Ters Niyetlenme:

Ters Niyetlenme: (Ters psikoloji) , insanları tam tersini yapmaya teşvik ederek bir şeyler yaptırmayı içeren bir manipülasyon tekniğidir. Ters niyetlenme, hedef davranışı yasaklamak, kişinin hedef davranışı gerçekleştirme yeteneğini sorgulamak ve hedef davranışın tersini teşvik etmek gibi çeşitli biçimler alabilir.

Örneğin, bir ebeveyn, çocuğunun brokoliyi bitirmesini sağlamak için çocuklarına “muhtemelen bütün bu brokoliyi yiyemeyeceksiniz” diyerek ters psikoloji kullanabilir.

İnsanlar çok çeşitli durumlarda ters psikoloji kullanırlar, bu yüzden bu kavramı anlamak önemlidir. Bu nedenle, aşağıdaki makalede ters psikoloji hakkında daha fazla bilgi edinecek, bunu kendiniz nasıl kullanabileceğinizi görecek ve insanlar sizin üzerinizde kullanmaya çalıştığında neler yapabileceğinizi anlayacaksınız.

Ters Niyetlenme 7

Ters Niyetlenme: Ters psikoloji örnekleri

Ters Niyetlenme: Ters psikolojinin basit bir örneği, birine belirli bir atletizm programına girmenin zor olduğunu, bu yüzden bunu yapmanın kişinin tam tersini yapmasına ve başvurmasına neden olacağına inanıyorsanız, başvurmakla uğraşmamaları gerektiğini söylemektir.

Bu ve benzer ters psikoloji biçimleri, özellikle çocuk çok asi olduğunda ve ebeveynlerinin onlara yapmalarını söylediklerinin tam tersini yapmaya çalıştığında, ebeveynler tarafından çocukları üzerinde sıklıkla kullanılır. Örneğin , konuyla ilgili bir makale, ebeveynlikte aşağıdaki ters psikoloji örneğini sunmaktadır:

Brown’ın oğlu, özellikle sinir bozucu bir melodiye karşı bir hayranlık geliştirdi… şimdi sık sık mırıldanıyor ya da ıslık çalıyor. Ayrıca Brown söz konusu olduğunda, özellikle kooperatif ortamlarda son derece zıttır. Mümkün olan her yerde Brown’un yapmasını istediği şeyin tam tersini yapmak istiyor ve Brown ile herhangi bir ortak girişime katılmayı sabote ediyor veya reddediyor. Bunu bilen Brown artık oğlunun sinir bozucu uğultusuna neşeyle katılarak karşılık veriyor ve sonuç olarak oğlunun mırıldanmayı bırakması umuduyla. “

Bu durumda, ters psikoloji, belirli bir olumsuz davranışı teşvik etmeyi içerir, bunu yapmanın hedef kişinin onunla ilgilenmeyi bırakmasını sağlayacağı umuduyla.

Ters psikolojinin bir başka örneği de, insanların önemsedikleri bir şey hakkında, başkalarının bu konuda olumlu şeyler söylemesini sağlamak amacıyla olumsuz şeyler söylemesidir. Özellikle insanlar , başkalarını savunmalarına teşvik etmek ve onlara iltifat ve güven vermek amacıyla kendileri hakkında kötü şeyler söyleyerek bu ters psikoloji biçimini kullanırlar . Örneğin, bu, başka birinin bunun doğru olmadığını söylemesi için birisinin “bugün kötü görünüyorum” demesini içerebilir.

Ayrıca ters psikoloji de bir pazarlama ve satış taktiği olarak iş dünyasında sıklıkla kullanılmaktadır . Örneğin , konuyla ilgili bir çalışma, geçmiş kampanyalardan ilgili örneklerle birlikte, şirketlerin pazarlamada ters psikolojiyi kullandığı çeşitli yolları açıklamaktadır:

“… Pazarlamacılar, aşağıdakilerin bir yolu olarak ters psikolojiyi kullandılar:

(1) belirli bir pazar segmentini kasıtlı olarak hariç tutmadan bir ürünü tüm pazara tanıtın (örneğin Little Caesar’ın “Bu numarayı arama” “Web sitemizi ziyaret etmeyin” kampanyası)…

(2) bir ürünü belirli bir hedeflenen segmente tanıtın ve diğerini kasıtlı olarak hariç tutun (ör. Dr. Pepper’ın “Kadınlar için değil” kampanyası)…

(3) belirli bir şirketi veya marka imajını tanıtın (ör. Patagonia sürdürülebilirlik girişimi “Bu ceketi satın almayın”). “

Son olarak, ters psikolojinin mizahi bir örneği , aşağıdaki metni içeren bir tıp dergisinde yayınlanan ” Ters Psikolojide Sertifika muhtemelen buna değmez ” başlıklı kısa bir makalede yer almaktadır :

“Büyük miktarda veriyi inceledikten sonra, muhtemelen, ücret o kadar makul olsa da, inanmayacağınız halde Ters Psikoloji resmi sertifikasına başvurmak istemediğiniz sonucuna vardık …

Ne yaparsanız yapın, bugün bu özel fırsata nasıl başvuracağınızı öğrenmek için ilgili yazara para göndermeyin. Hastalarınız bu basit sırrı öğrenmenizi istemiyor ve muhtemelen buna değmez. “

Bu örnek komik olsa da, çeşitli alanlarda ters psikolojinin birçok gerçek ve ciddi kullanımını yansıtıyor.