HMR diyeti için her gün üç shake ve iki ana yemek yiyeceksiniz. US News & World Report’a göre HMR diyeti 2021 diyet sıralamasında 1 numarada yer alıyor.Bu kesinlikle hızlı bir şekilde çok kilo vermek isteyenler için çekici görünüyor. Peki bu HMR diyeti nedir ve diğer diyet planlardan kendisini nasıl ayırır?

HMR Diyeti Nedir?

HMR, Sağlık Yönetimi Kaynakları anlamına gelir. US News & World Report’a göre, onu 30 yıl önce geliştiren Lawrence Stifler adlı bir davranış psikologu 1.200 ila 1.400 kalori olarak tanımlanan ve porsiyon kontrollü HMR shake’leri ve entré’leri meyve ve sebzelerle birleştiren düşük kalorili bir diyettir  . Ayrıca, hafif miktarda orta düzeyde fiziksel aktivite ve HMR sağlık koçları ve tıp uzmanları gibi akranlardan destek de dahil edilmiştir.

HMR Diyet Aşamaları

Illinois, Rockford’daki OSF HealthCare Saint Anthony Tıp Merkezi’nin baş diyetisyeni RDN’den Adam Schafer, HMR programının iki ana aşaması olduğunu söylüyor . (Tıp merkezi HMR programını sunar.)

Aşama 1: Hızlı Kilo Verme Bu aşama en az sekiz hafta sürer (ne kadar kilo vermeyi hedeflediğinize bağlı olarak). HMR gıda yedeklerini (sallar, beslenme çubukları ve düşük kalorili önceden paketlenmiş yemekler gibi) ve ayrıca meyve ve sebzeleri yemeye odaklanır.

Aşama 2: Bakım  Bu aşama, öğün değişimlerinden yavaşça çıkıp normal yemeğe geri dönmeyi içerir. Bu süre zarfında, haftada beş öğün değişimi yiyebilirsiniz (1. aşamada 14’e kıyasla). Nihai hedef, öğün değişimlerinden tamamen kurtulmak, ancak programdan edindiğiniz yeni sağlıklı alışkanlıklarla kilonuzu korumaktır. HMR, Akdeniz veya DASH diyetlerine uygun bir beslenme düzenine geçmeyi önerir.

HMR Diyeti Nedir
HMR Diyeti Nedir

HMR Diyeti: Artıları ve Eksileri

Herkes için tek bir doğru diyet yoktur, bu nedenle HMR programının hayatınıza nasıl uyacağını düşünmek önemlidir. Bazı insanlar başlangıçta hazır yiyeceklere odaklanmanın özgürleştirici olduğunu düşünürken, diğerleri yapmak ve yemek için kullandıkları yiyecek türlerini gözden kaçırabilir. Sadece hızlı kilo kaybına neden olma konusundaki itibarına dikkat etmek yerine diyetin artılarını ve eksilerini tartmak önemlidir.

ÖNERİLEN: Haşlanmış Yumurta Diyeti Listesi 7 Günlük Örnek Menü

Profesyoneller

  • Yapı Schafer, “Yemek yerine koymanın amacı, diyetinizin etrafında bir yapı geliştirmektir” diyor. Alışveriş, hazırlık ve yemek pişirme konusunda endişelenmeniz gerekmediğinde, aşırı yemenize neden olabilecek temel sorunları çözmenize ve ardından yeni, kalıcı sağlıklı alışkanlıklar geliştirmenize yardımcı olan davranış değişikliğine odaklanabilirsiniz. Esasen, daha önce yaptığınız her şeyi bırakmanıza ve yeniden başlamanıza izin veriyor, diyor Schafer.
  • Destek Mümkünse, bir tıp merkezine gitmeyi tercih edin (bunlar genellikle ülke çapındaki hastanelerde bulunur; yakınınızda bir tane bulmak için HMR programının web sitesinde posta kodunuzu yazın  ). Schafer, burada, değişen alışkanlıklarınız, zihinsel engellerin üstesinden gelmeniz ve gününüze fiziksel aktivite getirmeniz için günlük rutininiz ve yaşam tarzınız hakkında sizinle konuşacak bir uzmanla (kayıtlı bir diyetisyen gibi) haftalık derslere katılacağınızı açıklıyor. .
  • Basitlik 1. aşamada, esas olarak önceden porsiyonlara ayrılmış ve kalori kontrollü öğün yerine geçen ürünleri yiyeceksiniz. Schafer, “Yemek yerine koyma planını uygularsanız, kilo vereceksiniz” diyor.

ÖNERİLEN: Haşlanmış Yumurta Diyeti Nedir?

Eksiler

Planı Takip Etme Zorluğu Her öğün ve atıştırmalık için tamamen öğün yerine geçen bir diyete bağlı kalmak zor olabilir, diyor New York’ta bir beslenme uzmanı ve Nihayet Dolu, Nihayet Slim’in yazarı Lisa Young,. Aileniz ve arkadaşlarınızla özel yemek yemeye veya paylaşmaya gitmeyeceksiniz – HMR yemeklerinize bağlı kalmanız gerekecek.

  • Yiyecekler Bunlar rafa dayanıklı yemeklerdir ve buzdolabında saklanmalarına gerek olmadığı gerçeği uygun olsa da, bunun nedeni muhtemelen koruyucularla pompalanmalarıdır, diyor Dr. Young. Öte yandan, bütün, taze yiyecekler tipik olarak vücudunuza vitaminler, mineraller, bitkisel besinler ve lif gibi çok çeşitli besinler sağlar. Bütün yiyeceklerin taze tadı ve değişen dokuları da yemek zamanlarında daha fazla doyum sağlar. Her ana yemeğin oldukça uzun bir içerik listesi vardır ve web’deki birçok inceleme, yiyeceklerin tadı biraz yapay olabileceğine dikkat çeker.
  • İlk Kez Diyet Yapanlar veya Aksi halde Sağlıklı İnsanlar İçin Uygun Olmayabilir Sunulan kısıtlamalar ve yiyecek türü nedeniyle, “HMR diyetinin en iyi şekilde aşırı kilolu ve kronik hastalık riski taşıyan kişiler için ayrıldığını düşünüyorum ve kilo vermeye çalışmak için akla gelebilecek her şeyi yaptılarsa, ”diyor Young.