mıknatıs kullanımıyla hafifletildiğini gösterir, ancak RA’da kullanımları için belirli kanıtların daha fazla araştırmaya ihtiyacı olacaktır.

Hidroterapi

Bu, bir Cochrane incelemesinin, çoğunlukla sabah tutukluğu ve kavrama gücü için faydalı bulgular gösterdiği, ancak aynı zamanda bir grup hastada ağrı ve yaşam kalitesi açısından bir miktar iyileşme gösterdiği bir alandır. Bulunan farklılıkların istatistiksel olarak anlamlı olup olmadığına karar vermek için yeterli gücün olmaması veya yetersiz veri, bu tedavinin daha geniş bir şekilde uygulanmasını engellemiştir. Balneoterapi olarak da adlandırılan bu uygulama, mineral banyolarının kullanılmasını içerir. Modern tıbbi tedavinin bir parçası olan bir su havuzunda öngörülen egzersizlerin veya aerobiklerin performansını içermez.

Homeopati

Homeopatinin bir plasebo etkisinden fazlasını ürettiğine dair hiçbir kanıt yoktur ve bazı durumlarda, şeker hastalarında olduğu gibi tehlikeli olabilir.

Tai Chi ve Yoga

Bu egzersiz yöntemi işlevi, duygu durumu ve genel canlılığı iyileştirebilir, ancak bu parametreler üzerinde randomize çalışmalar azdır. Eklem şişmesi ve yorgunluğundaki değişiklikler gibi diğer etkiler karışıktı. Bir egzersiz olarak yoga belki kavrama gücünü artırabilir, ancak diğer çalışmalar halen devam etmektedir ve yalnızca ön sonuçlar mevcuttur. Bununla birlikte, bunlar daha iyi bir yaşam kalitesi ve eklem şişmesi ve hassasiyetinde bir azalmaya işaret eder.

RA için doğal ilaçlar bir düzine kuruş olsa da, hepsinin eşit kalitede olmadığına ve benzer şekilde etkili olduğu düşünülmemesi gerektiğine dikkat etmek önemlidir. Zerdeçal ve zencefil gibi doğal takviyeler , özellikle RA için olmasa da, iltihabı hafifletmedeki etkinlikleri için diğer birçok çalışmada kanıtlarla desteklenmektedir . Sağlıklı ve dengeli oldukları sürece diyet müdahaleleri de umut vericidir.

Aşırı ortak etki olmaksızın gücü, dengeyi ve esnekliği artıran herhangi bir şey de faydalı bir etki gösterecektir. RA hastaları için stres giderici önlemler de muhtemelen yararlı olacaktır. Bu nedenle, bu hastalar bilimsel bir çalışma ve biyolojik mekanizmalarının makul olduğu kanıtlanmış yöntemleri kullanmaları akıllıca olacaktır.

Bunlara ek olarak, sağlık hizmeti sağlayıcıları ile açık iletişim, aile ve arkadaşların desteğinden yararlanmak da hastanın RA ile baş etme yeteneğini artıracak doğal müdahaleler olarak görülmelidir. Yetersiz öz-yeterlik ve felaket gibi psikolojik eğilimlerin üstesinden gelme danışmanlığı, RA hastalarının hastalıklarını aşırı ilaç kullanmadan sağlıklı yollarla yönetmelerine yardımcı olmada uzun bir yol kat edecektir.