Şeker Hastaları Karbonhidrat Tüketebilir mi?

Karbonhidratlar, özellikle şeker hastaları için kafa karıştırıcı olabilir. Bazı insanlar karbonhidrat yememeleri gerektiğini düşünür, ancak bu doğru değildir. Bununla birlikte, karbonhidratların kan şekerinizi nasıl etkileyebileceğini öğrenmek, yiyebileceğiniz en sağlıklı karbonhidratları bulmak ve onları diyetinizde nasıl çalıştıracağınızı öğrenmek önemlidir. Keto diyetinden life kadar sahip olduğunuz her karbonhidrat sorusuna cevap vermek için birkaç uzmana başvurduk .

Karbonhidrat tam olarak nedir?

“Karbonhidratları” duyduğunuzda, “tesisin gücünü” düşünün, diyor Toby Smithson, MS, RDN, LD, CDE (PWD tip 1), Kurucu, DiabetesEveryDay.com ; yazarı, Diyabet Yemek Planlaması ve Aptallar için Beslenme . Temel düzeyde karbonhidratlar, bitki besinlerinin (tahıllar, sebzeler, baklagiller ve meyveler gibi) güneşten enerji kullanarak yaptığı şekerler, nişastalar ve diyet lifleridir. Karbonhidratlar, protein ve yağ gibi diğer makro besinlerin yanı sıra vücudumuz için önemli bir yakıt kaynağı görevi görür. Karbonhidratlar, meyve ve sebzelerden kek ve kurabiyelere kadar pek çok farklı gıdada bulunur.

Karbonhidrat kan şekerimi nasıl etkiler?

Sindirim sırasında karbonhidrat içeren gıdalardaki nişastalar ve şekerler parçalanır. Vücudun onları ne kadar çabuk parçaladığı (ve ne kadarının gerçekten emildiği) yiyeceğe bağlıdır.

Vücudunuz çoğu karbonhidratı basit bir şeker olan glikoza çevirir. Glikoz, enerji kaynağı olarak hücrelere ve dokulara iletildiği kan dolaşımınız da emilir. Ekstra glikoz kaslarda ve karaciğerde depolanır.

Vücut, sürekli bir yakıt kaynağına sahip olmasını sağlamak için kan şekerini yakından düzenler. Yemekten sonra kan şekeri yükseldiğinde, pankreas insülini kana bırakır. İnsülin, hücrelerin kilidini açan ve glikozun girmesine izin veren bir anahtar görevi görür. Kan şekeri düşük olduğunda, başka bir hormon olan glukagon, depolanan glikozu karaciğerden serbest bırakarak seviyeleri yeniler.

Şeker hastalığınız olduğunda, pankreas çok az insülin üretir veya hiç üretmez ya da insülin çaldığında hücreler yanıt vermez.

Hücreler glikozu verimli bir şekilde kullanamazsa, kan şekeri yüksek kalır ve vücut, ana yakıt kaynağına erişmede sorun yaşar.

Karbonhidratların sonunda şeker mi oluyor? Bu kötü bir şey değil mi?

Aksine, Michael Lynch, MS, RDN, RCEP, CDE, CHWC (PWD tip 1) Kurucusu, NutritionwithHeart.org diyor ; sağlık koçu ve kayıtlı diyetisyen, Yaşam Tarzı Tıp Programı, Washington Üniversitesi Tıp / Valley Tıp Merkezi. “Bu bizim vücudumuzun yakıtıdır. Vücudunuz karbonhidratı her şeyden daha çok kullanmak ister.” Beyniniz ondan kaçar ve kaslar onu enerji için tercih eder. Vücudunuz her konuştuğunuzda, her yürüdüğünüzde glikoz kullanır. “Metabolik yakıtınızdır” diyor.

Yediğiniz bir şeyin karbonhidratları glikoza dönüştürüldüğünde, vücut kaynağın ne olduğu, ister portakal ister çörek olsun, umursamaz. Aynı şekilde kullanılır. Ancak bu, bir portakal yemenin kan şekeriniz (veya sağlığınız) üzerinde çörekle aynı etkiye sahip olacağı anlamına gelmez. Bazı karbonhidratlar (çörek gibi) kan dolaşımınıza hızla girerek kan şekerini yükseltirken, diğerlerinin (portakal gibi) sindirimi daha uzun sürerek glikoz emilimini yavaşlatır.

Öyleyse neden bazı karbonhidratların sindirimi daha uzun sürer?

İlk önce ilk şeyler: bir karbonhidrat yiyecek değildir. Diyabet dünyasında, karbonhidrat içeren yiyecekleri genellikle “karbonhidrat” olarak adlandırırız. Ancak karbonhidratlar makro besindir: gıdanın bir parçasıdır .

Üç ana karbonhidrat türü vardır: şeker, nişasta ve lif ve vücudumuz her birini farklı şekilde sindirir.

Şeker: Sebzelerde, meyvelerde ve süt ürünlerinde doğal olarak bulunan kısa karbonhidrat zincirleri

Nişasta: Tahıllarda, baklagillerde ve bazı sebzelerde daha büyük karbonhidrat zincirleri

Lif: Vücudunuzun sindiremediği kaba yem bitkisi

Bir yiyeceğin kan şekerinizi nasıl etkilediği, kısmen hangi türün ve her birinin içinde ne kadar olduğuna bağlıdır. (Her ne kadar, stres ve fiziksel aktivite gibi diğer faktörlere de bağlıdır.)

Örneğin lifi ele alalım. Lif bir karbonhidrat olmasına rağmen vücut tarafından sindirilmez. Bu, örneğin bir armut veya bir kase yulaf ezmesindeki lifin emilmediği anlamına gelir. Smithson, “Lif parçalanmadığı için kan şekerini yükseltmez” diyor. Aynı zamanda diğer karbonhidratların emilimini de yavaşlatır.

Karbonhidrat şeker hastalığına neden olur mu?

Kısa cevap hayır. “Bu senin hatan değil” diyor Virginia Valentine, APRN, BC-ADM, CDE, FAADE (PWD tip 2), Klinik hemşire uzmanı Clinica Esperanza, Albuquerque, New Mexico; ADA’nın 2019 Yılın Eğitmeni. Hem tip 1 hem de tip 2 diyabet, nedenleri tam olarak anlaşılamayan karmaşık bozukluklardır. Bildiğimiz şey, genlerin ve çevrenin bir kombinasyonunun muhtemelen bir rol oynadığıdır.

Valentine, “Yanlış yaptığın tek şey, büyükanne ve büyükbabanı seçtiğin zamandı. Belki bir dahaki sefere daha iyi bir set seç,” diye ekliyor. Danışanlarının bir teşhise katkıda bulunan kendi kontrolleri dışındaki faktörlerin olduğunu anlamalarına yardımcı olmak için, topluluklarındaki birçok insanın kendileriyle aynı yiyecekleri yediğine ve bu insanların çoğunun diyabet hastası olmadığına dikkat çekiyor.

Ancak seçimlerinizin diyabetinize neden olmaması, seçimlerinizin sağlığınızı etkilemediği anlamına gelmez. Valentine, “Bu senin hatan değil ama senin sorumluluğun” diyor. Nedeni üzerinde durmak yerine, sağlığınızı yönetmek için şimdi yapabileceklerinize odaklanmaya çalışın.