Tereyağı Tüketmenin Sağlık İçin Faydası ve Zararı Nedir?

Tereyağı, çok miktarda yenilebilir yağ içeren bir süt ürünüdür. Sütten elde edilen kremanın çalkalanmasıyla hazırlanır. Krema çırpılarak tereyağı yarı katı formda elde edilebilir. Standart tereyağının süte oranı 1: 20’dir. Bu işlemde elde edilen tereyağı miktarı, süt kalitesi ve yağ içeriğine göre değişir. Günümüzde yağsız süt çeşitli ürünlerde kullanılmakta ve önemi büyük ölçüde artmıştır.

Tereyağı,% 1-% 2 süt,% 16-% 17 su,% 80-% 82 süt yağı ve belki de yaklaşık% 1-% 2 tuz içerir. Aynı zamanda kalsiyum, fosfor, A, D ve E vitaminleri ve proteinler içerir. Laktonlar, diasetil, metil ketonlar, dimetil sülfür ve yağ asitleri, tereyağına lezzet katan faktörlerdir. Tuzsuz tereyağı da tatlı tereyağı olarak adlandırılır.

Tereyağı güçlü bir antioksidan

Doğal tereyağındaki karoten varlığı, insanlar için önemli bir besin kaynağıdır. Karoten vücudun çeşitli bölgelerine fayda sağlar. Hücre büyümesini ve onarımını teşvik ederek vücudu çeşitli enfeksiyonlardan korur.

Ek olarak, A vitamini yağda çözünür ve tereyağında çok miktarda bulunur, bu da kolayca emilir ve cilde, gözlere, ağza, boğaza, idrar ve sindirim sistemlerine fayda sağlar. Hücrenin yeniden büyümesini ve yenilenmesini iyileştirebilir, ayrıca lenfosit üretimini teşvik ederek bağışıklık sistemini güçlendirebilir.

Tereyağının sağlığa faydaları

Düzenli olarak ılımlı miktarlarda tereyağı tüketimi, sağlıklı yaşam için gerekli olan birkaç mineral ve vitamin sağladığından sağlık açısından faydalıdır. Örneğin beyin ve sinir sisteminin, iskeletin ve birçok fizyolojik işlemin düzgün gelişimi için gerekli olan A ve D vitaminlerini içerir. Ayrıca tereyağı, vücudun diğer birçok bölümünün düzgün çalışmasına yardımcı olur.

Görme: Beta-karoten çoğunlukla tereyağında bulunur. Sağlıklı görme için gerekli olan ve göze koruma sağlayan bir besindir. Beta-karoten ayrıca anjina pektoris riskini azaltır. Ayrıca sarı nokta hastalığı riski de azalır.

Göbek Yağını Kaybetmenin 6 Basit Yolu

Kemik: Kalsiyum ve bakır, çinko, selenyum ve manganez gibi diğer mineraller tereyağında bulunur. Kemik gücünü oluşturmada ve korumada çok önemli unsurlardır ve ayrıca kemik onarımına ve büyümesine yardımcı olurlar. Bu minerallerin yetersiz alımına bağlı olarak erken yaşlanma, artrit ve osteoporoz meydana gelebilir.

Tiroid bezi: Tiroid bezi, önemli bir endokrin bezidir ve A vitamini metabolizmasında çok önemli bir bağlantıdır. Tiroid bozukluğu olan kişiler düşük A vitamini seviyelerine sahiptir. Tereyağı yeterli A vitamini sağlar ve yeterli miktarda tereyağı tüketimi tiroid problemlerini hafifletmeye yardımcı olur.

Kalp: Doğal olarak işlenmiş tereyağı, düzenli olarak ölçülü olarak alındığında kalp için sağlıklı bir besindir. Tereyağı yağları, iyi kolesterol olarak kabul edilen yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) kolesterolü oluşturur. Tereyağındaki omega-3 yağ asitleri de omega-6 yağ asitlerinin seviyesini düşürür ve böylece kalp hastalıkları riskini azaltır.

Obezitede rolü

Yağsız sığır eti ile birlikte Akdeniz diyeti kalp hastalığı için risk faktörlerini azaltabilir

Konjuge linoleik asit (CLA), otla beslenen ineklerden yapılan tereyağında zengin bir şekilde bulunan bir yağ asididir. CLA, bir birey için bir sağlık takviyesi olarak kabul edilmiştir. Toplam vücut yağ içeriğini azaltabilir ve bu nedenle obezite riskini azaltabilir. CLA’nın insanlarda vücut yağ kütlesini azaltmadaki etkisi üzerine yapılan bir araştırma, ard arda 12 hafta boyunca günde 3.4 gram CLA alımının, obez insanlarda vücudun yağ içeriğini önemli ölçüde azaltabileceği sonucuna varmıştır.

Tereyağı alımının insanlarda obeziteye neden olmada bir risk faktörü olduğunu gösteren birkaç çelişkili çalışma var. Bu tür çalışmalar, yalnızca aşırı tereyağı ve diğer yağ açısından zengin süt ürünlerinin alımından kaynaklanan yağ birikiminin kilo alımını ve dolayısıyla obeziteyi desteklediğini göstermektedir.

Tereyağının olumsuz etkileri

Tereyağının sağlık açısından pek çok faydası olmasına rağmen, esas olarak yağlardan oluşur ve fazla tüketilirse birçok istenmeyen soruna neden olabilir. Bunlara obezite, hipertansiyon, kalp hastalığı ve kanser dahildir. Tereyağının tüketildiği çoğu durumda beyaz un kullanımının, obeziteye ve bağlantılı komplikasyonlara neden olan birincil suçlu olması da mümkündür. Çoğu durumda olduğu gibi, orta düzeyde tereyağı alımı, yüksek düzeyde kötü kolesterol dahil olmak üzere, kendisine atfedilen sağlık risklerinin çoğunu ortadan kaldıracaktır.

Bu, özellikle halihazırda kalp hastalığı veya yüksek tansiyonu olan kişilerde geçerlidir . Tereyağı alımlarını dikkatlice kısıtlamaları veya hatta bir süre tamamen kaçınmaları gerekebilir.

Yüksek miktarlarda sürekli tereyağı alımı da tip 2 diyabete neden olabilir. Kandaki yüksek yağ seviyesi β hücrelerinde insülin üretimini etkileyecek ve bu da diyabetin ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Bununla birlikte, genel olarak, düzenli olarak alınan sınırlı miktarda tereyağının sağlık için oldukça faydalı olduğu konusunda hiçbir şüphe yoktur.