Gazın belirtileri nelerdir?

Çok fazla gazın veya ciddi bir hastalığın neden olduğu kronik semptomlar nadirdir. Aşağıdakiler en yaygın gaz semptomlarıdır. Bununla birlikte, her birey semptomları farklı şekilde yaşayabilir. Belirtiler şunları içerebilir:

 • Geğirme. Yemek sırasında veya sonrasında geğirme normaldir, ancak sık sık geğirme yapan kişiler çok fazla hava yutuyor ve hava mideye girmeden önce serbest bırakıyor olabilir.

Kronik geğirme, peptik ülser hastalığı , gastroözofageal reflü hastalığı (GERD) veya gastrit gibi bir üst GI bozukluğunu da gösterebilir .

NIDDK’ya göre geğirme ile ilişkili nadir, kronik gaz sendromları şunları içerir:

 • Meganblase sendromu. Meganblase sendromu kronik geğirmeye neden olur. Şiddetli hava yutma ve ağır yemeklerin ardından midede genişlemiş bir gaz kabarcığı ile karakterizedir. Bu bozukluğun neden olduğu dolgunluk ve nefes darlığı kalp krizini taklit edebilir.
 • Gaz şişkinliği sendromu. GERD’yi düzeltmek için ameliyattan sonra gaz bloat sendromu ortaya çıkabilir. Ameliyat, yemek borusu ile mide arasında yiyecek ve gazın mideye girmesine izin veren tek yönlü bir valf oluşturur.
 • Şişkinlik. Rektumdan geçen gaza şişkinlik denir. Günde 14 ila 23 kez gaz geçişi normal kabul edilir.
 • Karın şişkinliği. Şişkinlik genellikle irritabl bağırsak sendromu (IBS) gibi bir bağırsak hareketliliği bozukluğunun sonucudur . Motilite bozuklukları, bağırsak kaslarının anormal hareketleri ve kasılmaları ile karakterizedir. Bu bozukluklar, gaza karşı artan duyarlılık nedeniyle yanlış bir şişkinlik hissi verebilir.

Splenik-fleksur sendromu, kolondaki kıvrımlarda (bükülmelerde) sıkışan gazın neden olabileceği kronik bir hastalıktır.

Crohn hastalığı , kolon kanseri veya bağırsak tıkanmasına neden olan herhangi bir hastalık da karın şişkinliğine neden olabilir.

Ameliyattan kaynaklanan iç fıtıklar veya yapışıklıklar (yara dokusu) şişkinliğe veya ağrıya neden olabilir.

Yağlı yiyecekler midenin boşalmasını geciktirebilir ve şişkinlik ve rahatsızlığa neden olabilir, ancak çok fazla gaza neden olmaz.

 • Karın ağrısı ve rahatsızlık. Bağırsaktaki gaz bazı kişilerde ağrıya neden olur. Ağrı, kolonun sol tarafında toplandığında kalp hastalığı ile karıştırılabilir. Kolonun sağ tarafında toplandığında ağrı, safra kesesi taşları veya apandisit ile ilişkili ağrı gibi hissedilebilir.

Gaz semptomları diğer tıbbi durumlara veya sorunlara benzeyebilir. Teşhis için daima doktorunuza danışın.

ÖNERİLEN: Sindirim sistemindeki gaz nedir

Sindirim sistemindeki gaz nasıl teşhis edilir?

Gaz semptomları, belirlenmesi gereken ciddi bir rahatsızlıktan kaynaklanabilir. Tam bir tıbbi geçmiş ve fizik muayeneye ek olarak, doktorunuz teşhise yardımcı olmak için aşağıdaki aktiviteleri önerebilir:

 • Karın röntgeni
 • Gıda Günlüğü. Belirli bir süre için tüketilen yiyecek ve içeceklerin bir günlüğünü tutmanız ve / veya gün içinde kaç kez gaz verdiğinizi saymanız istenebilir.
 • Kolonoskopi . 50 yaş ve üstü kişiler ve aile öyküsü olanlar için kolorektal kanser olasılığı düşünülmektedir. Kolonoskopi, doktorun kalın bağırsağın tüm uzunluğunu görmesini sağlayan bir prosedürdür ve genellikle anormal büyümeleri, iltihaplı dokuları, ülserleri ve kanamayı belirlemeye yardımcı olabilir. Uzun, esnek, ışıklı bir tüp olan bir kolonoskopun rektumdan kolona kadar sokulmasını içerir. Kolonoskop, doktorun kolonun astarını görmesine, daha fazla inceleme için dokuyu çıkarmasına ve muhtemelen keşfedilen bazı sorunları tedavi etmesine izin verir.
 • Sigmoidoskopi . Sigmoidoskopi, doktorun kalın bağırsağın bir kısmının içini incelemesine izin veren ve ishal, karın ağrısı, kabızlık, anormal büyüme ve kanamanın nedenlerini belirlemede yardımcı olan bir teşhis prosedürüdür. Sigmoidoskop adı verilen kısa, esnek, ışıklı bir tüp rektum yoluyla bağırsağa yerleştirilir. Skop, şişirmek ve içini görmeyi kolaylaştırmak için bağırsağa hava üfler.
 • Üst GI (gastrointestinal) serisi ( baryum yutması da denir ). Kronik geğirme için, doktorunuz aşırı hava yutmanın belirtilerini veya nedenlerini arayacak ve bir üst GI serisi isteyebilir. Üst GI serisi, sindirim sisteminin üst kısmındaki organları inceleyen bir tanı testidir: yemek borusu, mide ve oniki parmak bağırsağı (ince bağırsağın ilk bölümü). Baryum adı verilen bir sıvı (metalik, kimyasal, tebeşirimsi, organların içini röntgende görünecek şekilde kaplamak için kullanılan bir sıvı) yutulur. Daha sonra sindirim organlarını değerlendirmek için röntgen çekilir.

Sindirim sistemindeki gaz tedavisi

Sindirim sistemindeki gaz için özel tedavi, aşağıdakilere göre doktorunuz tarafından belirlenecektir:

 • Yaşınız, genel sağlığınız ve tıbbi geçmişiniz
 • Durumun kapsamı
 • Belirli ilaçlara, prosedürlere veya tedavilere toleransınız
 • Durumun seyri için beklentiler
 • Fikriniz veya tercihiniz

Sindirim sisteminde gazın önlenmesi

Gaz rahatsızlığını azaltmanın en yaygın yolları aşağıdakileri içerir:

 • Diyetteki değişiklikler
 • İlaçlar
 • Yutulan hava miktarını azaltmak

ÖNERİLEN: Yüksek Kan Basıncını Düşüren En Etkili Yiyecek