Karın Ağrısından Ne zaman Endişe Edilmeli?

Ağrı genellikle altta yatan bir sağlık sorununun bir belirtisidir ve vücudun büyük ağrı yaşayabilen bir bölgesi sağ alt karın bölgesidir. Ama karın ağrısı konusunda ne zaman endişelenmen gerekiyor ?

Sağ alt karın bölgesinde ne var?

Her şeyden önce vücudun anatomisini gözden geçirmek önemlidir. Karın içinde bulunan organlar nelerdir ve bu bölgelerde sıklıkla hangi hastalıklar görülür?

Karın dört kadrana sahiptir – sağ üst, sağ alt, sol üst ve sol alt. Bunlara ek olarak orta karın bölgesinde epigastrik, umbilikal ve hipogastrik alan olmak üzere üç alan vardır.

Her bölgede, gastrointestinal sistemin belirli organları veya bölümleri vardır. Örneğin, karnın sağ üst kısmı karaciğer, safra kesesi, sağ böbrek ve pankreasın bulunduğu yerdir. Sol üst kadranda mide, sol böbrek ve dalak yer alır. Sol alt kadran, ince bağırsak, kolon, üreter ve damarlara giden ana damarların veya arterlerin bulunduğu yerdir. Son olarak, sağ alt karın bölgesi, apendiks , yükselen kolon ve dişi üreme organlarının bir kısmıdır.

Sağ alt karın ağrısı

Sağ alt karın ağrısına neden olabilecek birçok durum vardır. Ancak en yaygın nedenlerden biri apandisittir . Diğer nedenler şunları içerir:

-Kolonda kolit veya iltihaplanma (kalın bağırsak)

-Divertikülit veya kolonun dışarı çıkmasının iltihabı

-İnflamatuar bağırsak hastalığı, IBD

-İrritabl bağırsak sendromu , IBS

-Kadın üreme organlarının hastalıkları, örneğin:

-Rahim dışında meydana gelen dış gebelik veya gebelik

-Rahimdeki miyomlar (rahim duvarı kasının tümörleri)

-Bükülme olan veya olmayan yumurtalık tümörü veya kütlesi

-Pelvik inflamatuar hastalık , PID

Bunlar, dikkatli bir geçmiş, fizik muayene ve tanısal radyografi, ultrason ve / veya batın BT taramasında belirli işaretlerin aranması ile ayırt edilir. Ateş, ağrının göbek yakınından sağ tarafta aşağıya doğru göç etmesi ve karın duvarında sertlik ve geri tepme hassasiyetinin varlığı gibi semptomlar, hekimi apandisit olasılığına karşı uyarmalıdır.

Bu, yukarıdaki görüntüleme çalışmaları ile doğrulanmalıdır. BT taraması sonuçları normalse, hastalık kadın üreme organlarında, kolon veya idrar yolunda lokalize olabilir ve daha sonra spesifik incelemeler ve testler yapılmalıdır.

Sağ alt kadranda ağrı şiddetliyse ve aşağıdaki semptomlarla birlikte ciddiye alınmalıdır:

-Ateş, göğüs ağrısı veya aşırı bayılma hissi

-Yemekten hemen sonra şiddetli kusma

-Solunum Problemleri

-Düzensiz nabız hızı

-Koyu veya siyahımsı dışkı

-Kan kusma

-İki gün sonra devam eden hafif ağrı

-Ağrı kötüleşiyor veya açıklanamayan kilo kaybıyla birlikte

-İki günden fazla şişkinlikle birlikte ağrı veya beş günden fazla ishal

-Ateş veya buna bağlı idrar problemleriyle birlikte ağrı

-Sağ alt kadran karın ağrısının en yaygın nedenlerinden biri olan apandisit hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir.

Baş Ağrısı ve Migren Arasındaki Fark Nedir?

Apandisit nedir?

Sağ alt karın ağrısı çeken kişilerde apandisit veya apandis iltihabı denen bir durum olabilir. Apandisit tıbbi bir acil durumdur ve hemen tedavi edilmezse yaşamı tehdit edebilir. İltihaplı bir apandis patlayabilir veya yırtılabilir, bu da enfeksiyonlu materyalin karın boşluğuna delinmesine ve dökülmesine neden olabilir.

Apandisit nedenleri

Ek, birçok nedenden dolayı iltihaplanabilir ve herhangi bir durumda birden fazla neden mevcut olabilir. Apendiksin iltihaplanmasının bazı yaygın nedenleri şunlardır:

-Ekteki açıklığın tıkanması

-Enflamatuar barsak hastalığı

-Apendiks duvarında hipertrofik (aşırı büyümüş) doku (genellikle sindirim sistemi enfeksiyonundan kaynaklanır)

-Karın bölgesine travma

-ekin lümenini tıkayabilen sert dışkı, büyüme veya parazitlerin varlığı

-Çoğu vakada apandisitin nedeni belirsizdir. Yine de, en yaygın nedenlerden birinin ekin tıkanması olduğu doğrudur.

Tedaviye derhal başlanırsa apandisit hafif olabilir. İltihaplanma nedeniyle ekte iltihap oluşursa, karın bölgesini veya boşluğu enfekte madde ile doldurarak patlayabilir.

Bu genellikle ekte enfeksiyonun başlamasından 36 saat sonra olur. Acil tıbbi tedavi gerektiren, potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir komplikasyon olan peritonite (karın boşluğunun astarının iltihaplanması) neden olabilir.

Sağ alt karın ağrısı konusunda ne zaman endişelenmelisiniz?

Apandisit tıbbi bir acil durumdur. Yaygın semptomlar arasında göbek bölgesi veya göbek yakınında keskinleşen donuk bir ağrı, iştahsızlık, gazla birlikte kabızlık veya ishal, gaz geçememe, bulantı veya kusma ve ateş yer alır.

Ağrılı idrara çıkma ve bağırsak hareketinin rahatsızlığı ve ağrıyı hafifleteceği hissi gibi başka semptomlar ortaya çıkabilir. Apandisit, gaz ağrıları gibi diğer durumlarla karıştırılabilir.

Bununla birlikte, ağrı göbek yakınında başlarsa ve sağ alt kadrana hareket ederse, hareket ederken, yürürken veya hapşırırken kötüleşirse, birkaç saat içinde daha yoğun hale gelirse, aniden ortaya çıkarsa ve hatta sizi uykudan uyandırabilirse apandisit önerilebilir. ağrı, ortaya çıkan ilk semptomdur ve çok şiddetliyse, genellikle daha önce hiç hissetmediğinizden daha kötü bir ağrı olarak tanımlanır.

Bu semptomlardan herhangi birini hissederseniz, derhal tıbbi yardım almalısınız.

Apandisit nasıl tedavi edilir?

Apandisit için tek tedavi, iltihaplı apendiksin cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Ağrı kesici ilaçlar ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir, ancak uzun sürmez. Apandis iltihaplı olduğu sürece ağrı devam edecektir. Daha da kötüsü, apandis yırtılabilir ve tüm karın boşluğunda enfeksiyona neden olabilir.

Apendektomi, apendiksin çıkarılmasını içeren bir prosedürdür. İşlem iki yöntemle yapılabilir – laparoskopik cerrahi ve laparotomi. Laparoskopik cerrahide, cerrahlar eki çıkarmak için küçük kesikler ve özel aletler kullanırlar. Geleneksel cerrahiye göre daha az invaziv olduğu için daha az komplikasyona ve daha kısa hastanede kalış süresine sahiptir.

Laparotomi ise sağ alt kadranda karın duvarı üzerinden tek bir kesi ile apendiksin çıkarılmasını içerir. Bu daha invazivdir ve hastanın iyileşmesi için daha uzun bir süre gerekebilir.

Peritonit riskini azaltmak için genellikle antibiyotikler intravenöz olarak verilir . Tipik kalış süresi üç ila beş gün arasındadır. Apendiksin çıkarılmasının, kısa veya uzun vadede sindirim sistemi üzerinde herhangi bir etkisi olduğu gösterilmemiştir.