Baş Ağrısı ve Migren Arasındaki Fark Nedir?

Çok şiddetli bir baş ağrısı migrenle karıştırılabilir, ancak bazı özel farklılıklar vardır. Bununla birlikte, farklı faktörler tarafından tetiklenirler ve insanlar kendine özgü semptomlar hissederler. Hasta ağrı hissetmeden hemen önce ve atak sırasında olanlar tanı koymaya yardımcı olabilir. Hastayı nasıl etkilediğini göstermek için en sık görülen tür ve bir migren olan gerilim tipi baş ağrısı karşılaştırılır.

Gerilim tipi baş ağrısı, hastaya elastik bir bandın kafasını sıkıştırdığı hissini verir. Baş ağrısına, baş ve boyun arasındaki kasların kasılması neden olur. Başın her tarafında yaşanan donuk ağrı genellikle hafif ila orta şiddettedir, ancak aşırı durumlarda günlerce sürebilir. Daha çok yarım saat ile birkaç saat arasında sürer.

Buna karşılık bir migren, başın önünde veya yanında orta ila çok şiddetli zonklama ağrıları arasında değişme eğilimindedir. Acımasız olabilir ve günlerce devam edebilir ve bazen ‘aura’ olarak tanımlanan diğer semptomlarla birlikte görülür.

Fonksiyonel Karın Ağrısı Sendromu

Saldırıdan önceki belirtiler

Gerilim baş ağrısı, gerçekleşmeden önce hiçbir uyarı vermez.

Bir migren önceden uyarı işaretleri veya auralar verir. Aura semptomları görsel, işitsel, psikolojik veya fizyolojik olabilir. Bunun nedeni beyindeki değişen nörolojik etkiler ve reaksiyonlardır.

Görsel olarak aura semptomları, dalgalı veya pürüzlü çizgiler, yanıp sönen ışıklar, noktalar, koyu veya renkli noktalar, yıldızlar veya ‘parıldıyor’ gibi nedenlerle hastanın algısında bir değişiklik olarak ortaya çıkabilir. Bunlara genellikle, sorunları daha da kötüleştirebilecek ışığa duyarlılık eşlik eder.

İşitsel semptomlar konuşma ve işitme bozukluklarını içerir. Bunlara genellikle yüksek veya karmaşık seslere duyarlılık eşlik eder.

Psikolojik belirtiler arasında ani ruh hali değişikliği, yorgunluk, susuzluk, açlık, kafa karışıklığı, korku duyguları, kontrol eksikliği ve hafıza değişiklikleri yer alır.

Fizyolojik semptomlar arasında uyuşma, karıncalanma, dönme veya baş dönmesi hissi, artan idrara çıkma, halsizlik ve bayılma yer alır.

Farklı hastalar, zamanla tanıyabilecekleri kendi temel semptomlarına sahip olacak ve semptomlarla başa çıkmak için kendilerini daha sessiz ve görsel olarak daha az aktif bir ortama sokmalarına yardımcı olacaktır.

Yukarıdaki semptomlar olmadan ortaya çıkabilen, ancak kendine özgü diğer semptomlarla birlikte ortaya çıkabilen iki tür ‘aurasız’ migren vardır. ‘Bilinen’ migrenler bayılma, çift görme ve denge kaybı semptomları ile karakterizedir; ve ‘ailesel hemiplejik’ migrenler geri dönüşümlü felç ile karakterizedir.

Tetikleyiciler

Gerilim tipi baş ağrısının tetikleyicileri çeşitli olabilir. Ani stres ve anksiyete semptomları başlatabilir. Bazı hastalarda depresyon olabilir. Kötü duruş, daha sonra baş ağrısını tetikleyen kas-iskelet sistemi sorunlarına yol açabilir. Diğer nedenler yorgunluk, dehidrasyon, açlık, kokular, gözlerini kısarak, gürültü ve güneş ışığı olabilir.

Migren baş ağrısının tetikleyicileri birçok kaynaktan da gelebilir. Başlangıçta beyindeki kimyasal reaksiyonlardan başladıkları düşünülür. Bazı insanlar için migren hormonal değişikliklerden kaynaklanabilir.

Bazı kadınlar adet dönemlerinde migren yaşarlar. Ayrıca menopozun bir etkisi olabilir. Migreni geçiren kadınların% 45’ine kadarını daha da kötüleştirebilir. Düşük kan şekeri, hipoglisemi, ihtiyacımız olduğunda yemek yememek de migreni tetikleyebilir.

Alternatif olarak, şeker oranı çok yüksek bir öğün yemek olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Diğer nedenler duygusal kaygı, fiziksel faktörler, egzersiz, ilaçlar, doğum kontrol hapları, ilaçlar, dehidrasyon, alkol, bilgisayar ekranları ve diyet olabilir.

Saldırı sırasındaki belirtiler

Gerilim tipi baş ağrısı sırasında hastanın başka pek çok semptomu olmayacaktır.

Migren sırasında, hastalar genellikle baş ağrısının ötesinde semptomlara sahip olacak ve günlük işlerini yapamayacaklardır. Dinlenmesi veya uyuması gerekebilir. Hasta sürekli aura semptomlarından muzdarip olabilir, en sık gözlerinde yanıp sönen ışıklar veya zikzaklar, mide bulantısı veya baş dönmesi, görme kaybı ve aşırı yorgunluk hissi. Bazı insanlar ayrıca ışığa ve sese duyarlılık hissederler.

Uyku süresince

Gerilim tipi baş ağrıları nadiren uyku sırasında başlar.

Migrenler genellikle uyku sırasında başlayabilir.

Tedavi

Gerginlik baş ağrıları, reçetesiz satılan ilaçlar ve gevşeme teknikleriyle yardımcı olabilir. Bazen bir hasta, alternatif bir tedavi için bir doktora görünecektir.

Migrenlerde, uyarı işaretlerinin (auraların) farkında olarak bunların olmasını önlemek en iyisidir. Semptomları bilmek, hastaların semptomları azaltabilecek ve migren oluşumunu engelleyebilecek minimum işitsel ve görsel kaynaklarla daha sakin ortamlara ulaşmalarına yardımcı olabilir.

İlaçlar, takviyeler, gözlük veya kontakt lenslerdeki renkli lensler ve alternatif tedavilerin yanı sıra başladıktan sonra şiddetini hafifletmeye de yardımcı olabilir.

Epizodik mi yoksa kronik mi?

Baş ağrıları epizodik (birkaç saat süren) veya kronik (günlerce süren) olabilir.

Migrenler ayrıca genellikle birkaç saat veya birkaç güne kadar sürer.

Yaygınlık

Gerilim baş ağrıları bazı popülasyonların% 70’inden fazlasını etkiler.

Migren dünya nüfusunun yaklaşık% 14,7’sini etkiler – yaklaşık 7 kişiden 1’i.