Beyin sisi nedir?

Beyin sisi, hayatınızı olumsuz yönde etkileyebilecek birkaç saat veya birkaç gün sürebilen düşünme ve konsantrasyon bozukluklarını ifade eder. Beyin sisi genellikle anksiyete, depresyon ve menopozda görülür . COVID-19 ayrıca bazı durumlarda, özellikle diğer semptomların iyileşmesinden sonra da devam edebilen daha şiddetli hastalık vakalarında beyin sisine neden olabilir.

“Beyin sisi” kesinlikle tıbbi veya bilimsel bir terim değildir; ancak, bireylerin düşünme ve konsantrasyon sorunları olduğunda, genellikle kafa karışıklığına, düzensiz hissetmeye ve net bir odak eksikliği ile zayıf bellek hatırlamasına yol açtığını ifade eder. Beyin sisi her seferinde sadece birkaç dakika sürebilir veya potansiyel olarak bir seferde birkaç gün sürebilir ve günlük rutininizi / günlük yaşam aktivitelerinizi olumsuz yönde etkileyebilir.

Beyin sisinin stres, anksiyete, depresyon, uykusuzluk, menopoz ve hormonal değişiklikler, hipotiroidizm ve bazı ilaçlar ve vitamin eksiklikleri (B12 vitamini gibi) gibi birçok nedeni vardır. Ek olarak, bazı hastalıklar multipl skleroz ve fibromiyaljiyi içerebilen beyin sisine de yol açabilir.

COVID-19’da beyin sisi

COVID-19 esas olarak bir solunum hastalığı olsa da, örneğin tat / koku duyusunun kaybı ve baş ağrısı gibi önemli nörolojik etkilere de sahip olabilir. En şiddetli vakalarda, kandaki oksijen eksikliği beyin ve diğer organlar üzerinde uzun süreli olumsuz sonuçlara neden olabilir.

COVID-19’da beyin sisinin kesin prevalansını belirlemek, genellikle COVID-19 ile ilgili başlıca semptom olmadığından ve birçok kişi, özellikle hastane ortamları dışında bunu rapor etmeyebileceğinden zordur. Ayrıca, bulguların çoğu, hastaneye yatırılmayan semptomatik hastalardan (etkilenenlerin çoğu) değil, yalnızca hastanede yatan hastalardan gelmektedir.

Bununla birlikte, bir Fransız çalışmasına göre, taburcu edilen COVID-19 hastalarının% 28-34’ünün sırasıyla konsantrasyon sorunları ve hafıza kaybı ile ilgili kalıcı sorunları vardı. Bu küçük bir hastanede yatan hasta grubuydu, bu nedenle bu istatistikler COVID-19’daki beyin sisi ile ilgili küresel tabloyu yansıtmayabilir.

COVID-19'da beyin sisi

COVID-19’da beyin sisine ne sebep olur?

Bu soru birçok bilim insanı ve klinisyenin kafasını karıştırdı ve kesin mekanizmalarla ilgili araştırmalar hala devam ediyor. Önerilen bir mekanizma, SARS-CoV-2’nin beyinde mitokondriyal enfeksiyona yol açarak proinflamatuar yanıt ve hipoksiye yol açmasıdır – bu da kendi başına viral replikasyonu desteklemektedir. Bu, yüksek beyin enfeksiyonuna neden olan mitokondriyal ve viral genomlar arasında toksik bir etkileşime yol açar ve böylece COVID beyin sisi ile ilişkili psikiyatrik semptomlar dizisine neden olur.

Enerjiye duyarlı beyin fonksiyonları (yani biliş), beyindeki artmış viral replikasyonun neden olduğu enerji dengesizlikleri nedeniyle işlevsel olarak değişebilir veya bozulabilir. Bu, daha fazla hipoksiye yol açtığından (beyin, hipoksiye diğer birçok organdan daha duyarlıdır) ve böylece daha fazla viral replikasyonu desteklediğinden, bu, ana solunum semptomları azaldıktan sonra bile uzun süreli kalıcı beyin sisi etkilerine yol açabilir.

COVID-19 hastalarından yapılan bir otopsi çalışması, sinir sistemini etkileyen diğer viral hastalıklarla ilişkili klasik beyin iltihabı özelliklerinin (lenfositlerin varlığı dahil) hiçbirini ortaya çıkarmadı. Bunun yerine, beyin kılcal damarlarında megakaryositler buldular ki bu, beyinde benzer hastalıklarda yaygın olarak görülmez. Bunlar, ölen tüm COVID-19 hastalarının yaklaşık 1 / 3’ünde mevcuttu.

Megakaryositler , kemik iliğinde trombositler (kanın pıhtılaşmasında rol oynayan) ve diğer kan hücrelerini üretir. Adından da anlaşılacağı gibi megakaryositler, tipik olarak kılcallarda bulunmayan nispeten büyük hücrelerdir ve bunların varlığı, kılcal damarlar içindeki akışı önemli ölçüde etkiler. Bu çalışmanın arkasındaki bilim adamları, megakaryositlerin COVID-19’daki beyin sisinin kesin nedeni olduğunu varsaymazken, olağandışı varlıkları COVID-19’da görülen daha geniş nörolojik ve psikiyatrik semptomlar ve komplikasyonlarla bağlantılı olabilir.

Beyin sisi, diğer nörolojik ve dejeneratif hastalıklarda da görülür, bu nedenle bu potansiyel bir mekanizma olabilir. Bununla birlikte, COVID-19’daki beyin sisinin arkasında, iltihaplanma, doku oksijenasyonunun azalması ve kan akışının azalması gibi – potansiyel olarak sızan megakaryositlerin neden olduğu diğer daha geleneksel mekanizmalar da olabilir. Bunun şu anda daha fazla doğrulanması gerekiyor.

Beyin sisi doğrudan COVID-19 ile ilişkili olabilir, ancak aynı zamanda yetersiz uyku vb. Gibi COVID-19’un neden olduğu etkilerle de ilişkili olabilir. Bu nedenle, düzgün bir uyku almaya çalışmak hayati önem taşır. Anti-enflamatuarlar, COVID-19’daki beyin sisinin tedavisinde de yararlı olabilir. Son olarak, COVID-19 semptomlarının hafiflemesi veya geçmesiyle beyin sisi kendi kendine kaybolabilir .

ÖNERİLEN: Jennie Diyeti Nedir? Jennie Diyet Listesi

Özetle, beyin sisi, düşünme, hafıza ve kafa karışıklığı ile ilgili problemler dahil olmak üzere bir dizi geçici bilişsel semptomu tanımlamak için yaygın bir şemsiye terimdir. COVID-19 bazen solunum semptomları ortadan kalktıktan sonra uzun süre devam edebilen beyin sisi semptomlarına yol açabilir. Bu şu anda COVID-19’da yeterince anlaşılmamış bir mekanizma olduğundan, bunun neden olduğunu ve nasıl tedavi edebileceğimizi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.