Vegan Olmanın 5 Temel Kolay Yolu

Vegan Olmak artık çok daha kolay.İnsanlar vegan diyetini çeşitli nedenlerle benimsiyorlar ister hayvansal kaynaklı ürünlerin tüketilmesine karşı olduğunuz için ister kilo verme arayışı içinde olun. Vegan diyeti yavaş ama istikrarlı bir şekilde tüm dünyada popülerlik kazanıyor.

Bununla birlikte, et ve süt ürünlerini diyetinizden tamamen çıkarmayı düşünüyorsanız, gerçekten karmaşıklaşabilir. Hiçbir besin maddesini kaçırmamanızı sağlamaktan tamamen vegan yiyecekleri bulmaya kadar, mücadele gerçektir.

Bu nedenle, çevrimiçi bilgi denizinde kaybolabileceğiniz için vegan diyetinizi önceden planlamanız son derece önemli hale gelir. Yeni başlayan bir vegan iseniz, vegan çoğunluğa atlamadan önce aklınızda bulundurmanız gereken 5 temel ipucunun listesi burada.

1. Geçiş kolay olmayacak

Bazıları bir gecede vegan olmaya karar verirken, diğerleri için oldukça karmaşık bir yolculuk olabilir  özellikle vejeteryan değilseniz. Bu nedenle, geçişe önceden kendinizi hazırlamanız önemlidir. Önerimiz mi? Her seferinde bir gıda grubunu ortadan kaldırarak işi kolaylaştırın. Örneğin, vejetaryenseniz, süt ürünlerini tamamen ortadan kaldırmak yerine önce süzme peyniri (paneer) veya sütü diyetinizden çıkarmayı deneyin.

Vegan Diyetinin Faydaları Nelerdir?

2. Yeni bitki bazlı gıda maddelerini arayın

İnsanların vegan diyetine başlarken yaptıkları en yaygın hatalardan biri, yapabilecekleri yerine ne yiyemeyeceklerine odaklanmaktır. Yapmanın en basit yolu, diyetinize ekleyebileceğiniz yeni bitki bazlı gıda maddelerini aramaktır. Rajma chawal, chia tohumu, keten tohumu, meyve ve salatalar için gidebilirsiniz.

3. Mutfağınızı hazırlayın ve stoklayın

Güne devam etmek için bir fincan kahve veya süt isteyen biriyseniz, buzdolabınızda hazır süt için bir yedek bulundurmanız önemlidir. Vegan diyetine geçişiniz büyük ölçüde mutfağınızın ne kadar stoklu olduğuna bağlıdır. Örneğin, normal süt yerine hindistan cevizi sütü veya badem sütü tercih edebilirsiniz.

4. B12’yi unutmayın

Hem vejeteryan hem de vegan diyetlerinde çok sınırlı B12 vitamini kaynaklarının bulunduğunu anlamak önemlidir, çünkü bu büyük ölçüde sadece hayvansal gıdalarda bulunur. Vegan olana geçerken, B12 vitamini içeren yiyecekleri aramalısınız. B12 vitamini ile zenginleştirilmiş soya sütü iyi bir seçenektir.

5. Kendinizi vegan malzemelerle tanıştırın

Paketlenmiş gıda maddelerinin kullanımı kolay olsa da, hayvan kaynaklı ürünleri yanlışlıkla tüketmemek için vegan içeriklere aşina olmanız önemlidir. Bu sinsi ürünlerden bazıları jelatin, peynir altı suyu proteini izolatı, karmin, kazein ve gomalaktır.