Vegan Diyetine Başlamadan önce bilinmesi gerekenler

Pek çok insan vegan yolunu seçiyor. Modaya uygun, çevre için iyi ve aynı zamanda kilo vermek veya daha fit bir yaşam tarzı benimsemek isteyenler için çok etkili olduğu görüldü. Birden fazla araştırmaya göre, vegan diyet, kan şekerini düzenlemekten sorumlu olan faydalı bağırsak hormonlarının desteklenmesine yardımcı oluyor, bunların tümü kilonun kontrolüne yardımcı oluyor.

Diyet, birçok besi besin grubunu bırakmanızı sağladığından ve diyetinizde daha besleyici yoğun bir tabak içerdiğinden, esasen bunların tümü kilo verme hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir .

Diğer diyetlerin aksine, vegan diyet sizi et, kümes hayvanları, süt ürünleri ve diğer diyet planlarında ölçülü olarak izin verilen diğer birçok gıda grubunu tamamen reddetmeye zorlar.

Filtrelenmiş gıda gruplarının her zaman kolay bulunamayacağı düşünülürse, bu da maliyetli olabilir. Uzun vadede veganlığın etkileri kısa vadede olduğundan daha etkilidir.

Bununla birlikte, insanların bilmediği şey, kilo vermek için vegan bir diyet uygulamak hiç de kolay değil. Değişikliği yapmaya karar verdiyseniz, daha iyi bir sağlık için vegan olmak gibisi yoktur. Karar verdiğinizde, zihninizde de belli sorular olacak – ne yemeli, ne pes etmeli? Peki ya eksiklikler? Bir miktar besin alımını kaybedecek misiniz? Diyet sizi yorar mı? Tüm bu soruları sizin için cevaplıyoruz:

Bir kerede hepsi içeri girmeniz gerekecek

Vegan bir diyete başlamadan önceki en büyük korkulardan biri, onu devam ettirip ettiremeyeceğinizle alakalıdır. Bu korku, birçok insanı, özellikle vejeteryan olmayan sert insanları diyete sokmaktan alıkoyan ve hatta buna başlamadan önce birçok kez yeniden düşünmelerini sağlayan şeydir. Bununla birlikte, vegan olmak diyetinizi tamamen değiştirmek anlamına gelmez.

Belirli yiyecek gruplarını tek tek değiştirerek veya onlardan vazgeçerek başlayabilir, kendinize alışma zamanı tanıyabilirsiniz. Eti tamamen bırakma konusunda kararsız olanlar için, her zamankinden daha az et yiyerek başlayabilirsiniz. Aynı şey süt ürünleri için de geçerli. Bir yedek seçmek sizin için kolaylaştıracaktır. Bir başka iyi seçenek de önce vejetaryenliğe geçiş yapmak ve ardından veganlık ile devam etmektir.

Takviyeye ihtiyacınız olacak mı?

Fazla kilo atmak için diyete sıkı bir şekilde uyuyorsanız, yeterli takviye ile desteklemeniz gerekecektir. B12 Vitamini ve İyot, kontrol altında tutmanız gereken iki şeydir. Protein ve kalsiyum da kaçırılmaması gereken şeylerdir. Bu nedenle, kendinize bu kaynaklardan zengin meyveler, sebzeler, kabuklu yemişler ve fasulye bakımından zengin bir tabak hazırlamanız en iyisidir. Seçenekleri bulmak daha zorsa, dengelemek için ek haplar almayı da düşünebilirsiniz. Doğru beslenme eksikliği durumunda, enerji tükenebilir ve kendinizi zayıf hissedebilirsiniz.

Vejetaryen olmayan vejeteryan olmayanlar için, diyetinize soya bazlı kaynakları dahil ederek eksik protein alımını telafi edebilirsiniz.

Çeşitlilik ne kadar önemlidir?

Vegan beslenme de damak zevkinizin uyum sağlaması için zor bir şeydir. Elbette, sebzeler tavuk ve et kadar lezzetli olmayacak, ancak beslenmeyi yerine getirmek için tüm ana gruplardan yiyecekleri dahil etmek önemli olacaktır. Çeşitlilik eklemek ilginizi çekiyorsa, farklı yemek seçenekleri hakkında bilgi edinin ve kendinizi eğitin ve buna göre seçim yapın. Diyet yapmak her zaman sıkıcı olmak zorunda değildir ve birkaç akıllıca değiş tokuşla günlük öğünlerinizi ilginç hale getirebilirsiniz.

Gerçekten bir fark yaratacak mı?

Bir diyet benimsemek sandığınızdan çok daha zordur. Birincisi, diyetin, üzerinde çalıştığınız hedefe ulaşmanızı sağlayıp sağlamayacağını düşünmek kesinlikle mantıklıdır. Gerçekten kilo vermenize yardımcı olacak mı? Uzun vadede sürdürülebilir bir diyet olacak mı?

Vegan bir diyet uygulamadaki temel fark, aslında değişikliğin kendisinden değil, yediğiniz yiyeceklerin çeşitliliğinden kaynaklanır. Doğru şekilde uygularsanız vegan diyet sizi olumlu yönde etkileyebilir. Kendinizi daha iyi hissedecek, enerji seviyelerinizde bir fark göreceksiniz, daha önce eksik olan vitamin, mineral ve fitokimyasalları daha fazla yerken cildinizi temizleyeceksiniz.