Vajinal Kistin Nedenleri Nelerdir ? Vajinal Kist Belirtileri

İnsan vücudu tamamen pürüzsüz değil. Çeşitli topaklar ve tümsekler geliştirmeye eğilimlidir. Kistler, birçok insanın sahip olduğu bir büyüme türüdür. Bu keseye benzer topaklar sıvı, hava veya diğer malzemelerle doldurulur. Genellikle zararlı veya acı verici değildirler.

Bazı kistler çıplak gözle görülemeyecek kadar küçüktür . Diğerleri bir portakal boyutuna kadar büyüyebilir.

Kistleri vajina dahil vücudun hemen her yerinde bulabilirsiniz . Vajinal kist genellikle vajina astarının üzerinde veya altında bulunur .

Birkaç farklı vajinal kist türü vardır :

Dahil etme kistleri, en yaygın vajinal kist türlerinden biridir. Genellikle çok küçüktürler ve vajina duvarının arka alt kısmında bulunurlar.

Bartholin bezi kistleri, Bartholin bezlerinde oluşan sıvı dolu kistlerdir. Bu bezler vajinaya açılan açıklığın her iki yanında oturur ve vajinal dudakları (labia) yağlayan sıvıyı üretir.

Gartner’ın kanal kistleri, gelişmekte olan bir embriyodaki kanallar, bebek doğduktan sonra olması gerektiği gibi kaybolmadığında ortaya çıkar. Bu kalan kanallar daha sonra yaşamın vajinal kistlerini oluşturabilir.

Müllerian kistleri, bir bebek geliştiğinde geride kalan yapılardan oluşan başka bir yaygın vajinal kist türüdür. Bu kistler vajina duvarlarının herhangi bir yerinde büyüyebilir ve sıklıkla mukus içerirler.

Vajinal Kist Nedenleri

Vajinal kistler genellikle bir bez veya kanal tıkandığında oluşur ve içeride sıvı veya başka bir materyal birikmesine neden olur. Vajinal kistin nedeni türüne bağlıdır. kistleri vajina duvarlarına yapılan travmadan kaynaklanır. Örneğin, kadınlar epizyotomi ( doğum sırasında vajinal açıklığı büyütmek için kullanılan cerrahi bir kesi ) veya vajinanın iç yüzeyine zarar veren bir ameliyat geçirdikten sonra inklüzyon kisti alabilir .

Bartholin’in bezi kistleri, Bartholin’in bezine açılan açıklığın – örneğin bir deri kanadı tarafından – sıvı dolu bir büyüme oluşturarak bloke edilmesinden kaynaklanır . Bir apse , bel soğukluğu veya klamidya gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklara neden olanlar da dahil olmak üzere bir dizi bakteriden kaynaklanabilir . E. coli gibi normalde bağırsak yolunda bulunan bakteriler de Bartholin’in apselerine yol açabilir.

Vajinal Kist Belirtileri

Vajinal kistler genellikle semptomlara neden olmaz. Bu kistlerden birine sahipseniz vajina duvarı boyunca veya dudaklarda küçük bir yumru hissedebilirsiniz. Genellikle jinekoloğunuz yumruyu yıllık muayeneniz sırasında keşfedecektir. Kist aynı boyutta kalabilir veya büyüyebilir.

Kist ağrılı olmamalıdır. Bununla birlikte, bazı daha büyük kistler – özellikle Bartholin bezi kistleri – yürürken, seks yaparken veya bir tampon yerleştirirken rahatsızlığa neden olabilir.

Kistler, enfekte olduklarında daha çok ağrıya neden olurlar. Vajinal kistler, ciltte bulunan normal bakteriler veya cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyonla enfekte olabilir. Enfekte vajinal kistler bir apse oluşturabilir – çok ağrılı olabilen irin dolu bir yumru.

Vajinal Kist Tedavileri

Vajinal kistlerin genellikle tedavi edilmesine gerek yoktur. Genellikle küçük kalırlar ve herhangi bir soruna neden olmazlar. Sağlık uzmanınız, rutin muayeneler sırasında kistin büyümesini izlemek isteyebilir.

Kanseri dışlamak için kistten biyopsi almanız gerekebilir . Biyopsi sırasında sağlık uzmanınız kistten bir parça doku çıkarır. Bu doku parçası kanserli olup olmadığını görmek için mikroskop altında incelenir.

Vajinal kistten kaynaklanan herhangi bir rahatsızlığı gidermek için, üç veya dört gün boyunca günde birkaç kez birkaç inç ılık suyla ( sitz banyosu olarak adlandırılır ) dolu bir küvette oturun .

Enfekte bir vajinal kisti tedavi etmek için antibiyotik almanız gerekebilir .

Vajinal kist büyükse ve sıvıyla doluysa (Bartholin’in kisti gibi), sağlık uzmanınız onu boşaltabilir ve daha fazla boşaltmak ve daha iyi iyileşmesini sağlamak için açık tutmak için kateter adı verilen küçük bir tüp yerleştirebilir. ” Kateteri yaklaşık dört ila altı hafta yerinde tutmanız gerekecektir. Ayrıca, sıvıyı boşaltmak için kistte küçük bir kesi yapılan ve ardından kesi kenarlarının dikildiği, marsupiyalizasyon adı verilen bir prosedüre sahip olabilirsiniz. kesiğin yan tarafları.

Çok rahatsızsanız veya kist geri dönmeye devam ederse, tüm kisti çıkarmak için ameliyat olmanız da mümkündür. Bazı sağlık hizmeti sağlayıcıları, 40 yaşın üzerindeki kadınların kanserli olma olasılıkları nedeniyle belirli vajinal kist türlerini çıkarmak için ameliyat olmasını önermektedir. Bu tip kist genellikle ameliyattan sonra geri gelmez.

Yumurtalık Kisti Nedir ? Yumurtalık Kisti Belirtileri Nelerdir