Maya Maskesi Tarifi ve Uygulanışı

Maya Maskesi Tarifi: Yumuşak bir cildin sırrı tarifde saklı. Kuru, yağlı veya soluk bir cildiniz varsa ve sivilce, siyah noktalar veya diğer problemlerle uğraşıyorsanız , maya maskesi size en kolay çözümü verecektir.

Nemlendirmek ve cildinizi tazelemek için düzenli olarak maya maskesini uyguladığınızda kırışıklıklarınız azalacak ve cildin yağ dengesi sağlanacaktır.

Maya maskesi, cilt hastalıklarının tedavisinde egzama ve dermatit gibi cilt hastalıklarının belirtilerini hafifletmek için profesyonel bakıma yardımcı olmak için doğal bir tedavi olarak da önerilmektedir .

Maya Maskesinin Faydaları

Maya maskesi, B vitamini kompleksi açısından zengindir. Bu maske kuru ciltler için iyidir, sivilce ve kırışıklıkları azaltır.

Maya maskesinin bazı vitamin, mineral ve faydaları şu şekildedir:

B6 Vitamini: B6 Vitamini aşırı cilt kuruluğunu ve sivilceyi azaltacaktır. Düzenli kullanıldığında maya maskesindeki B6 Vitamini kuru cilt ve sivilce oluşumunu engeller.

Vitamin B2: “Riboflavin” olarak da bilinen B2 vitamini, yeni cilt hücresi üretimini tetikleyerek cildin yenilenmesine yardımcı olur . Bu vitamin ayrıca dermatit ve egzama gibi cilt sorunlarının tedavisinde kullanılan merhemlerde de bulunur.

İLGİLİ: Yumurta Beyazı Maskesi Nasıl Yapılır?

B3 Vitamini: Taze mayada bulunan B3 vitamini (niasin) hem saç hem de cilt sağlığı için önemli vitaminlerdir. Maya maskesi cildin ihtiyaç duyduğu B3 vitamini sağlayarak sivilce oluşumuna karşı korur ve mevcut sivilcelerin iyileşme süresini kısaltır. Cildin nemli kalmasına yardımcı olan bu vitamin, kuru cildi hızla nemlendirmek ve yumuşatmak için önerilen vitaminler arasındadır.

B1 Vitamini: Güçlü antioksidan etkisi ile bu vitamin cildin yaşlanmasını ve olumsuz etkilerini geciktirecektir. Kırışıklıkları ve cilt lekelerini önler.

Folik Asit: B1 vitaminleri, folik asit gibi etkili antioksidan, sivilceye neden olan bakterileri temizlerken cildin görünümünü iyileştirir. Düzenli kullanıldığında cildi pürüzsüzleştirir.

Potasyum: Kuru cilt ve kabuklanma, potasyum eksikliğinin ilk belirtileri arasındadır. Potasyum cildi derinlemesine nemlendirerek bu nemin uzun süre korunmasına yardımcı olur. Maya maskesi, içeriğindeki yüksek potasyum nedeniyle özellikle kuru ciltler için ideal bir yüz maskesidir.

Yenileyici Yoğurt Maya Maskesi

Kuru ve soluk ciltler için ideal ise yoğurt maya maskesi hazırlamak kolaydır. Yarım yemek kaşığı yoğurt ve yarım yemek kaşığı mayayı karıştırın.

Bu karışımı yüzünüze ve boynunuza uygulayın ve 30 dakika bekleyin. Yüzünüzü ılık suyla yıkayabilirsiniz. Yüzünüzü kuruladıktan sonra nemlendirici krem ​​kullanın.

Maya Maskesi Tarifi
Maya Maskesi Tarifi

Kuru Ciltler için Besleyici Maya Maskesi

Her tür maya maskesini ve hatta taze maya maskesi kullanmak cildi yumuşatır ve nemlendirir. Ancak cildiniz kuruduğunda daha güçlü bir maskeye ihtiyacınız olabilir. Daha güçlü maya maskesi için bal ve süt ekleyebilirsiniz.

Bu maskeyi hazırlamak için yarım yemek kaşığı taze maya, 1 yemek kaşığı süt ve 1 çay kaşığı balı karıştırın. Tüm malzemeleri bir kaseye alın ve karıştırın. Parmağınızla masaj yaparak yüzünüze ve boynunuza uygulayın ve 20 dakika bekleyin. Yüzünüzü ılık suyla yıkayın.

İLGİLİ: Jelatin Maskesi Yapımı ve Temizleme Yolları

Yağlı Ciltler İçin Maya Maskesi

Cildiniz yağlıysa ve bu yağ gözeneklerinizi tıkıyorsa maya maskesi bu sorunu sonlandıracaktır. Düzenli uygulandığında cildinizin yağ dengesi sağlanacak, sivilceler azalacaktır. Bu maya maskesi mevcut sivilcenizi azaltacaktır.

Maskeyi hazırlamak için 1 yemek kaşığı taze maya ve 10 damla taze limon suyunu karıştırın. Bu karışımı ince bir tabaka halinde uygulayın. 15 dakika bekleyin ve yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Yüzünüzü tekrar soğuk suyla yıkayın. Yüzünüz kuruysa nemlendirici uygulayın.

Sivilce için Maya Maskesi

Maya maskesi, sivilceleri yok etmek için etkili bir ev yapımı maskedir. Diğer önleyici yöntemleri kullanarak bu maskenin etkisini artırabilirsiniz.

Bu sivilce önleyici maya maskesi için 1 yemek kaşığı taze maya, 3 damla çay ağacı yağı, 5 damla limon suyu ve 2 çay kaşığı sirkeyi karıştırın. Karışımı yüzünüze uygulayın ve 15 dakika bekleyin. Yüzünüzü ılık suyla yıkayabilirsiniz.

Maya Maskesini Ne Sıklıkta Kullanmalısınız?

Cildiniz kuru ve akneli ise maya maskesini haftada 2 kez kullanabilirsiniz . Sivilceleriniz azaldıkça maskeyi haftada bir, 10 günde bir kullanabilirsiniz . Aslında sıklığı cildinize bağlıdır. İdeal dönemi belirleyebilirsiniz.

Böyle bir alerjinizin olup olmadığını test etmek için maskeyi uygulamadan önce elinizdeki maskeyi kullanın ve 20 dakika bekleyin. Herhangi bir tahriş veya benzeri sorunlar yaşamazsanız maskeyi kullanabilirsiniz.

İLGİLİ: Nişasta Saç Maskesi Tarifi ve Uygulama

Maya maskesinin faydası B vitamini kompleksi ve minerallerden gelir. Bu vitamin ve minerallere sahip sağlıklı beslenmek önemlidir.

Maksimum fayda için doğuya sağlıklı, en az 2 litre su içmeli, kahve ve sigara içmekten kaçınmalısınız. Bu ev yapımı maskelerden yararlanmak için yaşam tarzınızı da değiştirmelisiniz.