Yoga Nedir 5 yoga Uygulaması

Yoga Nedir 5 yoga Uygulaması: Uluslararası Yoga Günü bağlamında, beden, zihin ve ruhun evrende tezahür eden ve tezahür etmeyen her şeyle birliğini arayan bir dizi teknik ve uygulamanın temsilcisidir. Yani, yoga yoluyla, olduğunuz her şeyi evren olan her şeyle birleştirebilirsiniz. Bu ilkel birlik veya samadhi durumunda, bilinmesi gereken her şey bilinebilir. Yapılabilecek her şey olabilir.

Yoganın kaydedilen ilk uygulayıcısı Lord Shiva’dır. İnsanlığa olan şefkatinden dolayı, Vigyan Bhairava adlı kitabında kodlanmış 112 yoga tekniğini – gerçekten kısayollar – ortaya çıkardı. İnsan fizyolojisi ve zihnine sahip olanlar için Lord Shiva, herkese uygun en az bir teknik olduğunu gösterdi. Bu nedenle yoga, istisnasız bu gezegendeki her insan için işe yarayabilir.

Daha sonra Bhagavan Sri Krishna büyük bir yoga öğretmeniydi. Mahabharata savaş alanı gibi yoğun dünyevi durumlarda bile yogadan yararlanılabileceğini gösterdi. Yoga uygulaması, kaosta bile doğru hareket tarzını damıtmanıza yardımcı olabilir. Lord Krishna’nın öğretileri, kendisini her bölümde Yoga-shastra olarak tanımlayan Bhagavad Gita’ya kodlanmıştır. Modern Hindistan’ın kurucuları Mahatma Gandhi, Netaji Subhas Chandra Bose, Sardar Patel, Jawaharlal Nehru ve Rajaji de dahil olmak üzere tarih boyunca birçok büyük devlet adamı Gita’dan ilham aldı. Başbakan Narendra Modi, kritik politika kararları için Gita’dan destek istedi

Şeker Hastaları Karbonhidrat Tüketebilir mi?

Büyük Bilge Patanjali, kendi zamanı boyunca uygulandığı haliyle yogik gelenekleri, ufuk açıcı çalışması Yoga-sutra’da derledi. Yogayı dünyanın geri kalanına yeniden tanıtmak için 1893’te dünyayı kasıp kavuran Swami Vivekananda, Sage Patanjali’nin Raja-yoga adlı İngilizce düzyazısını yeniden yazacaktı. Swami Vivekananda milyonlarca Kızılderiliye ilham verdi ve Nikola Telsa, Leo Tolstoy, JD Salinger, Annie Besant, Sarah Bernhardt, George Harrison, Gertrude Stein, John D. Rockefeller, Aldous Huxley, Carl Jung, George Santayana, Jane Addams, ve Joseph Campbell.

Yogik uygulamada beş durum vardır. Birincisi, vücudu hayati fonksiyonları için güçlendirmek ve optimize etmektir. Uzuvlar ve kaslar sıkılaşmalı ve gevşetilmeli, kan ve hayati sıvılar kuvvetli bir şekilde dolaşmalı ve toksinler ve atık etkili bir şekilde atılmalıdır. Sri BKS Iyengar, yoga asanalarını herkesin yapabileceği şekilde damıtıp öğreten dünyanın en büyük modern gurusuydu. Yaşlıların ve engellilerin bile yogadan yararlanmasına yardımcı olacak aksesuarlara öncülük etti.

Ayakta, yürümede, otururken ve uyumada bile yoga olarak uygun hizalamanın önemini vurguladı. Hollywood yıldızları ona borçluyken, bugün dünya çapında kurduğu ve yetiştirdiği 2.000’den fazla yoga okulu var. Çalışması, Yoga Üzerine Işık,neredeyse tüm yoga asanalarını mükemmel bir şekilde sergilediği ve YouTube’un birçok canlı gösterisini gerçekleştirdiği bir klasik.

Rahatlamış bir vücut, rahat ve düşünceli bir zihne yardımcı olur. Daha fazla durum için gereken yerde bağdaş kurarak oturmaya yardımcı olur. Bu, yogik uygulamadaki ikinci durumdur. Maharishi Mahesh Yogi tarafından öğretilenler de dahil olmak üzere bu duruma ulaşmak için birçok teknik var. Clint Eastwood, Jerry Seinfeld, Jim Carrey ve Howard Stone gibi Hollywood gazileri, bunun başarılarının büyük bir parçası olduğunu kamuoyuna açıkladılar.

3.

Yogik uygulamada üçüncü durum prana-ayamadır. Ayama egzersizdir. Yoga asanaları poz iken, yogada tanınan tek egzersiz veya ayama prana-ayama’dır. Prana, tüm evrene nüfuz eden ince bir madde olan ilkel yaşam gücüdür. Prana genellikle nefesle karıştırılır, ancak değildir; nefes, pranayı vücuda taşımak için bir katalizör gibidir. Vücudu prana ile şarj etmek, zihnin daha da sakinleşebileceğini ve kan basıncının dengelenebileceğini ve düzenli pratikle sporcu benzeri seviyelere bile düşürülebileceğini gösterdi. Yoga avatarı Sri Shyama Charan Lahiri Mahasaya, 19. yüzyılda Kasi’de Bhagavat Gita’dan yaklaşık 5.000 öğrenciye ileri prana-ayama tekniklerini öğretti.

Büyük öğrencisi Paramahansa Yogananda, bu teknikleri 1920’de Amerika’ya taşıdı ve oradan dünyaya Büyük öğrencisi Paramahansa Yogananda, bu teknikleri 1920’de Amerika’ya taşıdı ve oradan dünyaya yaydı.Paramahamsa Yogananda’nın kitabı, Bir Yoginin Otobiyografisi modern bir klasiktir. Apple’ın kurucusu Steve Jobs, iPad’inde yalnızca bu kitaba sahipti ve kopyaları 2011’deki anma töreninin tüm katılımcılarına dağıtıldı.

4.

Yogik uygulamanın dördüncü hali, Çince’de Chan ve Japonca’da Zen olarak yanlış telaffuz edilen Dhyana’dır. Dhyana veya meditasyon, prana-ayama’dan sonra daha kolay mümkündür. Bu durumda, nefes yavaş yavaş minimum seviyelere iner. Nefes sakinleştiğinde zihin otomatik olarak sakinleşir. Dhyana’nın amacı doğal olarak tüm düşünceleri zihinden uzaklaştırmaktır – geçmiş veya gelecek veya şimdiyi düşünmek israftır.

Kasırganın gözünde tamamen sakin ve güneşli; bu yüzden her galaksinin merkezindedir. Aynı zamanda içinizde, zihninizde çok olabilir ve bunu başarabilirseniz, güçlüdür. Durgunluktan, zihni belirli sorunları hızlı ve sezgisel bir şekilde çözmeye de yönlendirebilirsiniz.Swami Vivekananda, 1892’de Kanyakumari açıklarındaki ada kayasında, hayatının amacını keşfetmek için üç gün boyunca meditasyon yaptı. Önümüzdeki on yıl tarih.

5.

Yogik uygulamanın beşinci hali Samadhi’dir. Kabaca, Büyük Patlama’dan önceki ilkel, farklılaşmamış aynılık halidir. Hepsi birdir, biri Samadhi’de. Nirvikalpa Samadhi denen canlı bir insan vücudunda ulaşılabilen en yüksek duruma sahip birkaç Samadhi seviyesi vardır, burada evrenden ayrı olarak kimliğiniz bile çözülür. Bir tahmine göre, bugün bu gezegende Samadhi’nin sürdürülebilir hallerine ulaşmış yaklaşık 500 kişi yaşıyor. Samadhi, düzenli ve sürekli yoga pratiği gerektirir.

Kızılderililerin çağlar boyunca tüm büyük başarıları yoga ile mümkün olmuştur. Yine de bugün, ülkede sadece çok azı bunu uyguluyor. Ve bunu yapanlardan daha azı olması gerektiği gibi pratik yapın. Örneğin, Yoga asanalarının ilk halinden veya fiziksel egzersizden sonra yogayı durdurmak, bir araba gibi yollarda sürmek için bir uçak yapmak gibidir.

Yoga, nerede olursanız olun, istediğiniz zaman ve ne kadar uzun süre yaparsanız yapın yapabileceğiniz bir şeydir. İleri düzey uygulayıcılar, ideal olarak gün doğumundan önce sabah erkenden olmak üzere günde en az bir kez yoga yapmayı tavsiye ederler. 21 Haziran yaz gündönümünde bu yılki Uluslararası Yoga Günü’nde, çok daha fazlası temel yogik doğalarına ve mirasına geri dönebilir.