Yenidoğanlarda Anemi Belirtileri Nelerdir?

İnsan vücudu, dolaşım sisteminden geçen kanla beslenir. Kırmızı kan hücreleri (RBC’ler veya eritrositler), kanla ilişkili kırmızı renkten sorumlu olan kanın önemli bir bileşenidir. RBC’ler ayrıca, insan vücudundaki her hücreye oksijen verilmesinden sorumlu olan hemoglobin içerir.

Anemi nedir?

Normal koşullar altında, 13.5 g / dl (gram / desilitre kan) hemoglobin sayısı erkekler için idealdir ve 12 g / dl kadınlar için ideal değerdir. Hamilelik sırasında değer 11-12 g / dl arasında değişebilir. Bir yenidoğanın 14-24 g / dl’lik biraz daha yüksek hemoglobin sayısı vardır. Çocuklar, yaklaşık 11-16 g / dl’lik bir sayıya sahip olma eğilimindedir.

Bir kişi anemiden muzdarip olduğunda, vücutta hemoglobin eksikliği vardır. Kırmızı kan hücrelerinin sayısı azalır ve bu da düşük hemoglobin sayısına yol açar. Kişi genellikle bu duruma neden olan bir demir eksikliğinden muzdariptir. Sayı 5 g / dl’nin altına düşerse bu kritik bir değerdir ve kalp yetmezliği riski olabilir.

Yenidoğanlarda Anemiye Ne Sebep Olur?

Santral venöz hemoglobin değeri 13 g / dl’nin altında veya kapiller hemoglobin 14,5 g / dl’nin altında ise yenidoğanların anemik olduğu söylenir. Genellikle ortalama hemoglobin sayısı 17 g / dl ile doğarlar. Seviyeler, 11 g / dl’ye ulaştığında doğumdan sonra yaşamın üçüncü haftasına kadar düşmeye devam eder. Bu süreç, rahimdeki oksijen eksikliği ortamından dışarıdaki oksijen açısından zengin bir ortama geçmenin doğal bir sonucudur. Yenidoğanlarda anemi üç nedenden kaynaklanır:

En yaygın neden kırmızı kan hücrelerinin kaybıdır (Hemorajik Anemi)

RBC’lerin artan yıkımı (Hemolitik Anemi)

Az RBC üretimi (Hipoplastik Anemi)

Fonksiyonel Karın Ağrısı Sendromu

Yenidoğanlarda Anemi Belirtileri Nelerdir?

Prematüre Bebeklerde Dikkat Edilmesi Gereken Belirtiler

Erken doğan bebeklerde anemi yaygındır. Hafif anemili bebekler, bu duruma sahip olduklarına dair herhangi bir belirti göstermeyebilir. Daha şiddetli anemi durumunda, bu semptomlardan bazıları bozukluğun göstergesi olabilir.

* Bu bebeklerde genellikle soluk bir cilt solukluğu olur.

* Kolay yorulurlar ve nefes darlığı çekerler.

* Her zaman sinirli olabilirler.

* Daha az yiyen telaşlı besleyicilerdir.

* Daha az dikkat süreleri vardır ve daha az uyanık olabilirler.

* Ağrılı bir dil geliştirebilirler.

* Tırnaklar kırılgan olabilir.

* Gözlerin beyazlarında mavi bir belirti bulunabilir.

Bebeğin gerçekten anemi olduğunu doğrulamak için bebeğin uygun şekilde test edilmesi gerekecektir. Bebeğin bahsi geçen birkaç semptom göstermesi, bu durumu geliştirdiği anlamına gelmez.

Yenidoğanlarda Anemiyi Teşhis Etmek İçin Testler

Bebek fiziksel olarak muayene edildikten ve durumun semptomlarını gösterdikten sonra anemiyi kontrol etmek için bir dizi kan testi vardır. Bunlar hematokrit, serum ferritini, serum demiri ve toplam demir bağlama kapasitesini (TIBC) içerir. Esasen hemoglobin sayısı ilk tanı aracı olarak kabul edilir, ancak sağlık hizmeti sağlayıcısı ayrıca RBC indekslerine ve retikülosit sayımına da bakacaktır.

Anemiye kanama veya sürekli kan kaybından kaynaklanıyorsa, Kleihauer-Betke testi fetomaternal kanamayı kontrol etmek için anne kanı üzerinde yapılabilir. Pulmoner kanama için bir CXR yapılabilir. Diğer iç kanama olasılıklarını kontrol etmek için ultrason yapılabilir. Durumu yeterince teşhis etmek için kan smear testleri de yapılabilir.

Anemili Yenidoğanlarda Tedavi Seçenekleri

Aneminin şiddetli olması durumunda, bebeğin devam eden açığı kapatması için replasman transfüzyonuna ihtiyaç duyulabilir. Bu, bebeğin hayatta kalması için RBC’lerin oksijen taşıma kapasitesinin muhafaza edilmesi açısından kritiktir. Bebek yeterli kırmızı kan hücresi üretene ve hemoglobin sayısını artırana kadar kan transfüzyonlarına devam edilebilir.

Hafif anemi için, bir süre için demir, folat ve E Vitamini besin desteği verilebilir. Besin takviyeleri ile birlikte bebeğe kayısı, fasulye, yumurta, karaciğer, yulaf ezmesi, kuru erik suyu, kuru üzüm, ıspanak, lahana ve mercimek gibi demir açısından zengin sağlıklı besinler verilmelidir. Bebeğin sağlığını izleyen sağlık hizmetleri pratisyenini bilgilendirmeden takviyeye başlanması tavsiye edilmez. tüm takviyelerin bebeğe eşit derecede uygun olmayacağı da bilinmelidir.

Tedavi Sonrası Prognoz

Doğru teşhis edildiğinde anemi kolayca tedavi edilebilir. Doğru tedavinin alındığı çoğu durumda, yenidoğanın birkaç ay içinde normal kan sayımı olacaktır. Anemiye neden neden olduğunun kaydını tutmak önemlidir. Demir eksikliği çocuğu bir süre rahatsız edebilir ve ebeveynler, sağlık hizmeti sağlayıcısı tarafından artık gerekli görülene kadar diyet takviyelerinin sürdürülmesini sağlamalıdır.