Şekerin Beyin Üzerindeki Olumsuz Etkisi

Beyin insan vücudundaki herhangi bir başka organın daha fazla enerji kullanmaktadır ve glikoz yakıt birincil kaynağıdır. Peki beyin, standart Amerikan diyetinde aşırı miktarda şekere maruz kaldığında ne olur? Bu durumda daha fazlası kesinlikle daha iyi değildir.

Beyinde aşırı şeker hem bilişsel becerilerimizi hem de öz kontrolümüzü bozar . Pek çok insan için biraz şekere sahip olmak daha fazlası için özlem uyandırır. Şeker, beynin ödül merkezinde ilaç benzeri etkilere sahiptir. Bilim adamları, tatlı yiyeceklerin – tuzlu ve yağlı yiyeceklerle birlikte insan beyninde bağımlılık benzeri etkiler yaratabileceğini, kendi kendini kontrol etme, aşırı yeme ve ardından kilo alımını artırabileceğini öne sürdüler.

İlk insanlarda, bu uyaran onları kalori açısından zengin yiyeceklere yönlendirmeye yardımcı oldu, bu da yiyecek kıt olduğunda hayatta kalmaya yardımcı oldu. Ama şimdi bu ilkel dürtü, obezite ve diyabet salgınlarımıza katkıda bulunuyor. Madde bağımlılığı ve aşırı yemenin davranışsal ve nörobiyokimyasal özellikleri oldukça benzerdir ve gıda bağımlılığı fikri bilim adamları arasında zemin kazanıyor.

Eliminasyon Diyeti Nasıl Yapılır

Şekerin Ödül Yanıtı

İnsanlarda, yüksek glisemik gıdaların, beynin ödül yanıtı ile ilişkili bölgelerini aktive ettiği ve düşük glisemik gıdalara kıyasla daha yoğun açlık hissini tetiklediği bulunmuştur. Kan şekerinde daha yüksek bir yükselmeye neden olan yiyecekler beyinde daha büyük bir bağımlılık yaratır.

Şeker Bağımlılığı

Beyin aktivitesi üzerine yapılan ek çalışmalar, aşırı yemenin beynimizin ödül sistemini değiştirdiği ve daha sonra aşırı yemeyi daha da ileri götürdüğü fikrini destekleyen kanıtlar sağladı.

Bu aynı sürecin, bağımlılıkla ilişkili hoşgörünün temelini oluşturduğu düşünülmektedir .

Zamanla, aynı ödül düzeyine ulaşmak için daha fazla miktarda madde gerekir. Araştırmalar, aşırı yemenin, azalmış bir ödül tepkisine ve şeker, tuz ve yağ yönünden zengin düşük besleyici gıdalara giderek daha kötü bir bağımlılığa neden olduğunu göstermektedir.

Şeker Belleği Nasıl Etkiler?

Vücudun tamamında fazla şeker zararlıdır. Kan dolaşımındaki tek bir yüksek glikoz örneği bile beyne zarar verebilir, bu da yavaşlamış bilişsel işlevlere ve hafıza ve dikkat eksikliğine neden olabilir.

Bazı araştırmalar, yüksek şeker tüketiminin beyinde iltihaplanmaya neden olarak hafıza güçlüklerine yol açtığını öne sürüyor. Davranışsal Beyin Araştırması’nda yayınlanan 2016 tarihli bir çalışmada , yüksek şekerli bir diyetle beslenen sıçanların hipokampüsünde enflamatuar belirteçlerin bulunduğunu, ancak standart bir diyetle beslenenlerde bulunmadığını buldu.

Ancak iyi haber şu ki, şekerden kaynaklanan bu iltihaplı hasar kalıcı olmayabilir.

Ek olarak, 2015 yılında Nutrients dergisinde yayınlanan araştırma, şeker tüketimini azaltmanın ve omega-3 yağ asitleri ve kurkumin ile takviye etmenin çalışma belleğini iyileştirdiğini buldu.

Şekerin Ruh Hali Üzerinde Etkileri Vardır

Şeker aynı zamanda ruh halini de etkiler. Sağlıklı genç insanlarda, bir beyin görüntüleme çalışmasına göre, duyguları işleme yeteneği, yüksek kan şekeri ile tehlikeye atılıyor.

Diabetes Care’de yayınlanan bir başka çalışmada , tip 2 diyabetli kişilerin akut hiperglisemi (yüksek kan şekeri) sırasında artan üzüntü ve anksiyete duyguları bildirdiklerini bulmuştur .

Şekeri depresyonla ilişkilendiren en büyük çalışmalardan biri – Whitehall II çalışmasına katılan 23.245 kişinin diyet tüketimi ve ruh halinin bir analizi daha yüksek şeker tüketimi oranlarının daha yüksek depresyon insidansı ile ilişkili olduğu bulundu.

Şeker Alımı Zihinsel Kapasiteyi Engelliyor

Yüksek kan şekeri kan damarlarına zarar verir. Kan damarı hasarı, diyabetin vasküler komplikasyonlarının ana nedenidir ve beyindeki kan damarlarının ve gözlerin retinopatiye neden olması gibi başka sorunlara yol açar.

Uzun süreli şeker hastaları üzerinde yapılan çalışmalar, ilerleyici beyin hasarının öğrenme, hafıza, motor hız ve diğer bilişsel işlevlerde eksikliklere yol açtığını göstermektedir. Yüksek glikoz seviyelerine sık sık maruz kalmak zihinsel kapasiteyi azaltır, çünkü daha yüksek HbA1c seviyeleri daha fazla beyin küçülmesi ile ilişkilendirilmiştir.

Diyabeti olmayanlarda bile, daha yüksek şeker tüketimi, bilişsel işlev testlerinde daha düşük puanlarla ilişkilidir. Bu etkilerin hiperglisemi, hipertansiyon, insülin direnci ve yüksek kolesterol kombinasyonundan kaynaklandığı düşünülmektedir.

Ek araştırmalar, ilave şeker oranı yüksek bir diyetin, yeni hafıza oluşumu ve öğrenme için gerekli olan bir beyin kimyasalı olan beyin kaynaklı nörotrofik faktör (BDNF) üretimini azalttığını gösteriyor. BDNF düzeyi düşük de dergide yayınlanan bir araştırmaya göre, bunama ve Alzheimer hastalığı ile bağlantılıdır.