Güney Kore, dünyadan ayrı farklı bir dünya gibi düşünülen bir yerdir. İlginç gelenekleri, BTS grubu ile dikkat çeken yönleri, kadınlarının güzelliği ve kendilerine has yaşam biçimleri ile son dönemlerde daha bir dikkat çekici hale gelen Güney Kore, özellikle de kadınları ile daha bir popülarite kazanan bir ülkedir.

Güney Koreli kadınlar, her ne kadar daha çok yaptıkları “Kore makyajı” ile anılsalar da onların kendilerine has yaşam biçimleri ve ilginç yönleri de değerlendirmeye değerdir.

Bu yazımızda, Güney Koreli kadınları hakkında bugüne kadar duymadığınız ilginç bilgileri derledik. Makyajları ve BTS grubu ile dikkat çeken Korelilerin bir de ilginç bulduğumuz yönleri ile tanıyın…

Güney Korelilerin İlginç Yaşamları

Hayranlık uyandıran güzellikleri ve yakışıklı erkekleri ile tüm dünyanın dikkatini üzerine çekmeyi başaran Korelilerin ilginç yanlarını öğrendiğinizde ya aşkınız daha da körükleyecek ya da “böyle hayat çekilmez” diyeceksiniz.

1- Güney Koreli Kadınlar Battaniyesiz Oturma

Güney Koreli kadınlar, havanın sıcak ya da soğuk olması fark etmeksizin oturduklarında battaniye ile otururlar.

Battaniye, Koreli kadınlar için “kutsal” değil elbette. Mini etek giymeleri ile dikkat çeken Koreli kadınlar, özel bölgelerinin görünmemesi için televizyon programlarına çıktıklarında ya da herhangi bir yerde oturduklarında battaniye ile otururlar.

Battaniye, Güney Koreli kadınlar arasında yaygın bir parçadır. Bu yüzden oralarda “iffetin sembolü” olarak da kabul ediliyor.

İlginizi Çekebilir: BTS V Hakkında Bilgiler ve Tüm Merak Edilenler

2- Koreli Kadınlar Gülerken Ağızlarını Kapatırlar

Koreli kadınlara eskiden beri öğretilen bir öğreti var. Gülerken “kadınsı olmadıkları” öğretisi, Koreli kadınların gülerken ağızlarını kapatmalarına neden olmuş.

Olur da bir gün yolunuz düşer de bir kadının ağzını kapattığını görürseniz esnediğini falan düşünmeyin, Güney Koreli kadınlar, güldüklerinde ağızlarını kapatırlar…

3- Kadın Vücudundaki “V” ve “S” Çizgisi Neden Önemlidir?

Güney Koreli kadınların yaşamlarından en ilginç yönlerinden biri de V ve S çizgisine önem vermeleridir. Peki, nedir bu çizgileri anlamı?

“V hattı” sivri çeneyi gösterir “S hattı” ise kadınların vücudunu ve Korelilerde, bu çizgileri korumak estetik ve zarif görünmek açısından önemlidir.

Aslında sadece kadınlarında değil Güney Koreli erkeklerde de V ve S çizgisini korumak önemlidir…

4- Sürücülerin Alkol Testi Yapmaları Zorunludur

Güney Koreli kadınların yaşamları kadar ülkenin kurallarında da ilginç yönler vardır. Güney Kore’de tüm sürücüler alkol testi yaptırmak zorundadır.

Cuma ve cumartesi günleri özellikle polisler daha sıkı denetim uygularlar. Sürücülerin alkollü olması durumunda para cezası kesilir.

Alkollü sürücülere kesilen para cezası da alkol oranına göre değişir. Mesela 0.05-0.10 sınırında olanlar için 1.400-2.800 dolar arası bir ceza verilir.

İlginizi Çekebilir: En Popüler 2 IT kızı: Jennie-Hwasa

5- Hastane Yemekleri Restoran Yemeklerini Aratmaz

Türkiye’de “hastane yemeği” dendiğinde çoğu kişinin midesi bulanır ama Güney Kore’de durum çok daha farklıdır.

Güney Kore hastanelerinde yemekler çok lezzetli ve lüks olur. Çorbalar, geleneksel yemeklerle birlikte verilirken diğer yemekleri de son derece lezizdir. Bu da Güney Kore’nin ilginç yönlerindendir.

6- Öğrencilerin Ders Alma Mücadelesi

Güney Kore hakkında ilginç bulduğumuz bir diğer bilgi de eğitim sistemidir. Güney Kore’de akademik takvim Mart ayında başlar ve takvim başlarken öğrenciler birbiri ile adeta yarış içine girerler.

Popüler bölümlerde kontenjanlar neredeyse 1-2 dakika gibi kısa bir sürede dolar. Diğer bölümler ise öğrencilerin tercihine bağlı kalıyor.

Güney Kore’de dersler başlamadan önce öğrenciler özel bir eğitimden geçerler. 2 gün 1 gece süren bu eğitim, okulun ilk yılı olan öğrencilerin birbirini tanımaları içindir.

Eğitimi verenler, yaşça büyük olan öğrencilerdir. Ders programını hazırlamaları, nasıl çalışmaları gerektiği konusunda destek olurlar.

7- K-POP Kutsal Grup

K-Pop hayranları, dünyanın her yerinde var ama anavatanı Güney Kore’de K-Pop grubunun yeri bir başka.

Öyle ki “Barbie bebek” yerine “K-pop bebekler” adı verilir. Girdiğiniz her dükkanda BTS K-Pop üyelerinin çakmaları ile karşılaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: CLC Yujin

8- Güney Kore Saunaları Herkese Hitap Eder

Dünyanın her yerinde sauna fiyatları yüksek olduğu için gitmek için biraz kesenin cebini açmak gerek. Ancak Güney Kore’de öyle değil…

Güney Kore’de saunaya girmenin bedeli sadece 7 dolar. Bu yüzden sırf bunun için bile turistler Kore’ye gelebilirler.

“jjimjilbang” adı verdikleri saunalara girişte, bir baş havlusu verilir. Ancak saunaları da oldukça farklıdır, çocuklar için oyun alanları bile düşünülerek tasarlanmış.

9- Güney Korelilerin Sadakati

Güney Kore’de kadınlarla erkeklerin arkadaş olacaklarına inanılmaz. Bu da ilişkiye başlamış kişilerin birbirine sadık kalmasını sağlıyor.

Güney Kore’de ilişkiye başlandığında karşı cinsten biriyle iletişim kurulmaz hatta karşı cinsten arkadaşlarını bile görmezler.

10- Koreli Erkeklerin Kadın Seçimi

Güney Koreli kadınlar kadar erkekleri de ilginçtir. Öyle ki mesela Koreli bir erkek, kendi kadar zayıf olmayan bir kadınla asla beraber olmaz.

Partner seçme konusunda bir kuralmış gibi Kore’de partnerlerin hepsinin eşit boylarda, kilolarda olduğunu görürsünüz.

Aynı şekilde Güney Koreli kadınlar da kendilerinden kısa ve zayıf bir erkekle asla beraber olmazlar.

İlginizi Çekebilir: ATEEZ İdeal Tipleri ve Tüm Merak Edilenler

11- 11 Kasım Tarihi “Aşk Günü”

Güney Kore’nin ilginç geleneklerinden biri de 11 Kasım tarihidir. Bu tarih Kore’de “Aşk günü” olarak kutlanır.

Pepero Day” adını verdikleri bu günde sevgililer birbirlerine tatlı galetalar ikram ederler. Galetaların farklı uçlarından ısırmaya başlarlar ve kimin tarafı daha az kalırsa kazanan o olur.

Aşk gününde hediyeler sadece sevgililere verilmez, arkadaş, eş dost akrabalara da dağıtılır…

12- Sıcak Elli Koreliler

Koreliler, ellerini sıcak tutmayı severler. Öyle ki bir kuaföre gittiğinizde ya da bir cafede oturduğunuzda mutlaka elinize sıcak su torbası verirler.

Binaları da ellerin ısıtılması için özel olarak tasarlanır Güney Kore’de. Ülkenin soğukluğundan mıdır bilinmez ama el sıcaklığı Koreliler için önemlidir…

13- Okullar Ebeveynlere Emanet

Güney Kore’nin eğitim sisteminde ilginçlik bulunsa da bir o kadar da tutucu yönleri vardır. Okullarda her gün 2 ebeveyn adeta devriye gezer.

Nöbetçi ebeveynler, eğitim sürecini kontrol etmekle vazifelidirler. Eğitim ile ilgli eksikliklerden tutun da çocukların beslenmesine kadar her şeyi didik didik kontrol ederler. Tabi bunu yaparken üniforma giymeleri şarttır…

İlginizi Çekebilir: Mino Kpop Dazed Dergisi 2021 Fotoğraf Çekimi

14- Anneler, Çocuklarının Bekçisi

Güney Kore’de genellikle erkekler çalışır kadınlar ise hayatlarını çocuklarına adarlar.  Öyle ki bazen anneler, kendilerini unuturlar.

Çocuk ne yaparsa yapsın anne sürekli çocuğunu kontrol etmek zorundadır. Korelilerin yaşama bakış açılarına göre ne olursa olsun annelerin çocuklarını ihmal etmemeleri gerektiğine inanırlar.

15- Uyumak İçin Karanlığa İhtiyaçları Yok

Güney Koreli çocuklar, uyutulurken sinir sistemleri güçlensin diye sessiz ya da karanlık yerde uyutulmazlar.

Rahat buldukları her yerde kafalarını koyup uyuyabilirler. Bunun nedeni ileriki yaşlarda otobüste ya da herhangi bir yerde kolaylıkla uyumalarını sağlamaktır…