Şeker Kırıcı Diyet Nedir?

Şeker Kırıcı diyet, rafine karbonhidratları ve yüksek glisemik indeksli yiyecekleri kilo vermenin bir yolu olarak ortadan kaldırmaya odaklanır . Adından da anlaşılacağı gibi, diyeti uygulayanlar şekerleri, birçok işlenmiş ürünü ve kan şekeri seviyelerinin yükselmesine neden olabilecek diğer yiyecekleri keser.

Bu diyet, H. Leighton Steward, Sam S. Andrews, Morrison C. Bethea ve Luis A. Balart’ın 1995 tarihli ” Şeker Kırıcılar! Yağ Kesmek için Şekeri Kes ” kitabıyla popüler hale geldi . Steward hariç hepsi tıp doktorudur. 2002’de yazarlar, ” Yeni Şeker Kırıcılar! Yağ Kesmek için Şekeri Kes ” adlı bir devam kitabı yayınladılar . Yemek kitapları, alışveriş rehberi ve çocuk baskısı da var.

Sugar Busters yeme planı eklenen şekerleri ortadan kaldırır , karbonhidratları kısıtlar ve çoğu (hepsi değil) meyve ve sebzelerin, tam tahılların , yağsız proteinlerin, az yağlı süt ürünlerinin ve sağlıklı yağların tüketimini vurgular . Program, optimum kan şekeri seviyelerini korumak için düşük glisemik indeksi (GI) olan yiyecekleri tüketmeye dayanmaktadır . Yüksek GI gıdalar, genellikle aşırı yeme ve kilo alımına neden olan kan şekerini yükseltme eğilimindedir.

Diyet nispeten dengeli olmasına ve kilo vermeyi teşvik etmesine rağmen, belirli sağlıklı yiyecekleri kısıtlar ve bilimsel kanıtlardan yoksundur. Bu programın sizin için doğru seçim olup olmadığını belirlemek için Şeker Kırıcılar diyeti hakkında daha fazla bilgi edinin.

Şeker Kırıcı Diyet Nedir
Şeker Kırıcı Diyet Nedir

Şeker Kırıcı Diyet: Ne yiyebilirsin?

Şeker Kırıcılar diyeti, diyetteki kalorilerin yaklaşık% 40’ının yüksek lifli, düşük glisemikli karbonhidratlardan gelmesini önermektedir . Ek olarak, günlük kalorilerin% 30’u tavuk ve balık gibi yağsız protein kaynaklarından ve kalorilerin yaklaşık% 30-40’ı yağdan (esas olarak doymamış yağlardan) gelmelidir. Düşük glisemik indeksli (GI) gıdaların değeri 55 veya daha düşüktür. Bu yiyecekler arasında çoğu meyve ve sebze, tam tahıllar, bazı süt ürünleri ve fındık ve zeytinyağı gibi sağlıklı yağlar bulunur.

Şeker Kırıcı Diyet Hakkında Ne bilmek istiyorsun

Sugar Busters diyetiyle ilgili kurallar oldukça basit görünse de, program yüzdelerde biraz esneklik de sağlıyor. Bu, belirli yiyecekler ve hedeflerinize ulaşmak için ne kadar yemeniz gerektiği konusunda kafa karışıklığı yaratabilir. Örneğin, programın yaratıcıları karbonhidratlardan% 50-55 kalori tüketebileceğinizi belirtiyorlar, ancak yağ ve protein alımınızı nasıl ayarlayacağınız konusunda öneriler sunmuyorlar .

Sugar Busters diyet kitapları porsiyonlar için özel ölçümler sunmuyor, ancak yemek zamanında bir tabak yemek tüketmenizi ve tabağın aşırı dolu olmamasını tavsiye ediyor. Yönergeler, tabağa makul porsiyonlar koymanızı ve saniyeler içinde geri dönmemenizi önerir.

Şeker Kırıcılar diyeti uygulayan kişiler tercihlerine göre gün boyu yiyecek tüketebilirler. Günde üç ila altı öğün yemek yiyebilirler, ancak yazarlar akşam saat 8’den sonra yemek yememelerini tavsiye ediyorlar Ayrıca meyve ve meyve sularının (izin verilenler) diğer gıdalardan ayrı olarak tüketilmesi gerektiğini öneriyorlar.

Ne yemeli

 • Düşük glisemik meyve ve sebzeler
 • Tam tahıllar
 • Kuruyemiş ve baklagiller
 • Yağsız et
 • Yumurtalar
 • Balık ve deniz ürünleri
 • Az yağlı süt ürünleri
Ne Yememeli

 • Yüksek glisemik meyve ve sebzeler
 • Rafine edilmiş karbonhidratlar
 • Şeker
 • Bira
 • Kafein (fazla)

Alt Glisemik Meyveler ve Sebzeler

Yüksek glisemik olarak listelenenlerin dışında bazı taze, konserve ve dondurulmuş meyve ve sebzeler bu diyete dahil edilir. Örneğin konserve meyveler şurupla paketlenmemelidir. Ancak bu, hangi yiyeceklerin ekleneceği ve hangilerinin kaçınılması gerektiği konusunda kafa karıştırmanın kolay olduğu bir alandır. Örneğin, tatlı patatesler aslında yüksek glisemik gıda olabildikleri zaman uyumlu bir gıda olarak listelenir. Tatlı patateslerin glisemik indeksi kaynatıldığında 44 iken fırınlandığında 94’dür.

ÖNERİLEN: Mayo Clinic Diyeti Nedir? (Mayo Klinik Diyeti)

Tam Tahıllar

Kahverengi pirinç ve yulaf ezmesi gibi tam tahıllara ve% 100 tam tahıl unuyla yapılan ürünlere izin verilir. Yazarlar, “buğday unu” nun tam tahıl unu olmadığını açıklıyor. İçerik listesi, uyumlu olması için unun% 100 tam buğday olduğunu belirtmelidir. Tahıl ürünleri ayrıca ilave şeker içermemelidir.

Kuruyemiş ve Bakliyat

Baklagiller (birçok farklı fasulye türü dahil) iyi bir protein ve lif kaynağıdır ve kalorisi daha düşüktür. Bu diyette kabul edilebilir bir karbonhidrattır. Fındık ve kabuklu yemiş ezmelerine de izin verilir, ancak fındık ezmelerindeki içerik listelerini dikkatlice okuyun ve ilave şeker içerenlerden kaçının.