Diyette Magnezyumun Önemi

Magnezyum nedir?

Magnezyum, vücudun düzgün çalışması için gerekli bir mineraldir. Çeşitli besinler ve takviyelerle elde edilebilen sağlıklı kemik yapısını korumak için hayati bir besindir. Magnezyum vücutta bol miktarda bulunan bir mineraldir. Pek çok gıdada doğal olarak bulunur. Yiyecek gruplarında bulunmasına rağmen, magnezyum takviyeler ve ayrıca müshil ve antasitler gibi bazı ilaçlar yoluyla alınabilir.

Magnezyum, sinir fonksiyonu, kas gücü, kan basıncının düzenlenmesi ve DNA, protein ve kemik dokusu sentezinin yanı sıra kan şekeri seviyelerinin kontrolü dahil olmak üzere birçok vücut işlemi için hayati öneme sahiptir. Bir bireyin ihtiyaç duyduğu magnezyum miktarı yaşa ve cinsiyete bağlıdır.

Magnezyumun vücuttaki kullanım alanları nelerdir?

Magnezyumun vücutta birçok kullanımı vardır. Birincisi, magnezyum sayısız biyokimyasal süreci mümkün kılar. Vücut tarafından kullanılan tüm besinler, mineraller ve vitaminler enerji kaynakları, vücut işlevlerini sürdürmek ve kontrol etmek için gerekli unsurlar ve vücuttaki yapılar için yapı taşlarıdır.

Göbek Yağını Kaybetmenin 6 Basit Yolu

Biyokimyasal süreçler

Magnezyum iyonları vücuttaki yaklaşık 300 biyokimyasal reaksiyonu düzenler. Bu, öncelikle magnezyumun bir enzim ko-faktörü olarak rolünden kaynaklanmaktadır.

Enerji üretimi

Magnezyum ayrıca hücrelerde adenozin trifosfat (ATP) üretilmesine ve kullanılmasına yardımcı olan vücut süreçlerinde çok önemli bir rol oynar. ATP, vücut hücrelerinde depolanan enerjidir. Mineral, enerji üretimi için de önemlidir. ATP, kas lifi kasılması, hücre çoğalması, protein sentezi ve kimyasalların veya maddelerin hücre bariyerinden taşınması gibi belirli eylemlerde önemlidir.

DNA’nın korunması

Deoksiribonükleik asit (DNA), protein yapımında ve hücrelerin çoğalmasında kullanılan vücudun genetik kodudur. Hücrelerin işlevini etkileyebilecek mutasyon riskini azaltmak için vücudun DNA’sının stabilize edilmesi çok önemlidir.

DNA’nın stabilitesini korumak magnezyumun rolüdür ve aynı zamanda çevresel mutajenlerin neden olduğu DNA hasarının onarımında bir kofaktör olarak işlev görür.

Elektrolit dengesizliğinin düzenlenmesi

Magnezyum, elektrolit dengesini düzenlemeye yardımcı olur. Vücuttaki hücrelerin dengeli bir mineral içeriğine ihtiyacı vardır. Magnezyum, tıpkı kalsiyum, potasyum ve sodyum gibi diğer mineraller gibi sinir uyarılarının, kalp ritimlerinin ve kas kasılmalarının iletilmesine yardımcı olur.

Bu mineraller hücrelere akar ve bunlar ile çevredeki su molekülleri konsantrasyonları arasında bir denge korunmalıdır

Hücresel ve doku işlevi

Hücrelerin sağlıklı ve düzgün çalışmasını sağlamak için magnezyum ve diğer minerallerin dağılımı korunmalı ve uygun şekilde düzenlenmelidir.

Genel olarak, kemiklerin uygun şekilde bakımı ve büyümesi için magnezyum gereklidir. Ayrıca kaslar, sinirler ve vücudun diğer kısımları da buna ihtiyaç duyar.

Diyetinize nasıl daha fazla magnezyum katabilirsiniz?

Diyete daha fazla magnezyum almak için magnezyum yönünden zengin besin kaynaklarını yemelisiniz. buna bitter çikolata da dahil olmak üzere birçok bitkisel gıda dahildir.

En iyi kaynaklar ıspanak, lahana, fesleğen, lahana, pancar yeşillikleri, su teresi ve marul gibi yeşil yapraklı sebzelerdir. Kahvaltılık gevrek, magnezyumla zenginleştirilmiş ve aynı zamanda bu mineralin iyi bir kaynağı olan birçok gıda

Magnezyum içeren diğer yiyecekler şunları içerir:

siyah fasulye, barbunya ve nohut gibi baklagiller

tam tahıllar

süt ve yoğurt

avokado, muz, incir ve ahududu gibi meyveler

fındık ve tohumlar

enginar, kuşkonmaz, brüksel lahanası ve bezelye gibi diğer sebzeler

somon, uskumru ve ton balığı gibi deniz ürünleri

bitter çikolata

soya peyniri

çiğ kakao

chlorella tozu

Dikkate alınması gereken bir diğer önemli not, vücuttaki magnezyum alımını en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olmak için şeker, alkol ve işlenmiş gıda alımını azaltmak veya durdurmaktır.

Piyasada bulunan magnezyum takviyeleri vardır, ancak diyet yoluyla gerekli vitamin ve mineralleri elde etmek de çok önemlidir. Dengeli bir diyetiniz varsa, takviyeye gerek yoktur. Diyete magnezyum almanın en basit yolu sağlıklı yiyeceklere ağırlık vermektir.