Ayurveda da Sindirim Sağlığı İçin Neler Tüketilmeli?

Ayurveda da sindirim sağlığı: Sindirim ve bağırsak sağlığı, günümüzde çoğu insan için iki ortak endişe alanıdır. Sık sık çevrenizdeki insanların sindirim sağlığından şikayet ettiklerini duyabilirsiniz. Hazımsızlık, kabızlık, ishal tahmin edebileceğinizden çok yaygındır. Siz de sindirim sağlığınız hakkında endişeleriniz varsa, Ayurveda bu sorundan kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Ayurveda sindirim sağlığı;doğal, güvenli ve etkili olan eski bir Hint tıbbi tedavisidir. Bu tıp sistemine göre, daha iyi sindirim ve bağırsak sağlığınızı dengelemek için ‘Agni’yi dengelemek önemlidir. İnsan vücudunda meydana gelen tüm sindirim ve metabolik süreçlerden Agni veya ateş sorumludur. Öyleyse, sindirim sağlığınızı iyileştirmek istiyorsanız, Agni’nize dikkat edin. İşte dört çeşit Angi ve onu dengelemek için yemek ipuçları.

İLGİLİ: Uee Diyeti Listesi ve Kilo Verme Yolculuğu

Sama Agni,

Sama Agni, dengeli Agni olarak da bilinir ve bu kategoriye ait kişiler çok çeşitli sağlık yararlarından yararlanır. Sama Agni insanları sağlıklı, mutlu, güçlü bir bağışıklığa sahip ve daha az sağlık sorunu yaşıyor. Mideleri herhangi bir komplikasyon olmaksızın sindirebildiğinden, her türlü yiyeceği endişe duymadan yiyebilirler. Mevsim veya günün saatine göre yemek alışkanlıklarını değiştirmekten endişelenmelerine bile gerek yok.

Visham Agni

Visham Agni, düzensiz sindirim olarak da bilinir. Çoğu Vata dosha baskın insanda Vishma Agni vardır. Bu kategoriye ait kişiler genellikle düzensiz bağırsak hareketi, gaz, şişkinlik, kuru cilt ve asit reflü probleminden muzdariptir. İnsanların ruh hali, duyguları ve açlığı bir dakika içinde değişir. Visham Agni’yi yatıştırmak için çorba, saf yağ ve et suyu gibi berrak yiyecekler tüketmeniz önerilir.

Tikshna Agni

Tikshna Agni, pitta zihin-vücut tipiyle ilişkilidir. Pitta’nın hafif ve keskin nitelikleri normalde bu Agni’yi destekler, ancak bazen onu alevlendirebilir ve aşırı aktif hale getirebilir. Tikshna Agni veya keskin sindirim, hipermetabolizm ile karakterizedir. Bu Agni’li insanlar genellikle asit reflü ve mide ekşimesi sorunundan muzdariptir. Tikshna Agni’yi soğutmak için rezene ve nane çayı içmelisiniz.

Manda Agni

Yavaş sindirim olarak da adlandırılan Manda Agni, Kapha zihin-vücut tipiyle bağlantılıdır. Manda Agni halkının sindirimi yavaş ve zayıftır. Bu onları yetersiz, donuk, halsiz yapar ve çok kolay kilo alırlar. Manda Agni’yi dengelemek için bir günde büyük öğünler yemekten kaçının. Ayrıca baharatlı yiyecek ve kuru meyve alımınızı sınırlayın.

Agni’nizi dengelemenin diğer yolları

-Yeşil sebze alımınızı artırın ve baharatlı ve yağlı yiyeceklerden kaçının.

-Geceleri 7-8 saat uyuyun

-Duygusal yemeğe kendinizi kaptırmayın

-Fiziksel aktif kalın

-Günlük bol su için