Mide Ağrısı Yaygın Nedenleri

Mide ağrısı, karındaki krampları veya hafif bir ağrıyı tanımlamak için kullanılan terimdir. Genellikle mide ağrısı kısa sürelidir ve endişe nedeni değildir. Şiddetli mide ağrısının, özellikle beklenmedik ve aniden ortaya çıkması durumunda endişe kaynağı olma olasılığı daha yüksektir ve bu durumda tıbbi bir acil durum olarak tedavi edilmelidir.

Mide ağrısı ister hafif, keskin, ister kramp şeklinde hissedilsin, ağrının çeşitli farklı nedenleri olabilir. Mide ağrısının en yaygın nedenlerinden bazıları aşağıda açıklanmıştır.

Hazımsızlık

Hazımsızlık olarak da adlandırılan hazımsızlık, yemek yedikten sonra midede dolgun ve rahatsızlık hissi anlamına gelir. Midenin üst kısmında yanma hissi eşlik edebilir. Hazımsızlık, gastroözofageal reflü hastalığı (GERD), safra kesesi hastalığı veya ülserler gibi altta yatan bir sorunun işareti olabilir ve tedavi, sebebin ne olduğuna bağlı olacaktır.

Hazımsızlık yaygın bir sorundur, ancak bazı şeyler insanların buna daha yatkın olduğu anlamına gelebilir. Diğer bazı nedenler şunları içerir:

* Gastroparezi, midenin tamamen boşalmaması durumudur. Bu, şeker hastalığı olan insanlar arasında yaygın bir sorundur.

* Huzursuz bağırsak sendromu

* Mide enfeksiyonu

* Pankreatit

* Tiroid hastalığı

* Mide kanseri, nadir de olsa

Baş Ağrısı ve Migren Arasındaki Fark Nedir?

Hazımsızlığa neden olabilecek bazı ilaçlar şunları içerir:

Aspirin ve diğer ağrı kesici türleri

* Tiroid ilacı

* Doğum kontrol hapları

* Steroidler

* Belirli antibiyotikler

Hazımsızlığa neden olabilecek bazı yaşam tarzı faktörleri şunları içerir:

* Çok fazla, çok hızlı veya stresliyken yemek yemek

* Aşırı alkol alımı

* Stres

* Yorgunluk

* Sigara içmek

Kabızlık

Kabızlık, normalden daha az sıklıkla meydana gelen zor bağırsak hareketlerini veya bağırsak hareketlerini ifade eder. Kabızlık genellikle ciddi değildir. Bağırsak hareketleri kişiden kişiye değişir, bazı insanlar bunların günde üç kez olmasını normal bulurken, diğerleri sadece haftada iki kez olabilir. Genel olarak, üç günden fazla hiçbir bağırsak hareketi çok uzun değildir ve dışkının sertleşmesine ve geçmesi zorlaşmasına neden olur. Bazı kabızlık nedenleri arasında şunlar bulunur:

* Diyet değişiklikleri

* Kalsiyum veya alüminyum içeren antasitlerin kullanımı

* Huzursuz bağırsak sendromu

* Hareketsizlik

* Su veya lif eksikliği

* Gebelik

* Müshillerin aşırı kullanımı

* Antidepresanlar ve demir takviyeleri gibi bazı ilaçlar

* Hipotiroidizm

* Stres

* Gastroenterit

Gastroenterit

Gastroenterit, genellikle bakteriyel veya viral enfeksiyonun bir sonucu olarak mide ve bağırsakların tahriş olduğu ve iltihaplandığı bir durumdur. Midede ağrıya genellikle ishal ve kusma eşlik eder ve kişilerde ateş ve baş ağrısı da olabilir. Gastroenterit, aşağıdakiler dahil birçok şekilde yayılabilir:

* Durumu olan biriyle iletişime geçin

* Kontamine yiyecek veya su alımı

* Tuvaleti kullandıktan sonra elleri yıkamamak

* Gastroenterite en yaygın olarak bir virüs, genellikle norovirüs veya rotavirüs neden olur. Norovirüs, ABD’de şiddetli gastroenteritin en yaygın nedenidir ve rotavirüs, küçük çocuklarda ve bebeklerde gastroenteritin en yaygın nedenidir. Gastroenterit, genellikle yetersiz pişen kümes hayvanları veya yumurtaların bir sonucu olarak yayılan kampilobakter bakterileri ve salmonella tarafından da tetiklenebilir.

Huzursuz bağırsak sendromu

İrritabl bağırsak sendromu (IBS), mide ağrısı, kramp, şişkinlik kabızlık ve ishal dahil olmak üzere birlikte ortaya çıkan bir semptomlar topluluğudur. Durum, bağırsak hasarına neden olabilir ve bir kişinin hayatı üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. IBS’nin nedeni bilinmemektedir, ancak önerilen tetikleyiciler arasında aşırı hassas bir bağışıklık sistemi veya kolon yer alır. Gastrointestinal sistemdeki bakteriyel enfeksiyon, post enfeksiyöz IBS’ye neden olabilir.

Gıda zehirlenmesi

Gıda zehirlenmesi, zehirli, kontamine veya bozulmuş yiyeceklerin yenmesi sonucunda ortaya çıkar, bu da kusmaya ve ishale neden olur. Gıda zehirlenmesi, ABD’de her yıl altı kişiden birinin yaşadığı yaygın bir sorundur.

Genellikle gıda zehirlenmesi aşağıdaki üç faktörden biri tarafından tetiklenir:

* Bakteriler – Salmonella, ABD’de ciddi gıda zehirlenmesinin en yaygın nedenidir, ancak diğer suçlular arasında E.coli, listeria, Campylobacter ve C. botulinum bulunur.

* Parazitler – Gıda zehirlenmesine neden olan en yaygın parazit, genellikle kedi kumu kutularında bulunan toksoplazmadır. Parazitler yıllarca bağırsakta fark edilmeden gidebilir, ancak zayıflamış bağışıklık sistemine sahip kişiler ve hamile kadınlar, parazitler bağırsağa girerse ciddi yan etkiler açısından en büyük risk altındadır.

* Virüsler – Gıda zehirlenmesine neden olan virüslerden bazıları, hepsi benzer semptomlara yol açan norovirüs, sapovirüs, rotavirüs ve astrovirüstür.