OKB için Maruz Kalma Tedavisi

OKB yi tedavi etmek için çeşitli davranış terapileri olmasına rağmen , neredeyse hepsi sizi mikroplar veya üzücü bir düşünce gibi en çok korktuğunuz şeylere maruz bırakmaya odaklanır.

Davranış terapileri çok etkili olabilirken, hastaların yalnızca üçte ikisi tedaviyi tamamlar. Genellikle bu, hastaların bir maruziyet egzersizine eşlik edebilecek yoğun sıkıntı yaşamaya isteksiz olmaları nedeniyle oluşur. Ek olarak ve belki daha da önemlisi, birçok hasta maruziyete dayalı tedavilerin ardındaki mantığı tam olarak anlamaz ve bu nedenle işler zorlaştığında buna bağlı kalmakta zorlanır. Maruz kalma terapisini anlamak, başarı şansını artırmaya yardımcı olabilir.

Alışkanlık: Maruz Kalma Terapisinin Omurgası

Maruz kalmaya dayalı tedaviler, alışkanlık adı verilen doğal bir süreçten yararlanır . Alışkanlık, bir kişi tekrarlanan maruz kalma ile düşünce, nesne, yer, kişi veya eylem gibi bir uyarana tepki vermeyi veya dikkat etmeyi bıraktığında ortaya çıkar.

Günlük yaşam, alışkanlık örnekleriyle doludur. Örneğin, insanlar yeni bir mahalleye ilk taşındıklarında, evlerinin yanından geçen yoğun bir otoyolun gürültüsünden daha da kötüleşebilirler. Ancak her geçen gün otoyoldan gelen gürültü, artık fark edilmeyene kadar arka planda kayboluyor. Bu örnekte, kişi otoyolun sesine alışmıştır.

Maruz kalmaya dayalı davranış terapileri, tehlikeli veya tehdit edici ilişkileri unutmak için fırsatlar yaratarak korkulan şeylere alışmayı teşvik ederek çalışır.

Eliminasyon Diyetinin Zararları

Kaçınma Korkuyu Güçlendirir

Aynı zamanda, maruz kalmaya dayalı terapiler, korkulu düşünceleri güçlendiren kaçınmayı azaltır. Bu önemlidir, çünkü korktuğumuz şeylerden kaçınmak, beynimize bu tür şeylerden korkmak için gerçekten iyi bir neden olduğu ve onlarla başa çıkma becerisine sahip olmadığımıza dair çok güçlü bir mesaj gönderir. Alışkanlığı teşvik etmek için maruz kalmanın nasıl çalıştığını görmek için pratik bir örneğe bakalım.

Bir Kaçınma Örneği

Köpeklerden korktuğunuzu hayal edin . Şimdi biri size köpeğiyle yaklaşırken kendinizi kaldırımda hayal edin. Köpek yaklaştıkça endişeniz artmaya başlayacaktır. Kaçarsanız, endişeniz hemen azalır, ancak kendinize köpeklerle başa çıkamayacağınızı, sıkıntılı köpeklerin size tahammül edilemez olduğunu ve kaçmanın güvende kalmanın tek yolu olduğunu öğretmiş olursunuz. Bu korkuyu unutup bu inançlara meydan okumak için asla bir şansınız olmayacağından, kaçınma sizi köpeklerden sonsuza kadar korkutmaya mahkum ederdi.

Bir Alışkanlık Örneği

Öte yandan, kaçmadıysanız, bunun yerine köpeğin size gelmesine izin verdiyseniz, endişeniz muhtemelen alıştığınızdan daha uzun süre daha yüksek olacaktır. Bununla birlikte, zamanla ve köpeğin sizi ısırmaması olasılığını sağladığında, endişeniz doğal alışkanlık süreciyle azalacaktır.

Bu köpekle bir ay boyunca olaysız bir şekilde her gün kaldırımda karşılaşırsanız, beyniniz köpeklere olan korkusunu unutmaya devam eder ve kaygı seviyeniz azalır. Aynı zamanda, yaşadığınız sıkıntı, gittikçe daha hızlı bir şekilde ortadan kalkacaktır. Sonunda, köpekle karşılaştığınızda hiçbir sıkıntı hissetmezsiniz. Hatta onunla vakit geçirmekten zevk bile alabilirsiniz. Kısacası, köpeğe alışmış olacaksınız.

OKB Tedavisinde Alışkanlık ve Maruz Kalma Kullanımı

OKB için davranış terapisindeki maruz kalma egzersizleri, yukarıdaki örnekte gösterilenlerle aynı prensiplere göre çalışır. Esasen, hastalar, kontamine kapı kolu gibi korkulan nesnelere veya bir araba kazasında ölen sevdiklerininki gibi korkulu düşüncelere, anksiyeteleri azalıncaya kadar defalarca maruz kalırlar.

Hastaların maruz kalma sırasında ritüellere veya zorlamalara girmeleri engellenir . Ritüeller, korkunuzu unutmanızı ve takıntıların neden olduğu endişeyle aslında başa çıkabileceğinizi fark etmenizi engelleyen bir kaçınma şeklidir . Korktuğunuz şeye defalarca maruz kaldığınızda ve hiçbir olumsuz sonuç ortaya çıkmadığında, korkunuz kaybolmaya başlayacaktır.

Maruz Kalma Terapisi Sabır ve Cesaret Alır

Tabii ki, köpek örneğinde olduğu gibi, bu tür maruziyetler, endişenizin alıştığınızdan daha yüksek olmasına alıştığınızdan daha uzun süre tahammül etmenizi gerektirir. Bununla birlikte, bu kısa vadeli rahatsızlık geçtikten sonra, uzun vadede korkunuz azalacak ve artık hayatınıza hakim olan ritüellere veya kaçınma eylemlerine girmenize gerek kalmayacak.

Maruz kalmaya dayalı terapiler , OKB semptomlarını azaltmanın basit ve etkili bir yolunu sunar , ancak cesaret gerektirir ve onlara çalışma şansı vermeye istekli olmanız gerekir.