Slow Carb Diyeti,Hiç şüphesiz düşük karbonhidrat diyetlerini (karbonhidratların düşman olduğu 90’ları hatırlıyor musunuz?) Ve birkaç modern varyasyonla çok düşük karbonhidratlı bir diyet olan ketojenik diyeti duymuşsunuzdur. yavaş karbonhidrat diyeti? Düşük karbonhidrat diyetinin aksine, ki bu tam olarak göründüğü gibi – karbonhidrat oranı düşük bir diyet, yavaş karbonhidrat diyeti biraz daha fazla açıklama gerektirir. İşte bunun ne olduğuna, nasıl takip edileceğine ve neden düşünebileceğinize bir göz atın.

Slow Carb Diyeti Nedir?

Slow Carb diyeti, daha uzun süren “yavaş” karbonhidratlar için “hızlı” karbonhidratların, yani beyaz ekmek, çubuk kraker, kraker veya kurabiye gibi yüksek oranda işlenmiş gıdalarda bulunan rafine karbonhidratların değiştirilmesi kavramına dayanmaktadır. sebzeler, meyveler, kepekli tahıllar, baklagiller, baklagiller ve tahıllarda bulunanlar gibi sindirim zamanı. Besinlerden, vitaminlerden ve liflerden arındırılmamış, minimum düzeyde işlenmiş yiyeceklerin sindirimi daha uzun sürer ve böylece kendinizi daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Ayrıca sizin için daha sağlıklılar.

Ancak “yavaş karbonhidrat” fikri, gerçek beslenme terminolojisinden daha fazla diyet çılgınlığıdır – bu nedenle muhtemelen bir beslenme ders kitabında yavaş karbonhidratlarla ilgili bir bölüm bulamayacaksınız. Bu nedenle ve belki de şaşırtıcı olmayan bir şekilde gevşek karbonhidrat kavramı etrafında inşa edilen bir diyet, işlenmiş, rafine karbonhidratlardan uzak durmaya ve daha az işlenmiş karbonhidratın tam besin kaynaklarına öncelik vermeye çalışmaktan çok daha fazla nüans ve kısıtlamaya sahiptir.

7 Günlük Low Carb Diyet Listesi

Yavaş karbonhidrat diyeti nedir?

Daha az rafine karbonhidrat yeme ve işlenmiş tam tahıllara öncelik verme fikri yeni olmasa da, yavaş karbonhidrat diyeti, sindirimi daha uzun süren tüm gıdalara öncelik verme genel konseptinden sapan birkaç kuralı benimsiyor. Adlı bir kitapta dayanarak 4-Saat Vücut , Tim Ferriss tarafından 2010 yılında yazılan, üretmek için gerekli çalışmaların az miktarda yapıyor yani bir ilke kurucusu görüşmeleri “Asgari Etkin Doz” etrafında yavaş gıda diyet döndürülür böylece istenen sonuç. Bu özel durumda, Ferriss, Minimum Etkili Dozu (MED), haftada altı gün beş katı yönergeyi takip etmeyi ve ardından haftada bir gün “tatil yapmayı” içeren bir yeme modeli olarak tanımlar.

“Diyet sebzeleri vurgular ve fasulye ve mercimek gibi bakliyatlardan elde edilen bitki proteinini içerir ve antioksidan açısından zengin bitki ve baharatların liberal kullanımına izin verir.

O bir gün sözde “hile günü” herhangi bir yiyeceği istediğiniz kadar yemenize izin verilir. Ferriss, bunu “stratejik olarak bir ayı gibi yediği” gün olarak tanımlıyor ve vücut yağ yüzdelerini neredeyse tek haneli tutmasına yardımcı olduğunu iddia ediyor. Onun düşüncesi mi? Haftanın bir günü istediğiniz kadar yiyebileceğinizi bilmek, böylesi kısıtlayıcı bir diyetle bağlantılı stresi azaltabilir. Ayrıca, bir hile gününün metabolizmanızın yavaşlamasını önlemeye yardımcı olabileceğini düşünüyor bu, kalori azaltmanın yaygın bir yan etkisi .

Yavaş karbonhidrat diyeti genellikle düşük karbonhidratlı ve yüksek proteinli bir yeme yöntemidir. Ferriss, altı gün boyunca bu “açık” olma şeklini takip etmenin kilo kaybına yol açtığına inanıyor çünkü bu, vücudu enerji için yağı kullanmaya teşvik ediyor ve böylece yağ depolarını parçalıyor. Protein yemek daha uzun süre tok hissetmekle ilişkili olduğundan, diyetin kilo kaybı için oldukça etkili olduğunu iddia ediyor. günlerde, bir günlük tatil programında, Ferriss’in yavaş karbonhidrat diyetinde uyguladığı birkaç başka kural var.

Yavaş karbonhidrat diyetinin özel kuralları nelerdir?

Kural 1: “Beyaz” karbonhidratlardan veya beyaz olan veya olabilecek herhangi bir şeyden kaçının.

İşlenmiş karbonhidratların çoğu rafine undan yapılır ve bu nedenle çavdar veya tam buğday gibi rafine edilmemiş unlara kıyasla soluk renktedir.

Kural 2: Aynı yemekleri defalarca yiyin.

Ferriss, yavaş karbonhidrat diyeti gereksinimlerine uyduğunu bildiğiniz bir avuç yiyeceğe güvenmenizi, ardından bir öğün rotasyonu oluşturmak için bu yiyecekleri karıştırıp eşleştirmenizi önerir.

Kural 3: Kalori içmeyin.

Çoğu içecek kalori sağlar, ancak besleyici değildir. Ferriss, suya, şekersiz çaya, kahveye veya kalorisiz diğer içeceklere yapışmayı önerir.

Kural 4: Meyve yemeyin.

Ferriss, meyvede bulunan doğal şekerlerin kilo vermeyi geciktirebileceğine inanıyor ve yememeyi tavsiye ediyor.

Kural 5: Her hafta bir gün izin alın.

Haftada bir gün dinlenin ve canınızın çektiği her şeyi yiyin.

Yavaş karbonhidrat diyeti nedir
Slow Carb Diyeti Nedir

Yavaş karbonhidrat diyetinde ne yiyebilirsiniz?

Yavaş karbonhidrat diyeti biraz kısıtlayıcı geliyorsa, çünkü öyle. Ferriss, aşağıdaki yiyecekler listesinden büyük ölçüde karıştırdığını ve eşleştiğini söylüyor. Üç grubun her birinden bir öğe seçiyor; yıldız işaretli yiyecekler, özellikle kilo vermeye yardımcı olduğunu düşündüğü yiyecekleri temsil ediyor.

Diyet kurallarına göre yiyeceklerden herhangi birini seçebilir ve istediğiniz kadar yiyebilirsiniz – ancak diyetinizi basit tutun. Bu listeden üç veya dört öğün hazırlayın ve tekrarlayın, tekrarlayın, tekrarlayın.

Ferriss ayrıca ilk yemeğinizi uyandıktan sonraki bir saat içinde yemenizi ve ardından kalan öğünlerinizi yaklaşık dört saat aralıklarla aralıklarla yemenizi önerir. Günde toplam dört öğün yemek yemeyi tavsiye ediyor. Özetle: dört öğün, her öğün arasında dört saat.

Low carb diyeti listesi

Proteinler:

* Zararlı olması için 1–2 tam yumurta içeren yumurta akı (veya organikse, yumurta sarısı dahil 2–5 tam yumurta)

* Tavuk göğsü veya but

*Kara fasulye

* Sığır eti (tercihen otla beslenen)

*Balık

Baklagiller:

*Mercimek

barbunya

kırmızı fasulyeler

Soya fasulyesi

Sebzeler:

*Ispanak

*Karışık sebze

* Lahana turşusu

Kuşkonmaz

Bezelye

Brokoli

Yeşil fasulyeler

Kabuklu yemişler, sıvı yağlar ve açık tereyağı veya saf yağ şeklindeki yağların yanı sıra çoğu baharat ve bazı çeşnilere de izin verilir.