Düşük Şekerli Diyet Nedir?

Düşük şekerli diyet, ilave şeker ve tatlandırıcıların yanı sıra doğal şeker içeren yiyeceklerin alımını azaltmayı içerir. Bir no-şeker diyeti de gibi önemli besinleri içeren birçok meyve ve sebze, tüketen değil anlamına gelecektir çünkü daha zordur diyet lifi , vitamin ve antioksidanlar .

Düşük şekerli bir diyet, uzun vadede şekersiz bir diyetten daha yönetilebilir olmakla kalmaz, aynı zamanda belirli hastalıkların riskini azaltmak gibi sağlık yararları ile birlikte gelir. Kilo vermeye de yardımcı olabilir.

Düşük şekerli bir diyetin temel amacı, vücutta sağlıklı bir glikoz seviyesini korumaktır. Sağlıklı bir kişinin beslenmesindeki az miktarda doğal şeker feci sonuçlara neden olmazken, normalden daha yüksek alımlar vücuda zarar verebilir.

Uzun süreli ve aşırı şekerli içecek ve rafine şeker alımı, aşırı tüketime yol açabilir ve genel kalori alımınızı olumsuz yönde etkileyebilir, bu da sağlığınız üzerinde domino benzeri bir etki yaratabilir ve bir dizi sağlık komplikasyonuna neden olabilir veya bunu şiddetlendirebilir. Örneğin vücuttaki fazla şeker, yağlı karaciğer hastalığına yol açabilecek yağ birikintilerine dönüşebilir.

Düşük şekerli diyetin (en azından kısmen) kendisinden önceki düşük yağlı diyetlere bir yanıt olduğu söylenebilir. 1960’lardan başlayarak, birçok doktor, daha az yağ içeren bir diyetin, sağlığı kötü olan kişilere yardımcı olabileceğine inanıyordu; Bu düşünce daha sonra sağlıklı insanlara ve kilo vermek isteyenlere genişletildi. 1990’larda, üreticiler çeşitli az yağlı ve yağsız gıda ürünleri sunmaya başladı. Ancak yağa karşılık, bu yiyecekler genellikle daha fazla şeker içeriyordu.

2000’lerin başında, görüşler düşük karbonhidratlı ve düşük şekerli diyetlere doğru kaymaya başladı . Şeker hastalığı veya kalp hastalığı olanlar için düşük şekerli diyet gerekliyken , eklenen şekeri azaltmak herkes için faydalıdır. Düşük şekerli bir yaklaşım, Akdeniz diyeti , DASH diyeti ve Şeker Kırıcı diyeti dahil olmak üzere diğer popüler sağlık bilincine sahip diyetler arasında önemli bir ilkedir .

Düşük şekerli bir diyet uygulamak, günlük şeker alımınız konusunda daha bilinçli olmanıza ve daha sağlıklı ve dengeli bir beslenme şekli oluşturmanıza yardımcı olabilir . Diyabet için yüksek riskiniz varsa, şu anda pre-diyabet teşhisi konuyorsanız veya diyabetiniz varsa, bu diyet en faydalı olacaktır.

Düşük Şekerli Diyet Nedir
Düşük Şekerli Diyet Nedir

Ne yiyebilirsin?

Genel bir kural olarak, düşük şekerli diyetler , vücutta şekere dönüşen karbonhidrat içeriği yüksek olan ilave şeker ve gıdalardan kaçınmayı gerektirir .

Düşük şekerli diyet, öğünlerin zamanlamasına göre çok kurallı değildir – önemli olan, düşük enerji nedeniyle halsiz kalmamak için kan şekeri seviyenizi korumaktır. Enerjiyi korumak için, bu planlar her üç ila dört saatte bir yemek yemeyi gerektirir. Gün boyunca birkaç küçük öğün ideal bir programdır ve daha fazla protein ve lif yemek sizi daha uzun süre tok tutabilir.

ÖNERİLEN: Şeker Kırıcı Diyet Nedir? Ne yiyebilirsin?

Düşük Şekerli Diyet Hakkında Ne bilmek istiyorsun

Düşük şekerli diyete bağlı kalmanıza yardımcı olabilecek en büyük ipuçlarından biri etiketleri okumaktır . Birçoğumuz tam olarak ne yediğimize bakmadan yiyecek satın alırız. Satın aldığınız yiyeceklerde saklanan şekerleri aramak için zaman ayırmanız çok yardımcı olabilir.

Ek olarak, hangi yiyeceklerin yenmesi ve hangi yiyeceklerden kaçınılması gerektiği konusunda kesin bir anlayışa sahip olmak, düşük şekerli yaşam tarzını çok daha yapılabilir hale getirecektir. Pek çok şeker alternatifi ve çok sayıda düşük şekerli tarifle, düşük şekerli diyet yemek her zamankinden daha kolay.

Ne yemeli

 • Yeşil yapraklı sebzeler, çiğ veya pişmiş
 • Meyveler (özellikle turunçgiller ve meyveler)
 • Tam tahıllar
 • Fasulye ve baklagiller
 • Tatlı patatesler
 • Fındık ve tohumlar
 • Yağlı balık
 • Yağsız proteinler
 • Otlar ve baharatlar

Ne Yememeli

 • Glisemik indeks ölçeğinde yüksek meyveler
 • Beyaz ekmek veya un
 • Rafine şekerler
 • Şekerli içecekler
 • Cips ve simit gibi paketlenmiş atıştırmalık yiyecekler
 • Aşırı alkol