Ters Niyetlenme Nedir?

Ters Niyetlenme Stratejik kendi kendine uyumsuzluk olarak da bilinen ters psikoloji anlamına gelir, istenen sonuçtan farklı bir davranışı savunmayı içeren bir taktiktir.

Buradaki fikir, gerçekten istediğiniz şeyin tersini zorlayarak, diğer kişinin gerçekten arzu edilen davranışa girmeyi seçeceğidir. 

Başka bir kişinin davranışını yönetmenin bir yolu olarak görülmekle birlikte, aynı zamanda bir manipülasyon biçimi olarak da kullanılabilir. Bu taktiğin konusu olan kişi genellikle ne olup bittiğinin farkında değildir ve diğer kişinin gerçek saiklerinin ne olduğunun tam olarak farkında olmayabilir. 

O sırada farkında olmasanız bile, hayatınızın bir noktasında birine bir şeyler yaptırmak için ters psikoloji kullanmış olma ihtimaliniz vardır. Farkına varmak her zaman kolay olmasa da, ne olduğunu ve nasıl çalıştığını anlamak, onu kendi yaşamınızda tanımlamanıza ve en iyi ne zaman uygulanabileceğini anlamanıza yardımcı olabilir.

Ters Niyetlenme Belirtileri (Ters Psikoloji)

Ters niyetlenme, tepki olarak bilinen psikolojik bir fenomeni temel alır. Tepki, sizi ikna etmeye çalışan birine güçlü bir olumsuz tepki vermeyi içerir. 

Bu olumsuz tepkinin bir sonucu olarak, sizi yapmaya ikna etmeye çalıştıkları şeyin tam tersini yaparsınız. Önerilenin tersini seçerek, insanlar bağımsızlıklarını ve özerkliklerini savunmak için çaba gösteriyor olabilirler.

Ters psikoloji bazen incelikli olabilirken, bu tür bir iknayı tespit etmenize yardımcı olmak için arayabileceğiniz bazı işaretler vardır .

Birinin ters psikolojiyle uğraşıyor olabileceğine dair işaretler aşağıdakileri içerir.

 • Bir kişi, tepki toplayacak şekilde tasarlanmış gibi aşırı olumsuz yorumlar yapabilir.
 • Birinin sizden bir şey yapmanızı istediğini hissedersiniz, ancak doğrudan bir talepte bulunmaz.
 • Kendinizi tam tersini yapmak isterken bulduğunuz noktaya kadar aynı fikir üzerinde durup duruyorlar.
 • Önerdiklerinin tersini yaparsanız kazanacakları daha çok şey var.
 • Lehine tartıştıkları seçim, geçmişteki seçimleriyle tutarlı değil.

Birinin ters psikoloji kullanıyor olabileceğinin bir işareti, normalde tercih edecekleri bir davranışı birdenbire savunmaya başlamalarıdır.

Örneğin, hangi filmi izleyeceğinize karar vermeye çalışıyorsanız, normalde romantik komedileri seven arkadaşınızın aniden son korku filmini izlemeyi tartışmaya başlaması alışılmadık bir durum olurdu. Bu durumda, arkadaş Filmi öne sürüyor yok aslında onlar birini seçeriz umuduyla izlemek istiyorum do görmek istiyorum.

Ters Niyetlenme Nedir 3

Ters Niyetlenme Örnekleri

Gerçek hayatta ters psikolojinin nasıl kullanıldığını gösterebilecek birkaç yaygın örnek vardır. 

 • Pazarlama ve satış stratejileri , insanları mal ve hizmet satın almaya teşvik etmek için genellikle ters psikoloji kullanır . 2 Örneğin, bir satış görevlisi çok yüksek bir satış konuşması yapabilir ve müşteriye bir şeyler satın alması için baskı yapabilir. Ancak, satış görevlisinin gerçekten yapmaya çalıştığı şey, müşterinin çok daha az maliyetli bir anlaşma teklif ederek yanıt vermesini sağlamaktır.
 • Ebeveynler , çocuklarının yapmalarını istediklerini yapmalarını sağlamak için genellikle ters psikoloji kullanırlar . Örneğin, bir ebeveyn, çocuğun aslında tam tersini yapacağı umuduyla çocuklarına odasındaki oyuncaklarını almamasını söyleyebilir. 
 • İlişkilerde insanlar , partnerlerinin belirli şekillerde davranmasını sağlamak için ters psikoloji de kullanırlar . Örneğin, bir ortak, partnerinin garajı temizlemesini dilediğini, ancak muhtemelen bunu yapmak için zamanları olmayacağını bildiğini söyleyebilir. Partner, partnerinin yanıldığını kanıtlamak için garajı temizleyerek tepki verebilir.

Araştırmalar, ters psikolojinin gerçek dünyada yaygın olarak kullanılan bir taktik olduğunu ve genellikle oldukça etkili olabileceğini öne sürüyor. 3

Nasıl Pratik Yapılır

Başka bir kişiyi etkilemek için ters psikoloji kullanmak istiyorsanız, deneyebileceğiniz birkaç farklı taktik vardır. Örneğin:

 • İstenen davranışı engelleyin. (“Bunu yapmamalısın.”)
 • İstenilen davranışı yasaklayın. (“Bunu yapma.”)
 • Kişinin istediği davranışı yapamayacağını önerin. (“Bunu yine de yapamayacağına bahse girerim.”)
 • İstenilen davranışı alt konuşun. (“Bunu asla seçmem.”)
 • İstenilen davranışı olumsuz bir şekilde başka bir şeyle karşılaştırın. (“Bunu yapmalısınız çünkü bundan çok daha iyi.”)

Bununla birlikte, bu stratejinin ne zaman en etkili olabileceğini bilmek önemlidir. Ters psikoloji, tipik olarak uygunluğa direnen insanlar üzerinde en iyi çalışma eğilimindedir . Daha uyumlu insanlar için doğrudan talepte bulunmak genellikle çok daha etkilidir. 

Ters Psikolojinin Etkisi

Ters psikolojinin bazı avantajları vardır, ancak aynı zamanda bazı dezavantajları da vardır. Olumlu tarafı, genellikle insanların çıkarlarına en uygun davranışları sergilemelerini sağlamanın bir yolu olabilir.

Örneğin, bir çocuğa sebzelerini yememesini söylemek, onları bu seçimi yapanların kendileri gibi hissetmelerini sağlayacak şekilde sağlıklı yiyecekler tüketmeye teşvik etmenin bir yolu olabilir.

Normlara isyan etme eğiliminde olan bir kişiyle uğraşırken, istenen davranışta bulunmalarını yasaklamak, sosyal olarak daha kabul edilebilir davranışları teşvik etmenin bir yolu olabilir. 

Öte yandan, çoğu zaman insanları manipüle edilmiş hissettiren bir ikna taktiği . Bir kişi, istediğiniz şeyi yaptırmak için her zaman bu tekniği kullandığınızı hissederse, size güvenemeyeceklerini hissettikleri bir noktaya gelebilir.

Benlik saygısı düşük olan biriyle uğraşırken ters psikoloji de kötü bir seçim olabilir . 3 Bu kişiler genellikle kendi yargılarına güvenmedikleri için, görüşlerinize daha fazla ağırlık verme olasılıkları daha yüksektir. Gerçekten istediğiniz şeyin tam tersini savunuyorsanız, bu stratejinin muhtemelen geri tepeceğini görebilirsiniz.

İpuçları

Ters psikoloji kullanmayı düşünüyorsanız, dikkate almanız gereken bazı şeyler var.

 • Bu taktiği sadece idareli kullanın.
 • İnsanları manipüle etmek için ters psikoloji kullanmayın.
 • Bunu en iyi ne zaman kullanacağınızı bilin, genellikle tartışmacı veya aykırı olma eğiliminde olan biriyle.
 • Diğer kişiye bir seçenekleri olduğunu hatırlatın.
 • Aslında istemediğin şey için çok fazla tartışmayın.
 • Diğer kişi sizin yanlış seçim olduğunu düşündüğünüz şeyi yaparsa, sonuçlarına katlanmaya istekli olun.
 • Daha iyi iletişime yol açabilecek diğer daha dürüst seçenekleri düşünün.

Başka birinin üzerinizde ters psikoloji kullanmaya çalıştığını düşünüyorsanız, yapabileceğiniz birkaç şey var. İlk olarak, tartıştıkları seçimi önerme gerekçelerini açıklamalarını isteyebilirsiniz. Neyi seçmenizi istediklerini anladıktan sonra, seçeneklerinizi değerlendirin. Açıkça seçmenizi istemedikleri seçeneği belirlemeye veya tamamen farklı bir çözüm önermeye karar verebilirsiniz.

Son olarak, sizin üzerinizde ters psikoloji kullanmaya çalıştıklarını düşünüyorsanız, birini aramaktan korkmayın. Bu kişi, neler olduğunu anladığınızı anladığında, aynı taktiği gelecekte tekrar deneme olasılıkları azalacaktır.

Potansiyel Tuzaklar

Ters psikolojiyi kullanmaya karar vermeden önce dikkate almanız gereken birkaç tuzak vardır.

İlişkilerinize Zarar Vermek

Başkaları kasıtlı olarak onları manipüle etmeye çalıştığınızı hissederse, size olan güvenini yok edebilir. Kalıcı bir sorun haline gelirse, her zaman amaçlarınızı sorgulayabilir ve tavsiyelerinize güvenmeyebilirler.

Söylediklerinize güvenemedikleri için, her zaman gerçekten ne istediğinizi asla bilemeyeceklerini hissedecekler. Bu, ilişkinizi ciddi şekilde zayıflatabilir.

Geri Tepme Potansiyeli

Eğer ikna etmeye çalıştığınız kişi görüşlerinize değer veriyorsa ya da kayığı sallamak yerine akışı tercih eden hoş bir kişi olma eğilimindeyse, kendinizi gerçekten istediğiniz şeyin tam tersini elde ederken bulabilirsiniz.

Önerdiğin şeyin tersini seçerek tepki vermek yerine, onlar sadece aynı fikirde olacaklar. Bu noktada, ya istemediğin şeyle devam etmelisin.

Ters psikoloji kullanma girişiminiz geri teperse, ya onları manipüle etmeye çalıştığınızı kabul etmeniz ya da ani fikir değişikliğinizi açıklamanın bir yolunu bulmanız gerekir.