Greyfurt Diyeti Nasıl Yapılır?

Greyfurt diyeti, vücutta yağ yakımını düzenleyen insülin hormonunu dengeleyerek kilo vermenize yardımcı olur. Metabolizmayı hızlandırır ve sindirim sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olur. Ancak en çok kilo verme özelliği ile bilinir. Bu yazımızda greyfurtun faydalarından ve kilo verme özelliğinden bahsedeceğiz.

Greyfurt diyeti, 10 günde 5 kilo kilo verme iddiasıyla bir tür hızlı zayıflama diyetidir. 1930’larda ünlendi.

Bu diyetin amacı meyve ve sebze tüketimini sınırlamaktır. Takipçilerine bunun yerine protein açısından zengin besinler tüketmelerini önerir. Greyfurt suyu ile birlikte protein ve yağ oranı yüksek et yersiniz.

Greyfurtun yağ yakıcı özelliği ile protein yönünden zengin et ve diğer besinler yağa dönüşmeden vücuttan atılır.

Greyfurt Diyeti İşe yarıyor mu?

Yapılan son araştırmalar greyfurtun kandaki insülin seviyesini düşürdüğünü ve açlık hissini bastırdığını gösteriyor.

Greyfurt ve greyfurt suyundaki yağ yakıcı enzimler, doğal bir kilo verme ilacı olarak işlev görür ve kilo vermenize yardımcı olur.

ÖNERİLEN: Yulaf Ezmesi Diyeti Nasıl Yapılır?

Normal beslenme alışkanlıklarınızla birlikte günde sadece bir bardak greyfurt suyu içerek ve günde yarım greyfurt yiyerek 3 ayda 3 kilo bile verebilirsiniz.

Bir kişinin greyfurt suyu içerek üç ayda 3 kilo verebileceği Amerikan Üniversiteleri tarafından yapılan birçok araştırma ile kanıtlanmıştır.

Greyfurt Diyeti Nasıl Yapılır
Greyfurt Diyeti Nasıl Yapılır

O nasıl çalışır?

Bu diyetle günde 800 – 1000 kalori almanız bekleniyor. İhtiyacınız olanın altında bu. Greyfurt yemeseniz veya greyfurt suyu içmeseniz bile, aldığınız düşük kalorili miktar nedeniyle yine de kilo vereceksiniz.

Greyfurt, vücutta yağ depolanmasını engeller. Düşük glisemik indeksi vardır. Kandaki insülin seviyesini düşürür ve vücudun yağ depolamasını engeller. Greyfurtun bilinen bir zararı yoktur.

Besleyici bir besindir. C vitamini ve lif bakımından zengindir. Günde bir greyfurt yemek tüm gün C vitamini ihtiyacınızı karşılar.

Greyfurt Diyeti Listesi

Daha hızlı kilo vermek için greyfurt diyeti uygulanır. Peki greyfurt diyeti nedir ve nasıl uygulanır? Greyfurt ile birlikte ne yemelisiniz ve ne kadar greyfurt tüketmelisiniz? Şimdi bu soruları cevaplayalım.

Greyfurt diyetinde çeşitlilik göstermekle birlikte beş ana yemek zamanı vardır. Takipçiler, şekersiz ve bol su içermeyen sade kahve içmeye teşvik edilir.

  • Kahvaltı:  2 yumurta, 2 ince dilim pastırma, sade kahve, yarım greyfurt veya 250 ml greyfurt suyu
  • Öğle yemeği: Çoban salatası, sınırsız et, yarım greyfurt veya 250 ml greyfurt suyu
  • Akşam Yemeği: Kırmızı lahana kerevizi, kırmızı sebzeler ve pancar gibi nişasta-yeşil yapraklı sebzelerden oluşan bir yemektir. Sınırsız et veya balık eti, yarım greyfurt veya 250 ml greyfurt suyu
  • Gece Atıştırmalık: 250 ml yağsız süt. Greyfurt diyetinde salatalar yağ kullanmakta serbesttir. Yemek pişirerek yemeniz tavsiye edilir. Greyfurt suyunda şeker kullanılması yasaktır.

Bu diyeti uygularken şunları bilmelisiniz:

  • Bu diyeti 2 gün aralıklarla en az 12 gün tekrarlayın.
  • Her gün en az 8 bardak su için.
  • Tek öğün yemek şartıyla ne istersen yiyebilirsin.
  • Özellikle kahvaltıda salatayı atlamayın.

Greyfurtun diğer şaşırtıcı faydaları

Kilo verme özellikleri ile tanınmasına rağmen greyfurtun başka faydaları da vardır. Yaralarda ve yara izlerinde iyileştirici etkisi vardır. Araştırmalar gösteriyor ki çok fazla greyfurt tükettiğinizde yara izleriniz çok daha hızlı iyileşiyor.

ÖNERİLEN: 13 Gün Diyeti Nedir? (İsveç Diyeti) Listesi

Aynı zamanda kolesterol seviyesini de düşürür. Greyfurtta bulunan besin öğeleri; Folik asit, pantotonik asit, E vitamini, HDL kolesterol dediğimiz iyi huylu kolesterolü destekler.