Romatoid Artrit Belirtileri

Romatoid artrit belirtileri, hastalığın özelliği olabilir veya osteoartrit, gut vb. Gibi diğer artrit tiplerini taklit ederek genelleştirilmiş olabilir . Semptomların başlangıcı ve gelişimi genellikle yavaş ve ilerleyici bir tarzda olur.

İlk semptomlar genellikle el ve ayak parmakları gibi küçük eklemlerde hissedilir. Dizler, bilekler, omuzlar veya kalçalar gibi daha büyük eklemler de ilk etkilenenler olabilir.

Romatoid artrit belirtileri:

Romatoid artritin ilk özelliklerinden biri eklem çevresindeki eklem ve kasların sertliğidir.

Eklem hasarı ilerledikçe ağrı olur. Ağrı genellikle ağrılı ve donuk hisseder. Romatoid artritten etkilenen eklemlerdeki ağrının tipik özelliği, bir gece dinlendikten sonra sabahları daha da kötüleşen ağrıdır. Ağrı, çalışırken değil, dinlenirken de daha kötüdür.

Eklem sertliği başka bir semptomdur. Romatoid artrit ve osteoartrit hastalarında sabah uyandıktan sonra kaslarda sertlik görülür. Bununla birlikte, osteoartritli hastalar arasında sertlik yaklaşık yarım saatlik bir aktiviteden sonra geçer. Romatoid artrit hastaları için sertlik daha uzun sürebilir.

Eklemler iltihaplanabilir. Bu, eklemin sıcaklığı ve kızarıklığı ile karakterizedir. Kızarıklıkla birlikte eklem üzerinde şişlik var. Eklem sıcak ve dokunmak için acı veriyor.

Zamanla hastalıktan etkilenen küçük eklemler hasar görebilir ve kalıcı şekil bozukluklarına neden olabilir. Deformiteler, eklemlerde sonlanan kemik erozyonu, kıkırdak erozyonu ve eklem çevresindeki tendonların yırtılmasından kaynaklanır. Bu deformiteler karakteristik olarak ellerde ve parmak eklemlerinde görülür. Örneğin, baş parmak deforme olur ve deforme olur ve buna başparmağın Boutonniere deformitesi denir. Parmağın uçları kavisli görünür ve buna kuğu boynu deformitesi vb. Denir.

Romatoid artrit hastalarında eklem çevresinde iltihaplar olabilir. Bunlar romatizmal nodüller adı verilen şişmiş lezyonlar olarak görünür. Bunlar genellikle bilek, dirsek, ayak bilekleri gibi basınç noktalarında sık görülen ağrısız, sert, oval veya küresel kitlelerdir.

Romatoid nodüller ayrıca gözlerde veya akciğerler gibi diğer organlarda da oluşabilir. Akciğerlerde, akciğerlerin içinde ve çevresinde sıvı birikmesi gibi komplikasyonlara yol açabilirler.

Romatoid artritin bir başka özelliği de anemi veya düşük kırmızı kan hücresi sayımıdır. Bunun nedeni, kaybedilenleri telafi etmek için yeni kırmızı hücrelerin üretilmesinde bir eksiklik olabileceğidir. Trombosit sayıları da değiştirilebilir.

Bazı hastalarda (kan damarlarının iltihabı veya romatoid vaskülit) muzdarip olabilir. Bu komplikasyon yaşamı tehdit edebilir. Enfekte olabilen deri ülserleri, mide ülseri ve sinir hasarına yol açabilir. Mide ülserleri kanama veya delinme gibi komplikasyonlara neden olabilir ve sinir patolojileri ağrıya, uyuşmaya veya karıncalanma hissine yol açabilir Beyin ve kalbin kan damarları da felç veya kalp krizine neden olabilir.

Kalpte perikardit adı verilen sıvı birikimi olabilir. Kalp kasları iltihaplanarak miyokardite neden olabilir. Bu koşullar kalp yetmezliğine neden olabilir.

Bazı kişiler semptomlarda ani bir artış yaşayabilir ve buna alevlenme denir. Alevlenmelerin tahmin edilmesi genellikle zordur ve sabah uyandıktan sonra daha sık meydana gelebilir.

Romatoid artritin genel olarak yaşam kalitesi üzerinde ciddi bir etkisi vardır. Fiziksel işlev, sosyal ve duygusal refahın yanı sıra zihinsel sağlık üzerinde ciddi bir etkisi vardır. Bu durumla ilişkili diğer koşullar arasında depresyon ve anksiyete bulunur.