Otoimmün Artrit Nedir?

Otoimmün Artrit: Vücudunuzun doğal savunma sistemi, vücudunuza ait hücreler ile yabancı hücreler arasındaki farkı anlayamadığında, vücudunuz yanlışlıkla kendi hücrelerinize saldırır. Otoimmün bir hastalıkta olan budur. Bağışıklık sisteminin eklemlere saldırdığı ve iltihaplanmaya neden olduğu otoimmün artrit formları da vardır . En yaygın otoimmün artrit türleri romatoid artrit (RA) ve psoriatik artrittir .

Otoimmün artrit dahil olmak üzere otoimmün hastalıkların nedeni bilinmemektedir ve bu durumların teşhisini zorlaştırabilir. Birkaç farklı tipte otoimmün artrit ve diğer otoimmün hastalıklar da eklemleri etkiler ve bunların tümü kafa karışıklığına neden olabilir.

Osteoartrit ve Romatoid Artrit

Osteoartrit ve romatoid artrit semptomları çok benzer olsa da (örneğin, eklem ağrısı ve şişme her iki durumla ilişkilidir), ikisi arasında sadece semptomlarda değil, aynı zamanda nedende de bazı temel farklılıklar vardır.

Otoimmün Artrit neden olur

Dejeneratif eklem hastalığı olarak da bilinen osteoartrit (OA), eklem yüzeyindeki düz kıkırdak zamanla yıprandığında ortaya çıkar. Genellikle yaşlanma sürecinin veya belirli bir eklemin aşırı kullanımının bir sonucu olarak kabul edilir. RA ise vücudun bağışıklık sistemi eklemleri kaplayan sinovyal membrana saldırdığında ortaya çıkan bir otoimmün hastalıktır.

Bu iki hastalığın nasıl geliştiği göz önüne alındığında, osteoartritten kaynaklanan hasarın gelişmesi yıllar alabilir, ancak RA’nın başlangıcı, birkaç hafta veya ay içinde kötüleşen semptomlara neden olabilir.

Otoimmün Artrit Nedir

Otoimmün Artrit belirtileri

Osteoartrit genellikle izole bir eklemde başlarken, romatoid artrit aynı anda birkaç eklemi etkileme eğilimindedir. Romatoid artritin ilk semptomlarına genellikle yorgunluk, ateş ve halsizlik gibi sistemik semptomlar eşlik eder. Bunun nedeni, RA’nın eklemlerin yanı sıra diğer vücut sistemlerini de etkileyebilmesidir. Bununla birlikte, osteoartrit sadece eklemler arasındaki kıkırdağa zarar verir, bu nedenle semptomlar genellikle tüm vücutta değil eklemlerin çevresinde hissedilir.

Osteoartritli ve romatoid artritli kişiler hem sabahları eklem sertliği yaşayabilir, ancak birincisinde bir saat veya daha uzun süre kalırken, birincisinde sadece birkaç dakikalık aktivite ile ortadan kalkar. Sabahları uzamış eklem sertliği genellikle ilk semptomdur ve romatoid artritin tanımlayıcı bir özelliğidir.

Otoimmün Artrit Türleri

RA en yaygın otoimmün artrit türüdür, ancak kesinlikle tek değildir. Bu şemsiyenin altına çok sayıda koşul düşüyor.

Romatizmal eklem iltihabı

RA, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 1.28 ila 1.36 milyon yetişkini etkiler ve kadınlarda erkeklerden üç kat daha yaygındır. 2 Genellikle eller, bilekler ve dizlerdeki eklemleri etkiler. RA’nın neden olduğu doku hasarı, kronik ağrıya, denge eksikliğine ve eklem deformitesine yol açabilir. RA ayrıca akciğerler, kalp ve gözler dahil olmak üzere diğer organları da etkileyebilir.

İki tür RA vardır: seropozitif ve seronegatif RA. Seropozitif RA testi romatoid faktör (bir antikor) ve / veya anti-siklik sitrüline peptid (anti-CCP) için pozitif iken, seronegatif RA’lı kişilerde hiçbiri yoktur.

Romatoid artrit belirtileri şunlardır:

  • Birden fazla eklemde ağrı veya sızı
  • Birden fazla eklemde sertlik
  • Birden fazla eklemde hassasiyet ve şişlik
  • Vücudun her iki tarafında aynı semptomlar (örneğin her iki el veya iki dizde)
  • Kilo kaybı
  • Ateş
  • Yorgunluk veya yorgunluk
  • Zayıflık