5: 2 Diyeti nedir?

5: 2 diyeti, haftanın 5 günü istediğiniz herhangi bir şeyi yemeyi ve haftanın kalan 2 gününde kalori tüketimini normal alımın% 25’i ile sınırlandırmayı içeren basit bir diyet rejimidir.

Normal kalorilerin dörtte birinin tüketimi haftanın 2 günü kadınlar için yaklaşık 500 kaloriye ve erkekler için 600 kaloriye eşittir. Bu 2 gün birbirini izleyen günler olmamalıdır.

Oruç günleri

Kalori alımının kısıtlandığı 2 gün, gerçek oruç olmamakla birlikte oruç günleri olarak bilinir. Sadece kalori alımını vücudun enerji ihtiyacının dörtte biri ile sınırlıyor. Arka arkaya 2 gün oruç tutulması tavsiye edilmez; Diyet yapanların çoğu Salı ve Perşembe günleri veya benzeri bir programı takip etmek için oruç günleri düzenler. Oruç günlerini ayırmak, diyetin ilk birkaç haftasında zor olabilen açlık sancılarını yönetmeye yardımcı olur. Diyet yapanlar, diğer kişisel veya profesyonel planlarına göre her hafta farklı günlerde oruç tutmayı seçebilirler. Hatta bazı insanlar, istenen kiloya ulaştıklarında 6: 1 diyete geçerler.

Oruç günlerinde diyet yapanlar 2 ila 3 küçük öğün yemek yerler. Diyet yapanlar kalori sınırları içinde kalırsa belirli bir gıda kısıtlaması yoktur. Bu diyetin ardından kadınlar haftada bir pound kadar kaybedebilirken, erkekler daha da fazla kaybedebilir.

Vegan Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Hızlı günlerde neler beklenir?

İlk birkaç hafta, insanlar hızlı günlerde çok aç hissetme eğilimindedir, ancak sancıların çabuk geçmesi gerekir. Sağlıklı atıştırmak ve kendini meşgul tutmak bu semptomlara yardımcı olur. Diyet yapanlar arasında baş ağrısı ve soğuğa duyarlılık raporları alınmıştır. Çoğu insan için, bu rahatsızlıkların yönetimi ilk 2 haftadan sonra çok daha kolaydır.

Aralıklı oruç diyetleri çoğu diyet yapan kişi için güvenlidir, ancak bunu yavaş yapmak ve ilk hafta boyunca vücudunuzun oruç tutmaya nasıl tepki verdiğini yakından gözlemlemeye değer. Kendinizi iyi hissetmiyorsanız veya bitkin hissediyorsanız, orucunuzu bozmaktan çekinmeyin ve oruç diyetine yeniden başlamadan önce doktorunuza danışın.

Hızlı günlerde akıllı yemek

Diyet yapanlar istedikleri her şeyi yiyebilirler ve yedikleri yiyecek türlerinde herhangi bir kısıtlama olmamasına rağmen, açlığı uzak tutmak ve etkili bir şekilde kilo vermek için akıllıca yemeye teşvik edilirler. Diyet yapanlar, daha uzun süre tok hissetmelerini sağlamak için çok fazla lif içeren düşük kalorili yiyecekler içermelidir. Doyurucu ve besleyici yiyeceklere örnekler:

 • * Taze sebzeler, özellikle yeşillikler
 • * Kızartılmamış, kavrulmuş veya fırında pişirilmiş yumurta, yağsız et ve balık
 • * Kışın sıcak çorbalar ve yazın otlu salatalar
 • * Su, siyah çay veya kahve şeklinde bol miktarda sıvı
 • Oruç günlerinde kaçınılması gereken yiyecekler:
 • * Beyaz pirinç, makarna ve ekmek gibi işlenmiş karbonhidrat açısından zengin besinler
 • * Şekerli yiyecekler ve meyveler
 • * İlave şeker içeren içecekler
 • * Kalori alımınızı artırabileceği için süt

Oruçlu olmayan günlerde yemek yemek

Oruç tutmadığınız 5 günde istediğiniz her şeyi yiyebilirsiniz, ancak bu günlerde de akıllıca yemek yemek ve kişinin kalori alımına dikkat etmek mantıklıdır. Haftada iki kez oruç tutmak kalori tüketimini 3.000 ila 3.500 kalori azaltacak olsa da, her hafta 1 pound eşdeğeri, diğer 5 günde aşırı yemek bu kilo verme etkisini ortadan kaldıracaktır.

5 2 Diyeti nedir

Kilo kaybının takibi

Diyet yapanlara 5: 2 diyetinin 1. gününde kendilerini tartmaları ve kalça, göğüs ve bel çevresini de ölçmeleri söylenir. Ölçümler her hafta aynı saatte tekrarlanmalıdır. Kilo verme oranı, yaş ve aktivite seviyesi gibi çeşitli faktörlere bağlı olacaktır. Gerçekçi beklentilere sahip olmak ve kişinin kilo verme oranını başkalarıyla karşılaştırmamak veya kilo kaybı yavaşsa hayal kırıklığına uğramamak önemlidir.

Kilo kaybı, özellikle fazla kilolu olanlar için başlangıçta daha hızlı olma eğilimindedir. Ayrıca, hormonal aktivite ve metabolizma gibi faktörler, yavaş ve sabit bir yağ kaybına rağmen birkaç kilo ağırlık dalgalanmasına neden olabilir.

Bu diyetten kimler kaçınmalı?

Bu gruplardaki kişiler önce doktorlarına danışmadan oruç tutmamalı ve diyet yapmamalıdır:

 • * Hamile kadın
 • * Emziren anneler
 • * Çocuklar veya gençler
 • * Yeme bozukluğu olan kişiler
 • * Diyabetli kişiler
 • * Akut veya kronik tıbbi sorunları olan kişiler