Yumurtalık Kisti Nedir ? Yumurtalık Kisti Belirtileri Nelerdir

Yumurtalık kistleri yumurtalık içinde veya üzerinde katı veya sıvı dolu ceplerdir. Özellikle hamile olan veya henüz menopoza girmemiş kadınlarda yaygındır . Çoğu zaman acısız ve zararsızdırlar. Adet döngünüzün bir parçası olarak her ay bir tane vücut kendiliğinden atabilir ve bu durumdan sizin haberiniz olmaz. Genellikle tedavi olmaksızın kendi başlarına kaybolurlar.

Kist, gitmediğinde veya büyüdüğünde sorun haline gelir. Acı verici hale gelebilir. Ayrıca kanser olasılığı da var , ancak bu nadirdir. Yaşlandıkça yakalanma riskinde artış meydana gelebilir.

Yumurtalık Kisti Belirtileri

Çoğu yumurtalık kisti küçüktür ve herhangi bir soruna neden olmaz. Belirtiler olduğunda, karnınızın bir tarafında baskı, şişkinlik , şişme veya ağrı olabilir . Bu acı keskin veya donuk olabilir ve gelip gidebilir.

Bazen bir kistin acil müdahaleye ihtiyacı vardır. Bu şikayetler sizde varsa hemen doktorunuza görünün:

Ani, şiddetli karın ağrısı

Ateş ve kusmayla birlikte ağrı

Baş dönmesi, halsizlik veya baygınlık hissi

Hızlı nefes alma

Bu belirtiler sizin kistinizin yumurtalık etrafında döndüğünü gösterir.

Yumurtalık Kisti Nedenleri

Çoğu kist “işlevseldir”. Aylık döngünüzün bir parçasıdır. Fakat bazı kist çeşitlerinin farklı semptomları olduğundan dolayı yakından tanımakta fayda var.

Folikül kisti: Kişisel yumurtalıkların genellikle her ay bir yumurta bırakır. Folikül adı verilen küçük bir kesenin içinde büyür. Yumurta hazır olduğunda folikül kırılır ve onu serbest bırakır. Kese açılmazsa folikül kistine neden olur. Bunlar genellikle 1 ila 3 ayda geçer.

Korpus luteum kisti: Yumurta serbest bırakıldıktan sonra boş olan folikül genellikle küçülür ve bir sonraki yumurta için hazırlanmaya yardımcı olur. Tekrar kapandığında ve içeride sıvı biriktiğinde kist haline gelir. Birkaç hafta içinde kaybolabilir. Ancak büyüdükçe kanayabilir veya ağrıya neden olabilir .

Diğerleri işlevsizdir. Bazı kadınlarda yumurtalıkları çok sayıda küçük kist yapar. Bu duruma polikistik over sendromu (PCOS) denir . Hamile kalmayı zorlaştırabilir . Diğer işlevsiz kistlerde kansere neden olabilir. Menopozdan sonra kadınlarda yumurtalık kistleri (adetiniz durduğunda) genç kadınlara göre kanserli olma olasılığı daha yüksektir.

Yumurtalık Kisti Risk Faktörleri

Yumurtalık kistlerine yakalanma olasılığını artırabilecek şeyler şunları içerir:

Hormonal problemler; Doğurganlık ilacı clomiphene ( Clomid) alarak yardımcı olması ) almak kist riskinizi artırabilir.

Gebelik; Yumurtlama sırasında oluşan kist, hamile kaldıktan sonra ve hamileliğiniz boyunca yumurtalıkta kalabilir .

Endometriozis; Genellikle rahminizin içini kaplayan hücreler onun dışında büyür. Bu ters hücreler yumurtalıklarınıza yapışabilir ve bir kistin büyümesine neden olabilir.

Şiddetli bir pelvik enfeksiyon; Bu yumurtalıklarınıza yayılırsa, orada kistlere neden olabilir.

Önceki bir yumurtalık kisti . Daha önce en az bir yumurtalık kisti geçirdiyseniz, başkalarına yakalanma olasılığınız daha yüksektir.

Yumurtalık Kisti Komplikasyonları

Bazı kadınların yumurtalık kistleri ile alışılmadık komplikasyonları olabilir. Doktorunuz bunları bir pelvik muayene sırasında alabilir, bu nedenle düzenli kontroller yaptırmak önemlidir.

Yumurtalık torsiyonu; Kistler büyürse yumurtalıkları hareket ettirip bükebilirler. Bu bükülme (yumurtalık torsiyonu) çok acı vericidir.

Kopma.;Kistler açılarak şiddetli ağrıya ve kanamaya neden olabilir, özellikle kistler büyükse. Vajinal seks ve diğer aktiviteler yırtılmayı daha olası hale getirebilir. Rüptüre bir kist bazen kendi kendine iyileşir, ancak çoğu zaman tıbbi bir acil durumdur.

Enfekte yumurtalık kisti; Pelvik enfeksiyona yanıt olarak bir yumurtalık kisti gelişerek bir apse oluşturabilir . Apse patlarsa, tehlikeli bakteriler vücudunuza yayılabilir.

Yumurtalık Kisti Teşhisi

Bazen doktorunuz pelvik muayene sırasında kist bulur. Ağrınız ve diğer semptomlarınız hakkında sorular soracaklar.

Bir kist sıvı dolu, katı veya karışık olabilir. Ne tür olduğunu teşhis etmek için doktorunuz aşağıdaki testlerden birini veya birkaçını önerebilir:

Hamilelik testi; Pozitif bir gebelik testi, korpus luteum kistiniz olduğu anlamına gelebilir.

Pelvik ultrason ; Bu, rahminizin ve yumurtalıklarınızın görüntüsünü oluşturmak için ses dalgalarını kullanır. Doktorunuz bir kistiniz olduğunu doğrulayabilir, yerini tam olarak belirleyebilir ve ne tür bir kist olduğunu anlayabilir.

Laparoskopi; Doktorunuz küçük bir kesikten karnınıza ışıklı ve kameralı ince bir alet yerleştirir. Yumurtalıklarınızı görebilir ve herhangi bir yumurtalık kistini çıkarabilirler.

CA 125 kan testi; Kısmen katı bir yumurtalık kistiniz varsa, doktorunuz kanınızı CA 125 adı verilen bir protein ( kanser antijeni 125) seviyeleri açısından test etmek isteyebilir . Yumurtalık kanseri olan kadınlarda ve rahim fibroidleri , endometriozis ve pelvik inflamatuar hastalık (PID) gibi rahatsızlıkları olanlarda genellikle daha yüksektir .

Yumurtalık Kisti Tedavisi

Çoğu kist kendiliğinden geçer. Doktorunuz değişiklikleri izlemenizi ve beklemenizi önerebilir.

Doktorunuz size ağrı için ilaç verebilir. Ayrıca doğum kontrol hapları da yazabilirler . Haplardaki hormonlar kistleri ortadan kaldırmaz, ancak yenilerini önlemeye yardımcı olabilirler.

Bazı yumurtalık kistlerinin ameliyat olması gerekir. Bu, büyük olanları, gitmeyenleri veya semptomlara neden olanları içerir. Menopoza yakınsanız ameliyat olmanız da gerekebilir çünkü kistlerin kanserli olma olasılığı daha yüksektir. Durumunuza bağlı olarak, cerrah sadece kisti veya tüm yumurtalık alabilir.

Farklı ameliyat türleri vardır:

Laparoskopi daha küçük kistler içindir. Doktor göbek deliğinizin üstünde veya altında küçük bir kesi yapar. Kameralı küçük bir alet, doktorunuzun içini görmesini sağlar ve farklı bir alet, kisti veya yumurtalıkları çıkarır. Muhtemelen bir gece hastanede kalmanız gerekmeyecek.

Laparotomi , kanserli olabilecek kistler içindir. Karnında daha büyük bir kesi ile yapılır. Sizde kist belirtilerinden şüpheleniyorsanız mutlaka geç kalmadan doktorunuza mutlaka görünün.