Malign Tümör Nedir?

Malign Tümör: Malign tümörler (Kötü huylu tümörler) kontrolsüz bir şekilde büyüyen ve yerel olarak uzak bölgelere yayılan hücrelere sahiptir. Kötü huylu tümörler kanserlidir (yani, diğer bölgeleri istila ederler). Kan dolaşımı veya lenfatik sistem yoluyla uzak bölgelere yayılırlar. Bu yayılmaya metastaz denir . Metastaz vücudun herhangi bir yerinde meydana gelebilir ve en yaygın olarak karaciğer, akciğerler, beyin ve kemikte bulunur.

Kötü huylu tümörler hızla yayılabilir ve yayılmayı önlemek için tedavi gerektirebilir. Erken yakalanırlarsa, tedavi olası kemoterapi veya radyoterapi ile cerrahi olabilir. Kanser yayılmışsa, tedavi muhtemelen kemoterapi veya immünoterapi gibi sistemik olacaktır.

İyi Huylu Tümörler

İyi huylu tümörler, vücudun diğer bölgelerini işgal etmeden birincil konumlarında kalan tümörlerdir. Yerel yapılara veya vücudun uzak bölgelerine yayılmazlar. İyi huylu tümörler yavaş büyüme eğilimindedir ve farklı sınırları vardır.

İyi huylu tümörler genellikle sorunlu değildir. Bununla birlikte, büyük hale gelebilir ve yakındaki yapıları sıkıştırarak ağrıya veya diğer tıbbi komplikasyonlara neden olabilirler. Örneğin, büyük bir iyi huylu akciğer tümörü trakeayı (nefes borusu) sıkıştırabilir ve nefes almada zorluğa neden olabilir. Bu, acil cerrahi müdahaleyi gerektirecektir. İyi huylu tümörlerin çıkarıldıktan sonra tekrarlaması olası değildir. İyi huylu tümörlerin yaygın örnekleri rahimdeki fibroidler ve ciltteki lipomlardır.

Belirli iyi huylu tümör türleri kötü huylu tümörlere dönüşebilir. Bunlar yakından izlenir ve cerrahi olarak çıkarılması gerekebilir. Örneğin, kolon polipleri (anormal hücre kütlesinin başka bir adı) kötü huylu hale gelebilir ve bu nedenle genellikle cerrahi olarak çıkarılır.

ÖNERİLEN: Meme Kanseri Nedir? Meme kanseri belirtileri

Tümör nedir?

Tümör, anormal hücrelerin birikmesiyle oluşan bir doku kütlesidir. Normalde vücudunuzdaki hücreler yaşlanır, ölür ve yerini yeni hücreler alır. Kanser ve diğer tümörlerde bir şey bu döngüyü bozar. Tümör hücreleri, vücudun ihtiyaç duymadığı halde büyür ve normal eski hücrelerin aksine ölmezler. Bu süreç devam ederken, kitleye daha fazla hücre eklendikçe tümör büyümeye devam eder.

Malign Tümör

Yetişkinlerde beyin tümörünün belirtileri nelerdir?

Bir beyin tümörünün yaygın bir başlangıç ​​semptomu baş ağrısıdır. Diğer semptomlar şunları içerir:

  • Nöbetler
  • Konuşma veya işitmede ki değişiklikler
  • Vizyondaki değişiklikler
  • Denge sorunları
  • Yürümeyle ilgili sorunlar
  • Kollarda veya bacaklarda uyuşma veya karıncalanma
  • Hafıza ile ilgili sorunlar
  • Kişilik değişiklikleri
  • Konsantre olamama
  • Vücudun bir bölümünde zayıflık